احمدی‌نژاد: حاکمان منطقه اجازه بدهند مردم حرفشان را بزنند

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس Reuters
Image caption محمود احمدی نژاد گفت بعضی حاکمان "این قدر بد عمل کرده اند که مردم خواستار اصلاحات شده اند"

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران به سران کشورهای منطقه توصیه کرد که "اجازه دهند مردم کشور‌هایشان حرف خود را بزنند و تابع نظر ملت‌ها باشند".

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای احمدی‌نژاد امروز ۴ اسفند (۲۳ فوریه) گفت: "چگونه ممکن است حاکم یک کشور، مردم خود را به رگبار مسلسل، توپ و تانک ببندد و آنها را بکشد و بعد اعلام کند که هرکس حرفی بزند، او را خواهد کشت؟"

اظهارات رئیس جمهوری ایران در حالی منتشر می‌شود که در روزهای گذشته، در کشور لیبی نیروهای دولتی با گشودن آتش بر روی معترضان، صد‌ها نفر را کشته‌اند و معمر قذافی رهبر این کشور، وعده داده است که مدافعان حکومت تا "آخرین گلوله" در مقابل معترضان ایستادگی خواهند کرد.

لیبی در جریان انقلاب اسلامی ایران، از مدافعان این انقلاب محسوب می‌شد و در زمان جنگ هشت ساله ایران و عراق نیز، از جمله معدود کشورهای دنیا بود که به تهران اسلحه صادر می‌کرد.

آقای احمدی‌نژاد در اظهار نظر امروز خود در مورد تحولات منطقه، همچنین از "آزادی، نقش‌آفرینی در حاکمیت ملی، تصمیم‌گیری در سرنوشت کشور و برخورداری از کرامت و احترام" به عنوان حقوق ملت‌های جهان نام برد.

وی به "سران برخی کشور‌ها که خیزش انقلابی مردم خود را با گلوله پاسخ داده‌اند" توصیه کرد که به جای کشتار مردم، با خواست های آنها همراهی کنند.

رئیس دولت دهم با تاکید بر اینکه "مقاومت در برابر خواست ملت‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت" پرسید: "چرا باید اینقدر بد عمل کنند که مردم خواستار انجام اصلاحات شوند و علیه حکومت قیام کنند؟"

در پی انتخابات ریاست جمهوری دهم در خرداد ۱۳۸۸، مخالفان محمود احمدی‌نژاد وی را به تقلب در انتخابات متهم کردند و در بزرگ‌ترین تظاهرات ضد دولتی در روز ۲۵ خرداد، حدود ۳ میلیون نفر از مردم معترض حضور یافتند.

در جریان سرکوب تظاهرات ضد دولتی در هفته‌ها و ماه‌های بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران، چند هزار نفر از مخالفان دستگیر و ده‌ها نفر از آنها کشته شدند.

مطالب مرتبط