وزیر اطلاعات ایران: عوامل ترور صانع ژاله شناسایی شدند

صانع ژاله و حامد نورمحمدی و محمد مختاری حق نشر عکس BBC World Service
Image caption صانع ژاله و محمد مختاری در جریان تجمع های اعتراضی روز 25 بهمن در تهران و حامد نورمحمدی روز یکم اسفند در شیراز کشته شدند

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران می‌گوید که ماموران وزارتخانه تحت امر او موفق شده‌اند که عوامل قتل صانع ژاله، دانشجوی کشته شده در روز ۲۵ بهمن را شناسایی کنند.

آقای مصلحی که امروز (چهارشنبه چهارم اسفند) در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت با اشاره به تحولات سیاسی دو هفته گذشته در ایران گفت: "روز ۲۵ بهمن دقیقا ضد انقلاب به میدان آمده بود و منافقان نیز به صورت فعال حضور داشتند."

او در ارتباط با نحوه قتل صانع ژاله گفت: "در روز ۲۵ بهمن، منافقان و جریان ضد انقلاب از اول طی طراحی و برنامه ریزی‌هایی که انجام داده بودند، فردی را از قبل شناسایی و او را ترور کردند."

وزیر اطلاعات ایران، جزئیات بیشتری در ارتباط با قاتل یا قاتلان آقای ژاله ارایه نکرد اما گفت که "اقدامات لازم در خصوص کسانی که شهید ژاله را ترور کردند، صورت گرفته و اقدامات بعدی به اطلاع مردم خواهد رسید."

کشته شدن دو نفر در جریان وقایع ۲۵ بهمن به نام‌های محمد مختاری و صانع ژاله، طی روزهای گذشته موضوع مناقشه میان حامیان و مخالفان دولت ایران بوده است.

در حالی که مخالفان حکومت با انتشار عکس هایی از دیدار صانع ژاله با آیت الله منتظری و همین طور گفته های دوستان و هم کلاسی های آقای ژاله تاکید می کردند که او از حامیان جنبش سبز بوده، رسانه های وابسته به حکومت (از جمله رادیو و تلویزیون دولتی ایران) او را از اعضای بسیج خوانده و حتی مدیرمسئول روزنامه کیهان درباره آقای ژاله گفت که "او برای ما خبر می آورد".

اختلاف نظری که در ارتباط با کشته شدن یک جوان دیگر در جریان اعتراضات روز اول اسفند در شهر شیراز نیز اختلاف نظرها ادامه دارد.

حامد نورمحمدی، دانشجوی دانشگاه شیراز در روز اول اسفند در حالی کشته شد که گزارش‌های متعدد از شکل گیری تجمعات اعتراضی مخالفان دولت در شیراز به مناسبت بزرگداشت هفتم دو کشته شده ۲۵ بهمن حکایت داشت.

حق نشر عکس Isna
Image caption آقای مصلحی "منافقان و جریان ضد انقلاب" را عامل قتل صانع ژاله دانست

در پی این رویداد، دانشجونیوز، از وبسایت های دانشجویی نزدیک به مخالفان دولت، به نقل از شاهدان عینی نوشت که حامد نورمحمدی، اهل خرم آباد و ساکن خوابگاه دستغیب دانشگاه شیراز، "از پل روگذر حد فاصل میدان دانشجو و میدان نمازی شیراز، توسط ماموران امنیتی به پایین پرت شده و پس از برخورد با ماشین در سطح خیابان پایین (خیابان ساحلی) جان خود را از دست داده است".

از سوی دیگر محمد موذنی، رئیس دانشگاه شیراز، در گفتگو با خبرگزاری فارس ضمن تایید کشته شدن حامد نورمحمدی در روز اول اسفند گفت که او در تجمعات شرکت نداشته و دلیل مرگ او "تصادف با یک دستگاه خودروی سواری شخصی" بوده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست