'بروز خشونت' در تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه شیراز

حامد نورمحمدی حق نشر عکس Jaras
Image caption معترضان می گویند حامد نورمحمدی به دست ماموران کشته شد

وبسایت های مخالفان در ایران گزارش می دهند که مراسم بزرگداشت حامد نورمحمدی دانشجوی دانشگاه شیراز که به گفته معترضان در جریان اعتراضات روز اول اسفند به دست نیروهای وابسته به دولت کشته شد به خشونت کشیده شده است.

به گزارش وبسایت "جرس" تجمع اعتراضی دانشجویان در ساعت یازده و نیم صبح در میدان پردیس دانشگاه شیراز با دخالت نیروهای حراست و بسیج دانشگاه به خشونت کشیده شد.

معترضان می گویند که حامد نورمحمدی، دانشجوی ترم چهارم رشته زیست شناسی دانشگاه شیراز، روز یکشنبه اول اسفند به دست ماموران دولتی کشته شد، اما مقام های دانشگاه که وابسته به دولت هستند می گویند که او در تصادف جان باخته است.

دانشجونیوز نزدیک به منتقدان حکومت به نقل از شاهدان عینی نوشت که حامد نورمحمدی، اهل خرم آباد و ساکن خوابگاه دستغیب دانشگاه شیراز، "از پل روگذر حد فاصل میدان دانشجو و میدان نمازی توسط ماموران امنیتی به پایین پرت شده و پس از برخورد ماشین در سطح خیابان پایین (خیابان ساحلی) جان خود را از دست داد".

جرس گزارش داد که روز سه شنبه صدها دانشجو علیرغم حضور سنگین نیروهای امنیتی خارج از دانشگاه و ماموران حراست و انتظامات دانشگاه شیراز تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان دانشگاه شیراز در قبال نحوه مرگ آقای پورمحمدی شدند.

بنابه این گزارش نیروهای حراست، انتظامات و بسیج دانشگاه شیراز در طول روز رفت و آمد دانشجویان به دانشگاه و خوابگاه ها را به شدت کنترل کرده اند و بعضی دانشجویان نیز به حراست احضار شده اند.

همزمان وبسایت "کلمه" وابسته به میرحسین موسوی از رهبران معترضان در ایران گزارش داده است که دانشگاه هنر تهران همچنان در اعتراض به کشته شدن صانع ژاله دانشجوی تئاتر این دانشگاه در اعتصاب به سر می برد.

صانع ژاله در جریان اعتراضات روز 25 بهمن به قتل رسید. معترضان می گویند او به دست ماموران دولتی کشته شده اما دولت می گوید که او "بسیجی" بوده و به دست منافقین به قتل رسیده است.

انجمن اسلامی دانشگاه هنر پس از مرگ آقای ژاله یک هفته عزای عمومی و اعتصاب اعلام کرده بود.

مخالفان همچنین گفتند که در جریان مراسم تشییع جنازه آقای ژاله نیروهای دولتی مانع شرکت دانشجویان در مراسم شده و حتی تعدادی از آنها را بازداشت کردند.

در روز 25 بهمن همچنین محمد مختاری، دانشجوی 22 ساله، کشته شد که علیرغم اتهامات معترضان دولت مسئولت مرگ او را به عهده نگرفته است.

مخالفان در روز اول اسفند در حرکت اعتراضی به مناسبت هفتمین روز درگذشت محمد مختاری و صانع ژاله به خیابان ها آمدند اما حضور گسترده و سنگین نیروهای امنیتی مانع از برگزاری از تجمع های بزرگ توسط آنها شد.

'حقیقت مانند آفتاب روشن است'

شیرین عبادی وکیل حقوق بشر ایرانی نیز در گفت و گو با "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" اظهار نظر کرده است که حقیقت در مورد نحوه قتل مختاری و ژاله "مانند آفتاب روشن است."

او گفت: "دولت ... در تشییع جنازه ژاله به همکلاسی هایش اجازه شرکت در مراسم را نداد و آنها را در دانشگاه محبوس کرد و تعدادی افراد ناشناس و گمنام در حالی که تابوتی را به دوش می کشیدند صانع ژاله را تشییع کردند."

"همه اینها نشان از یک مساله دارد، اینکه ترور شهیدان 25 بهمن توسط ماموران حکومت انجام شده است و آنها با دست و پا زدن و فرافکنی مذبوحانه سعی می کنند گناه خود را تقلیل دهند اما حقیقت مانند آفتاب روشن است."

او همچنین در مورد شعار نمایندگان مجلس پس از تظاهرات 25 بهمن که خواستار اعدام میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی بودند گفت که از آن تعجب نکرده است "چون سالهاست که نمایندگان مجلس منتخب مردم نیستند بلکه منتخب حکومت هستند چون مردم آزاد نیستند به هرکس که بخواهند رای بدهند."

مطالب مرتبط