گزارش های متعدد از 'برقراری وضعیت امنیتی' در تهران

استقرار نیروهای امنیتی
Image caption تصویری از استقرار نیروهای ضد شورش در تهران طی ناآرامی های سال 1388

وبسایت های مخالفان دولت ایران و شاهدان عینی از استقرار نیروهای امنیتی در میادین و مراکز اصلی تهران خبر داده اند.

وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی روز پنجشنبه (پنجم اسفند) نوشت: "امروز (در تهران) گارد ویژه و نیروهای امنیتی در چهارراه ولیعصر، خیابان ولیعصر، میدان انقلاب، خیابان آزادی، پارک وی، خیابان شهید بهشتی، میدان هفت تیر، میدان صادقیه و تقریبا تمامی میادین اصلی شهر حضور پیدا کردند."

وبسایت های دیگر نزدیک به مخالفان دولت نظیر سحام نیوز و جنبش راه سبز نیز امروز در خبرهایی مشابه وضعیت امنیتی را در خیابان های پایتخت "امنیتی - پادگانی" خواندند و از "برقراری حکومت نظامی آرام در تهران" سخن گفتند.

سحام نیوز، وبسایت رسمی حزب اعتماد ملی که دبیر کلی آن بر عهده مهدی کروبی است، در خبر خود از وضعیت تهران نوشته است: "از مغازه داران در برخی مناطق منطقه ولیعصر خواسته شده که هر چه سریعتر مغازه را تعطیل و محل کسب خود را ترک کنند. مردم دلیل این گونه رفتار ماموران امنیتی را نمی دانند و از یکدیگر سوال می کنند دلیل این گونه فضای ناامنی در شهر چیست و از این رفتارها عصبی شده اند."

وبسایت جرس نیز گزارش کرده است که "نیروهای لباس شخصی و گروهی با لباس سازمانی جدید بسیج نیز، در محل های تردد مردم، رفت و آمدها و تجمعات بیش از سه نفر را زیر نظر دارند و به هر فردی که مشکوک شوند، فورا او را دوره کرده و سوار بر ماشین های ون مستقر در محل می کنند."

یک شاهد عینی از تهران به بی بی سی فارسی گفت که استقرار نیروهای امنیتی و افراد موسوم به لباس شخصی در میادین اصلی پایتخت در حالی صورت گرفته است که صبح امروز هیچ نشانه ای از "وضعیت غیر عادی" در خیابان ها دیده نمی شد اما با نزدیک شدن به ساعات میانی روز، حضور این نیروها در میادین و خیابان های اصلی تهران به طرز چشمگیری افزایش یافت.

شاهد عینی دیگری به بی بی سی فارسی گفت که شخصا تعداد قابل توجهی از خودروهای امنیتی را در تقاطع خیابان های آزادی و رودکی تهران مشاهده کرده است که در حال استقرار بوده اند. این شاهد عینی حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در خیابان های تهران را "کم سابقه" خواند.

در همین حال بر اساس گزارشها از ایران آقای مصلحی قرار است امشب در ارتباط با حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته که مقامات جمهوری اسلامی معمولا از آن تحت عنوان "فتنه" یاد می کنند سخن بگوید.

Image caption میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران، از دوهفته پیش در حصر خانگی به سر می برند

تهيه‌كننده‌ برنامه تلویزیونی "ديروز، امروز، فردا" که امشب میزبان وزیر اطلاعات ایران خواهد بود، در گفت‌وگو با ایسنا گفت: "مخاطبان در برنامه‌ امشب اسنادی را می‌بينند و می‌شنوند كه برای نخستين ‌بار پخش می‌شود."

در گزارش ایسنا به جزئیات بیشتری از این برنامه تلویزیونی اشاره نشده است.

تشدید اعتراض ها به حصر خانگی موسوی و کروبی

حضور نیروهای امنیتی و انتظامی در اماکن اصلی تهران در حالی صورت می گیرد که با گذشت بیش از دو هفته از ایجاد محدودیت های شدید برای رهبران مخالفان دولت، اعتراض ها به حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدت یافته است.

در تازه ترین واکنش، امروز بیانیه ای در وبسایت های نزدیک به مخالفان دولت منتشر شده که طی آن جمعی از معترضان تحت عنوان "جوانان احزاب اصلاح طلب" خطاب به حکومت ایران نوشته اند: "از هم اکنون اعلام می داریم که در صورت پایان ندادن به این حصر تا پیش از ۱۱ اسفند، روز تولد مرد اخلاق و شرف و انسانیت و استواری، میرحسین موسوی، از مردم ایران دعوت خواهیم کرد که به پاسداشت همه بزرگی هایی که این مرد بزرگ با خود به ارمغان آورده است، به خیابان بیایند."

روز گذشته نیز، شاخه خارج از كشور سازمان مجاهدين انقلاب اسلامى، مجموعه فعالان حقوق بشر در ايران و گروهى از حاميان جنبش سبز در استان مازندران هر يك با انتشار بيانيه اى در اين مورد موضع گيرى كردند.

همزمان اعضای خانواده مهدی کروبی هم با انتشار نامه ای از هرگونه "تلاش برای حذف فیزیکی" مهدی کروبی و همسرش فاطمه کروبی به شدت اظهار نگرانی کردند.

سايت كلمه چند روز پيش با انتشار تصاويرى از كوچه منتهى به منزل ميرحسين موسوى، از ايجاد ديوارى آهنى در اطراف منزل او برای جلوگیری از رفت و آمد به منزل آقای موسوی خبر داده بود.

علاوه بر اين قطع خطوط تلفن و اينترنت منزل اين دو رهبر مخالفان دولت هم طى روزهاى گذشته برقرارى هر نوع تماس با آنان و مطلع شدن از وضعيت سلامت آنها را تقریبا غیر ممکن كرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست