زنان مرزبان در ورودی های کشور مستقر می شوند

یکی از پاسگاههای مرزی حق نشر عکس yyy
Image caption ایران برای جلوگیری از ورود قاجاق در طول هزاران کیلومتر مرز خاکی و آبی مشکلات فراوانی دارد

فرمانده مرزبانی پلیس ایران از استقرار نیروهای مرزبان زن در مبادی ورودی رسمی این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) سرتیپ حسین ذوالفقاری روز چهارشنبه ۴ اسفند (۲۳ فوریه) با اشاره به استفاده از مرزبانان زن، گفت: "استقرار مرزبان‌ها با هدف جلوگیری از ورود کالاهای ممنوعه در مبادی رسمی ورودی انجام خواهد شد."

فرمانده مرزبانی پلیس ایران درباره استفاده از خانم ها در این پست جزئیات بیشتری عنوان نکرد.

آقای ذوالفقاری همچنین به استفاده از امکانات الکترونیکی و به کارگیری سگ‌های مواد یاب اشاره کرد و گفت هر چقدر در مرز‌ها کنترل افزایش یابد قاچاق کاهش پیدا می‌کند.

فرمانده مرزبانی پلیس ایران، کنترل هوایی مرز‌ها با استفاده از هواپیمای بدون سرنشین و هم چنین کنترل آب‌های مرزی با استفاده از شناورهای پیشرفته را یکی دیگر از اقدام‌های آینده مرزبانی برای کنترل مرز‌ها دانست.

سال گذشته هم فرمانده پلیس تهران از راه اندازی یگان ویژه پلیس بانوان خبر داده بود که بزودی در پلیس تهران راه اندازی می شود. اما گزارشی از فعالیت رسمی این یگان منتشر نشد.

کنترل مرزهای شرقی با مانیتور از تهران

هم‌زمان فرمانده پلیس ایران گفت: "۳۰۰ کیلومتر از مرزهای زابل تحت فیبر نوری قرار گرفته است به طوری که از تهران نیز می‌توان این مرز‌ها را با مانیتور کنترل کرد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویی ایران (ایسنا)، اسماعیل احمدی مقدم افزوده است:"در نظر داریم در مرزهایی که از نظر امنیتی اهمیت بیشتری دارند مانند مرزهای شرقی و غربی، این شبکه را گسترش دهیم و میزان استفاده از نیروی انسانی را کاهش دهیم."

او هم چنین به افزایش قاچاق کالا و مواد مخدر در مرزهای دریایی جنوب اشاره کرد که این امر لزوم تقویت ناوگان دریایی را توجیه می کند.

پیش از این وزیر کشور ایران از اختصاص بودجه ۱۰۶ میلیارد تومانی در سال جاری، برای اجرای طرح هایی همچون احداث دیوار، ترمیم میل‌های مرزی، حفر کانال و ساختن برج های دیدبانی برای افزایش کنترل مرزها خبر داده بود.

ایران در مجموع هزاران کیلومتر مرز خاکی و آبی با کشورهای همسایه خود دارد که در سالهای گذشته موضوع قاچاق مواد مخدر و رفت و آمد گروه‌های مسلح مخالف دولت در مرزهای شرقی و همچنین موضوع قاچاق کالا و انسان از مرزهای غربی، مورد توجه مقام‌های امنیتی و نظامی این کشور بوده است.

احداث دیوار، حفر کانال، ترمیم میل های مرزی و ایجاد موانع فیزیکی برای کنترل بیشتر خطوط مرزی در نواحی شرقی ایران و مرز مشترک این کشور با افغانستان، از اقداماتی بوده است که نهادهای امنیتی و انتظامی ایران در ۱۰ سال گذشته با جدیت دنبال کرده‌اند.

بسیاری از کار‌شناسان نظامی، فقر اقتصادی و محرومیت مرزنشینان از امکانات لازم برای زندگی را یکی از علل افزایش ناامنی و اقدام بومیان مرزهای ایران برای قاچاق کالا و مواد مخدر بر می‌شمارند.

پلیس ایران می‌گوید که تاکنون بیش از ۳۴۰۰ نفر از نیروهای خود را در مبارزه با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر از دست داده است و هزاران نفر از مرزبانان هم در این درگیری‌ها مجروح شده‌اند.