واکنش‌ها به تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن؛ شنبه ۳۰ بهمن

واکنش‌ها به تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن را در روز شنبه ۳۰ بهمن پی می گیریم.

23:32سرلشکر فیروزآبادی درباره اعتراضات جاری در کشورهای عرب گفته است: "این ملت‌ها را نمی‌توان و نمی‌شود با گلوله متوقف کرد. این مردم را با تجهیزات کارآمد در خطوط مرزی نمی‌شود متوقف کرد، این مردم براساس انگیزه الهی و ملی و انگیزه آزادی‌خواهی به حرکت درآمده‌اند."

23:01در پی اعتراضات 25 بهمن و هم زمان با فراخوان مخالفان دولت ایران برای تظاهرات در این کشور برخی از فعالان حقوق بشر نسبت به تکرار "فاجعه کهریزک" هشدار داده اند.

22:55خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) اسامی شماری از افرادی که در بهمن ماه در این کشور دستگیر شده اند را منتشر کرده است.

22:07در حالی که مخالفان دولت ایران در نظر دارند روز یکم اسفند اعتراضات خود را از سر بگیرند، سردار سرلشكر سيد حسن فيروز‌آبادی، رئيس ستاد كل نيروهای مسلح ایران گفته است که مردم معترض در کشورهای عرب را نمی توان با گلوله متوقف کرد.

21:26علی افشاری از فعالان مخالف جمهوری اسلامی در خبرنامه گویا می نویسد: "اول اسفند می تواند گام مهم بعدی باشد تا در سایه استمرار حرکت در قالب زنجیره ای از فعالیت های متوالی و رو به رشد بتوان میدان تحریری در تهران ایجاد کرد."

21:51مخالفان دولت ایران با به راه اندازی سایت خط سبز تلاش تازه ای را برای پوشش خبری تحولات ایران آغاز کرده اند.

18:54گزارش ها از تهران حاکی از آنست که هم اکنون در بعضی از محله های تهران از جمله شهرک اکباتان، کوی فراز، سعادت آباد، پونک، توانیر، یوسف آباد و نیاوران، صدای "الله اکبر" شنیده می شود. در طول یک سال و نیم گذشته، سر دادن شعارهای شبانه، یکی از راههای مخالفان دولت ایران برای بیان اعتراض هایشان بوده است.

18:15 وب سایت خودنویسبیانیه ای منتشر کرده تحت عنوان "کانون نویسندگان کردستان به اعتصاب سراسری یکشنبه پیوست." از صبح امروز تاکنون، اخبار متعددی در ارتباط با احتمال اعتصاب سراسری در استان کردستان منتشر شده است.

17:51 خبرگزاری ایرنا به نقل از یکی زنان تحصن كننده در ميدان ارگ تهران نوشت: "در اين مكان تحصن خود را تا زمان برخورد قانونی با فتنه گران ادامه می دهيم حتی اگر 10 سال به طول انجامد."

17:35 مهرداد درویش پور، از هماهنگ کنندگان اصلی تجمع های ایرانیان خارج کشور در روزهای 18، 19 و 20 فوریه، می گوید که علاوه بر برگزاری این تجمع ها، از مقام های سیاسی کشورها و دولت های آنها خواسته شده است که نسبت به وقایع اخیر در ایران واکنش نشان دهند.

17:30 مهرداد درویش پور، از هماهنگ کنندگان تجمع های ایرانیان خارج از کشور در بیش از بیست شهر جهان، به بی بی سی فارسی گفت که طی دیروز و امروز (جمعه و شنبه) در شهرهای اسلو، برلین، کپنهاگ، بروکسل، پاریس، مالمو، دورتموند، کلن، لس آنجلس، ملبورن، هامبورگ، وین و چند شهر دیگر، تجمع های اعتراضی مخالفان دولت برگزار شده است.

17:00 در جدیدترین ویدئویی که بر روی سایت ی وتیوب قرار گرفته، جمعی از مخالفان دولت ایران مقابل سفارات ایران در کپنهاگ دانمارک تجمع کرده و برخی از آنها تلاش می کنند که وارد محوطه سفارت شوند.

16:50 گاردین، چاپ لندن، در رابطه با فراخوان روز یکشنبه (اول اسفند) نوشت: "مخالفان دولت در ایران از هواداران خود خواسته اند که برای بزرگداشت کشته شدگان وقایع روز 25 بهمن دوباره به خیابان ها بیایند."

16:25 وبسایت جرس از بازداشت "حسین سالمکار، فعال دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف" در پی وقایع پس از 25 بهمن خبر داد.

16:20 خبرگزاری ایسنا؛ محمدرضا باهنر، نماینده اصولگرای مجلس می گوید: "آقای هاشمی یک هفته هم وقت ندارد که موضع خودش را درمورد سران فتنه، ۲۵ بهمن و همه فتنه ‏‌ها با ذکر نام، مشخصات و خیانت‏هایی که کردند دقیق و صریح، روشن کند."

16:00 رجانیوز، از وبسایت های نزدیک به حامیان دولت ایران خبر داد: "اعتراض نمازگزاران اصفهان به امام‌جمعه به‌خاطر دفاع از هاشمی."

15:55 سپاه نیوز؛ حسین سلامی، جانشین فرمانده کل قوا در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می گوید: "مردم اجازه نمی دهند حادثه عاشورا تکرار شود."

15:50 خبرگزاری فارس نوشت که "ایثارگران تجمع کننده در برابر دادسرای انقلاب تهران" با صدور قطعنامه ای خواسته اند:"قوه قضائیه بدون اغماض موسوی و کروبی را به سزای اعمالشان برساند."

15:20 رضا ولی زاده، مجری سابق رادیو و تلویزیون ایران، در وبلاگ ایستگاه نوشت: "مجوز عکاسی 25 نفر از رسانه های تهران از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران توقیف شده است." بی بی سی به علت نداشتن خبرنگار در ایران، نمی تواند این اخبار را تایید یا تکذیب کند.

15:10 وبسایت کلمه به نقل از مسئول ستاد جوانان میرحسین موسوی، در رابطه با فراخوان روز یکشنبه (اول اسفند) نوشت: "هموطنانمان در نهادهای نظامی و انتظامی در کنار ما خواهند بود."

14:57 خبرآنلاین؛ احمدناطق نوری، عضو هیات رئیسه مجلس ایران می گوید: "موسوی با اینکه از انقلاب چیزی نمی داند، میراث انقلاب را در اختیار گرفت و نخست وزیر شد."

14:34 روزنامه کیهان: "امروز محاکمه و مجازات عوامل اصلی فتنه‌های ریز و درشت پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که در ۲۵ بهمن امسال دست به اسلحه بردند و دو جوان این مرز و بوم را ترور کردند به دغدغه و اولویت اصلی عموم مردم تبدیل شده است."

14:20 فارس؛ کامران دانشجو، وزیر علوم ایران می گوید: "دانشگاه‌ها حق ندارند با فتنه‌گران و اصحاب فتنه مسامحه كنند."

14:08 خبرگزاری فارس؛ محمد تقی مصباح یزدی، از روحانیون حامی دولت می گوید: "جانشینی شایسته‌تر از آیت‌الله خامنه‌ای برای امام ندیدم."

14:00 وبسایت کلمهبا انتشار گزارشی تحت عنوان "چه کسی به صانع ژاله شلیک کرد؟" به بررسی واکنش رسانه های دولتی به کشته شدن آقای ژاله پرداخته است.

13:56 خبرگزاری فارس از شکل گیری تجمع "ایثارگران" در میدان ارک تهران و برابر دادسرای ناقلاب اسلامی خبر داد که خواهان محاکمه رهبران مخالفان هستند.

13:28 کلمهبه نقل از حمزه غالبی، رئیس ستاد جوانان میرحسین موسوی در انتخابات 88 نوشت: "امروزه برخی مانند معاویه و عمروعاص حکومت می‌کنند."

13:20 جرس؛ با انتشار نامه همسایگان منزل شخصی مهدی کروبی خطاب به وزیر کشور نوشت: "ما ساکنین این منطقه سال ها با صرف هزینه های سنگین، فرزندان خود را در مدارس غیر انتفاعی و معتبر ثبت نام کرده ایم تا در محیطی اخلاقی و آموزشی پرورش یابند اما متاسفانه باید اعتراف کنیم در این چند شب فرزندان و خانواده هایمان رکیک ترین الفاظ ناموسی را از طرف عده ای که خود را سربازان ولایت می نامند، در نیمه های شب شنیده اند."

13:07 ایرنا: " ۱۶۴ تشکل دانشجویی با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار اخراج رسمی میرحسین موسوی از دانشگاه تربیت مدرس شدند."

13:05 سحام نیوز؛ "گروهی از دانشجویان سبز دانشگاههای آزاد و سراسری شهر تهران، ضمن تشکیل و اعلام موجودیت 'اتحادیه دانشجویان سبز'، از حضور فعال خود در راهپیمایی روز یکشنبه (اول اسفندماه) خبر دادند."

13:00 در حالى كه مخالفان دولت ايران براى تجمع در روز يكشنبه اول اسفند آماده مى شوند، مصطفى محمد نجار وزير كشور ايران مى گويد كه "قطعا با آنها برخورد مى شود." بیشتر بخوانید.

12:55 ندای سبز آزادی: "اردشیر امیرارجمند مشاور عالی میرحسین موسوی و مجتبی واحدی مشاور عالی مهدی کروبی شب گذشته از سپاه پاسداران خواستند که در اول اسفند به مردم بپیوندند."

12:50 نوروز: شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد با صدور بیانیه ای با برگزاری تجمعات اعتراضی که در روز اول اسفند در میادین اصلی تمامی شهرهای ایران برگزار خواهد شد" همراهی کرده است.

12:33 تابناک؛ علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس در نامه ای به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نوشته است: "هيچ وقت برای اجرای عدالت دير نيست."

12:22 وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی: "تعدادی از کارکنان شریف نهاد ریاست جمهوری در تماس با کلمه اطلاع داده‌اند که هم‌اکنون ماموران با سرعت زیاد مشغول ایجاد یک دیوار بزرگ آهنی در معبر ورودی خانه‌ موسوی هستند."

12:20 خبرگزاری ایلنا؛ مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران می گوید: "امروز زمان پاسخگو بودن سران فتنه فرا رسيده است."

12:15 وبسایت نوروز، نزدیک به جبهه مشارکت ایران اسلامی با انتشار بیانیه ای از شاخه جوانان این حزب نوشت: "هشدار می دهیم که هرگونه اتفاقی که رهبران بزرگ این جنبش مدنی عظیم ایران را تهدید کند عمر کوتاه شما را کوتاه تر خواهد کرد."

11:58 خبرآنلاین، وبسایت خبری نزدیک به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نوشت: "چرا احمدی‌نژاد علیه فتنه حرف نمی‌زند؟ مگر نه اینکه همه حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ به بهانه نتیجه شمارش آرا و اظهارات آقای احمدی‌نژاد در مناظره‌ها و سخنرانی‌های قبل از ۲۲ خرداد ۸۸ و نطق ۲۴ خرداد او بود؟"

11:50 ایسنا؛ حبيب‌الله عسگراولادی، دبيركل جبهه پيروان خط امام و رهبری، می گوید: "کسانی که دعوت و برنامه‌ریزی بیست و پنجم بهمن را کردند خائن به اسلام، خائن به انقلاب اسلامی و خائن به همه مجاهدت‌ها برای انقلاب هستند."

11:40 فارس؛ غلامعلی حدادعادل، نماینده اصولگرای مجلس ایران می گوید: "مردم با حضور خود چنان درسی به سران فتنه و عوامل آن‌ها می‌دهند که جرأت هیچ حرکتی نخواهند داشت."

11:25 کلمه؛ مشاور میرحسین موسوی می گوید: "نگذاریم سرکوب‌گران و نفوذی‌ها، تجمع اول اسفند را به خشونت بکشند."

11:20 خبرگزاری فارس؛ قربانعلی دری نجف‌آبادی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری می گوید: "فتنه‌گران مرده‌اند و ملت ما خود قلم قرمز روي آنها كشيده است."

11:11 جنبش راه سبز؛ اردشیر امیر ارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی، می گوید که بازداشت خانگی رهبران مخالفان، عکس العمل حاکمیت به "پیروزی بزرگ 25 بهمن" است.

10:56 به گزارش سایت جرس، نه سازمان و تشکل سیاسی خارج از ایران برای تظاهرات اول اسفند فراخوان داده اند. این تشکل ها عبارتند از: 'اتحاد جمهوریخواهان ایران"،'حزب دمکرات کردستان ايران'، 'حزب دمکراتیک مردم ایران'، 'حزب کومه‌له کردستان ایران'، 'جبهه ملی ایران ـ اروپا'، 'سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران'، 'سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)'، 'کميته هماهنگی شورای موقت سوسیالیست‏های چپ ایران' و 'شورای هماهنگی جنبش جمهوریخواهان دمکرات و لائیک ایران'.

10:38 محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در مقاله ای که در سایت الف چاپ شده، نوشته است :سران فتنه نه بلوغ سیاسی دارند نه دین دارند و نه عقل؛ و گناه عملکرد آنان مشابه و مترادف کسانی است که هم اکنون ما آنها را به نام منافقین می شناسیم.

09:33 خبر آنلاین به نقل از تهران امروز گزارش داده که در میان دستگیر شدگان وقایع ۲۵ بهمن، نام تعدادی از فرزندان مسئولان سابق و کنونی ایران به چشم می خورد.

09:10 کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به مهر گفته است: اغتشاش فتنه گران به نوعی فرصت سوزی در عرصه بین الملل بود.

08:46 غلامرضا مصباحی مقدم، نماینده تهران در مجلس در گفتگو با مهرگفته است: اغتشاشات ۲۵ بهمن از سوی سلطنت‌طلبها و منافقین بود.

08:30 محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت در گفتگویی با مجله مثلث کهخبرآنلاین نیز آن را چاپ کرده، گفته است: هاشمی می توانست موسوی و کروبی را مجاب کند که به نتیجه انتخابات تمکین کنند.

08:00بیشتر روزنامه های چاپ امروز تهران مطالبی درباره وقایع ۲۵ بهمن دارند. رسالت و کیهان در سرمقالات امروز خود با اشاره به تظاهرات بعد از نماز جمعه دیروز توسط حامیان حکومت، خواستار مجازات سران اعتراض های بعد از انتخابات ریاست جمهوری شده اند. خبر و تهران امروز هم در مقالاتی نوشته اند که کار "سران فتنه" از حد گذشته است.

07:40عبدالرحمان کعبی، رییس ایل عشایر آل کعب خوزستان به خبرگزاری فارس گفته است: عشاير عرب خوزستان منتظر اشاره رهبری برای برخورد با سران فتنه‌اند. وی گفت عشاير عرب خوزستان در مقاطع مختلف وفاداری خود را به آرمان‌های انقلاب نشان داده اند.

07:30 محمدرضا باهنر، دبيركل جامعه اسلامی مهندسين ایران گفت: هاشمی رفسنجانی فرصت چندانی برای اينكه موضع‌ شفاف و صريح در قبال فتنه‌گران بگيرد، ندارد.

05:30 شورای هماهنگی اصلاح طلبان کرد در باره تحولات اخیر منطقه و ایران بیانیه ای صادر کرده و در آن از مردم کردستان خواسته است در تجمع اعتراضی اول اسفند شرکت کنند.

04:06 رکسانا صابری، روزنامه نگار آمریکایی ایرانی تبار که در سال 2009 میلادی در ایران بازداشت و چند ماه در زندان بسر برد با انتشار مقاله ای در روزنامه شیکاگو تریبیون خواهان حمایت جامعه بین المللی از معترضان ایرانی شده است.

03:58در حالی که بسیاری از مردم معترض در روز 25 بهمن علیه آیت الله خامنه ای رهبر ایران شعار داده اند، آیت الله مصباح یزدی گفته است: "متأسفانه برخی از حسودان، جاهلان یا مغرضان در مقابل نعمت عظیم وجود مقام معظم رهبری بسیار ناشکری کرده، در حالی که باید بدانند که نتیجه ناشکری سلب نعمت است."

03:34گروه مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) طی بیانیه ای با خانواده های محمد مختاری و صانع ژاله ابراز همدری کرده و خواهان محاکمه "آمرین وعاملین بازداشت ها و کشتار جانباختگان" سال های اخیر شده است.

03:25حملات سایت های محافظه کاران در ایران به مهدی کروبی و میرحسین موسوی ادامه دارد. سایت الفدر مطلبی موضوع دستگیری یا آزاد ماندن این دو رهبر مخالفان را بررسی می کند.

03:16 سایت خبری-تحلیلی خودنویس نقشه آدرس منزل میرحسین موسوی که تحت محاصره نیروهای امنیتی قرار دارد را منتشر کرده است.

03:03به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، مراسم سومین روز کشته شدن محمد مختاری تحت تدابیر شدید امنیتی در تهران برگزار شده است.

03:00فراخوان مخالفان دولت ایران برای شرکت مردم در راهپیمایی یکشنبه یکم اسفند از طرق مختلف از جمله پوسترهای آنلاین ابراز شده است.

02:46دولت آمریکا در سایت های یوتیوب و تویتر ویدیوی اظهارات اخیر باراک اوباما درباره وقایع 25 بهمن را با زیر نویس فارسی منتشر کرده است.

01:57بعضی از فعالان کرد در شبکه های اجتماعی از فراخوان برگزاری اعتصاب سراسری در کردستان در روز یکشنبه خبر داده اند. این فراخوان در واکنش به سرکوب مخالفان دولت در دوشنبه گذشته و قتل دو جوان که یکی از آنها صانع ژاله، دانشجوی اهل پاوه است، صادر شده است.

01:04عطاء الله مهاجرانی، وزیر ارشاد دولت محمد خاتمی می گوید: اگر دولت ایران مدعی است که صانع (ژاله) بسیجی بوده است، دست کم تعدادی از عکس های او را با دوستان بسیجی اش و در مراکز بسیج منتشر کنند.

00:58سایت جرس که به مخالفان دولت ایران نزدیک است از اعلام موجودیت "اتحادیه دانشجویان سبز دانشگاه های تهران" خبر داده است.

00:00حمید رسایی، نماینده اصولگرای تهران در مجلس: سران فتنه (رهبران مخالفان) سفيران آمريكا و اسراييل هستند.