نگرانی آمریکا از 'تلاش ایران' برای خرید اورانیوم

حق نشر عکس AFP
Image caption ایران می گوید برنامه اتمی این کشور صلح آمیز است

دولت آمریکا می گوید از "تلاش مخفیانه ایران" برای دستیابی به ذخایر اورانیوم در کشورهای دیگر از جمله زیمبابوه نگران است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس طی گزارشی اختصاصی خبر داده که تلاش ایران برای دسترسی به منابع اورانیوم گسترش یافته و به ویژه بر زیمبابوه در قاره آفریقا متمرکز است.

آسوشیتدپرس می گوید منبع اصلی این خبر، یک گزارش محرمانه دو صفحه ای است که توسط یکی از کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی تدوین شده است. نام این کشور اعلام نشده است.

بنا بر این گزارش، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، در ماه ژانویه به طور پنهانی با مقام های ارشد بخش معادن زیمبابوه دیدار کرد تا مذاکره برای خرید اورانیوم از آنها را از سربگیرد.

دولت ایران هنوز به این اتهام واکنش نشان نداده است.

ایران با رد اتهامات غرب می گوید که هدفش از غنی سازی اورانیوم تولید سلاح هسته ای نیست.

چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد که تابستان سال گذشته علیه ایران وضع شد جمهوری اسلامی را از حضور در طرح های استخراج مواد هسته ای از جمله اورانیوم در سایر کشورها منع می کند.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه درباره جزئیات گزارش آسوشیتدپرس اظهار نظری نکرد، اما گفت واشنگتن همواره نگران تلاش های پنهانی ایران برای تامین اورانیوم مورد نیازش از کشورهای آفریقایی از جمله زیمبابوه بوده است.

یک هیات ایرانی طی روزهای اخیر به زیمبابوه سفر کرده است.

محمد پورنجف، سفیر ایران در زیمبابوه در مصاحبه با رادیو - تلویزیون زیمبابوه (زی بی سی) گفته است که این هیات با هدف سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، معادن و انرژی زیمبابوه به این کشور سفر کرده است.

رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه با دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران رابطه خوبی دارد.

آقای احمدی نژاد در آوریل سال ۲۰۱۰ به هراره، پایتخت زیمبابوه سفر کرده بود.

او در این سفر از یک کارخانه نساجی که ۸۳ درصد سهام آن به صندوق بازنشستگی وزارت جهاد کشاورزی ایران تعلق دارد بازدید کرده بود.