آمریکا نقدی و دولت آبادی را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرد

Image caption شورای امنیت در سال ۲۰۰۸ محمد رضا نقدی را در رابطه با برنامه اتمی ایران تحریم کرده بود

دولت باراک اوباما، فرمانده سازمان بسیج مستضعفین و دادستان تهران را به اتهام نقض جدی حقوق بشر مردم ایران تحریم کرده و هشدار داده است که امکان تحریم مقام های دیگر جمهوری اسلامی بر اساس این اتهام وجود دارد.

ایالات متحده روز چهارشنبه محمد رضا نقدی، فرمانده بسیج و عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران را برای "همبستگی با قربانیان شکنجه، سرکوب و بازداشت های خودسرانه" در ایران تحریم کرد.

وزارت امور خارجه و خزانه داری ایالات متحده طی بیانیه ای این دو نفر را متهم کردند که در "نقض جدی حقوق بشر" مردم ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ نقش داشته اند.

مقام های ایرانی با رد اتهام نقض حقوق بشر می گویند که از زمان انتخابات خرداد ۱۳۸۸ با "اغتشاشگران" برخورد قانونی کرده اند.

مایکل پازنر، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا در امور حقوق بشر و کارگران گفت: "اقدام امروز بیانگر تعهد ما به حمایت از ایرانیانی است که در پی حقوق جهان شمول خود هستند و همبستگی آمریکا با قربانیان شکنجه، سرکوب و بازداشت های خودسرانه را نشان می دهد."

از سوی دیگر، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه گفت حکومت ایران به خاطر تحریم های بین المللی ضعیف شده و "فقط با سرکوب مخالفان می تواند بر سر قدرت باقی بماند."

با احتساب محمد رضا نقدی و عباس جعفری دولت آبادی، دولت باراک اوباما تاکنون ۱۰ مقام جمهوری اسلامی را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده است.

کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرده که فهرست اسامی مقام های ایرانی که در رابطه با نقض حقوق بشر تحریم شده اند هنوز تکمیل نشده است و در آینده "بر اساس وقایع ایران و اطلاعات و مدارک موجود گسترش خواهد یافت."

حق نشر عکس ISNA
Image caption عباس جعفری دولت آبادی در شهریور ۱۳۸۸ جایگزین سعید مرتضوی شد

درخواست برای تحریم رهبر ایران

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه خود حقوق بشر را یک ضرورت اخلاقی و عملگرایانه دانست.

او گفت: "ما همچنان از دولت ایران می خواهیم که به حقوق مردم احترام بگذارد و کسانی را که حقوق جهان شمول مردم را نقض کرده اند مسوول می دانیم."

مقام های جمهوری اسلامی چنین موضع گیری هایی را دارای انگیزه سیاسی و دخالت در امور داخلی ایران می دانند.

اما جناح محافظه کار حزب جمهوریخواه بارها دولت باراک اوباما را به موضع گیری ضعیف در مورد وضع حقوق بشر در کشورهای مختلف از جمله ایران متهم کرده است.

ایلیانا راس لیتنن، رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان در واکنش به تحولات روز دوشنبه ۲۵ بهمن در ایران، خواهان تحریم تمام مقام های "ناقض حقوق بشر" جمهوری اسلامی از جمله آیت الله علی خامنه ای و محمود احمدی نژاد شده بود.

این نماینده کوبایی الاصل ایالت فلوریدا طی بیانیه ای گفت: "ایالات متحده در آن سال (۲۰۰۹) با حمایت نکردن کامل و قاطع از ایرانیانی که خواهان آزادی و دموکراسی بودند، مرتکب اشتباه شد. ما نمی توانیم دوباره این اشتباه را تکرار کنیم."

کنگره در تابستان گذشته ضمن تشدید تحریم های ایران، به اصرار نمایندگان محافظه کار از جمله سناتور جمهوریخواه جان مک کین، برای نخستین بار رئیس جمهوری آمریکا را به تحریم "ناقضان حقوق بشر" در ایران موظف کرد.

تحریم نقدی توسط شورای امنیت

آقای نقدی در مهر ۱۳۸۸ به فرمان آیت الله علی خامنه‌ ای، رهبر جمهوری اسلامی به فرماندهی سازمان بسیج مستضعفین منصوب شد.

او پیشتر رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیز رئیس سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی بوده است.

Image caption رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا می گوید رهبر و رئیس جمهوری ایران نیز باید تحریم شوند

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه مارس ۲۰۰۸ میلادی محمد رضا نقدی را در فهرست تحریم قطعنامه ۱۸۰۳ این شورا قرار داد و او را متهم کرد که برای شکست تحریم های بین المللی علیه ایران تلاش می کند.

وی در گذشته از سوی جناح اصلاح طلب به دست داشتن در شکنجه تعدادی از شهرداران مناطق مختلف تهران متهم شده و به گفته منتقدان جمهوری اسلامی، در ماجرای کوی دانشگاه تهران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین، نیز با دانشجویان معترض به شدت برخورد کرده بود.

عباس جعفری دولت آبادی در شهریور ۱۳۸۸ توسط صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه به عنوان دادستان تهران جایگزین سعید مرتضوی شد.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه سپتامبر ۲۰۱۰ طی فرمانی سعید مرتضوی که به گفته خانواده های قربانیان ماجرای بازداشتگاه کهریزک از متهمان اصلی این پرونده است، را در کنار هفت مقام ایرانی دیگر به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده بود.

مقام هایی که تحریم شده اند عبارتند از:

  • محمدعلی جعفری (فرمانده کل سپاه پاسداران)
  • صادق محصولی (وزیر رفاه فعلی و وزیر سابق کشور)
  • غلامحسین محسنی اژه ای (دادستان کل کشور و وزیر سابق اطلاعات)
  • حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات)
  • مصطفی محمد نجار (وزیر کشور و جانشین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی)
  • احمدرضا رادان (جانشین فرمانده کل نیروی انتظامی)
  • حسین طائب (معاون اطلاعات سپاه پاسداران و فرمانده سابق نیروی بسیج)

تحریم این افراد با اعتراض وزارت امور خارجه ایران مواجه شد که با احضار لئو آگوستی، سفیر سوئیس در تهران مراتب اعتراض جمهوری اسلامی را به وی ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، مدیرکل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه به سفیر سوئیس گفته بود: "اقدام دولت آمریکا دخالت آشکار در امور داخلی ایران و نقض صریح بند اول بیانیه الجزایر است."

ایران و آمریکا سه دهه است که رابطه دیپلماتیک نداشته اند و سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

دولت باراک اوباما از اتحادیه اروپا و متحدان اروپایی خود نیز درخواست کرده است که به خاطر حقوق بشر مقام های ایرانی را تحریم کنند.

استوارت لیوی معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی به تازگی اعلام کرد: "خزانه داری در حال حاضر ۲۰ بانک ایران را به خاطر حمایت از برنامه های اتمی، موشکی و تروریسم این کشور تحریم کرده است."

ایران این تحریم ها را بی فایده می داند و می گوید که سیاست اتمی یا خارجی این کشور را تغییر نخواهد داد.

آمریکا در تازه ترین دور تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی، در اواسط ماه فوریه بانک رفاه کارگران ایران را تحریم کرد.