وزیر اطلاعات: ۲۵ بهمن افتضاح بزرگی برای مخالفان بود

حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر اطلاعات ایران مشاوران ارشد موسوی و کروبی را به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و نهادهای امنیتی غربی متهم کرد

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران پنجشنبه شب در یک مصاحبه تلویزیونی حضور مخالفان دولت در تظاهرات ۲۵ بهمن را ناچیز دانست و گفت این رخداد ریزش هواداران "جریان فتنه" را به همراه داشت.

آقای مصلحی در گفت و گو با شبکه سه تلویزیون ایران گفت در ۲۵ بهمن آن چه به خیابان ها آمد "افتضاح بزرگی" برای معترضان بود و ادعا کرد تصاویر پخش شده از شبکه های ماهواره ای، تصاویر دستکاری شده قدیمی بود یا جمعیت دیده شده در تصاویر جدید، بیشتر مربوط به افراد عادی بوده است که در حال خرید شب عید بوده اند.

او همچنین از دستگیر یکی از عوامل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در تظاهرات ۲۵ بهمن خبر داد.

سخنان آقای مصلحی با تشدید جو امنیتی در تهران همراه بود.

همزمان، اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی خواستار حفظ هوشیاری شهروندان و حساسیت آنها نسبت به سرنوشت رهبران مخالفان شده است.

گزارش های سایت های خبری مخالفان و مشاهدات شاهدان عینی از استقرار نیروهای امنیتی در میادین و مراکز اصلی تهران در روز پنجشنبه خبر داده اند.

منابع خبری مخالفان حکومت وضع امنیتی در تهران را "امنیتی - پادگانی" خواندند و از "برقراری حکومت نظامی آرام در تهران" خبر دادند.

خبر مصاحبه آقای مصلحی با شبکه سه سیما از چند ساعت قبل اعلام شده بود.

تهیه‌کننده‌ برنامه تلویزیونی "دیروز، امروز، فردا" که میزبان وزیر اطلاعات بود، به خبرگزاری ایسنا گفت: "مخاطبان در برنامه‌ امشب اسنادی را می‌بینند و می‌شنوند که برای نخستین ‌بار پخش می‌شود."

حیدر مصلحی در سخنانش مشاوران ارشد میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان را به ارتباط با مجاهدین خلق و سازمان های امنیتی غربی متهم کرد.

او همچنین کشته شدن افراد در جریان رخدادهای ۲۵ بهمن را کار "نفاق" دانست و از بازداشت عامل این عملیات خبر داد.

آقای مصلحی گفت: "اگر (در ۲۵ بهمن) شهید داشتیم، شهیدی بوده که به دست نفاق به شهادت رسیده است."

او ادامه داد: "فردی دستگیر شده که اسلحه داشته، از مجموعه نفاق بوده و ماموریت داشته ... حتی گلوله ای که زده در سلاحش مشخص شده است. اطلاعات خوبی هم دارد می دهد."

به گفته حیدر مصلحی سرمایه گذاری بزرگ مخالفان برای کشاندن مردم به خیابان ها در ۲۵ بهمن شکست خورد. او گفت: "در ۲۵ بهمن جریان فتنه نتوانست شبکه های اجتماعی را به میدان بیاورد....آن چه آمد ضد انقلاب، بهایی، سلطنت طلب و منافقین بودند و اینها شبکه نبودند."

آقای مصلحی همچنین "دوم خردادی ها و اصلاح طلبان آمریکایی" که به در اروپا و آمریکا رفته اند را به همکاری با سازمان های اطلاعاتی غربی متهم کرد.

آقای مصلحی، اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی را به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق متهم کرد.

به گفته او مجتبی واحدی، مشاور ارشد مهدی کروبی هم از پیش از انتخابات به آمریکا و بریتانیا رفت و آمد داشته است.

او گفت: "نفاق" برای نزدیک شدن به نمایندگان اصلاح طلب مجلس ششم و اثرگذاری بر آنها در تلاش بوده است.

وزیر اطلاعات همچنین نسبت به نفوذ "نفاق" در میان "آقازاده ها" خبر داد.

آقای مصلحی گفت: "یکی از نکات قابل توجه، بهره برداری از آقازاده هاست... سرویس ها (امنیتی) در این جهت خیلی فعال هستند و می روند سراغشان و از راه های دلسوزانه وارد می شوند."

"حفظ هوشیاری"

اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی پیشتر، افزایش جو امنیتی در تهران را بیانگر وجود "برنامه های احتمالی و مشکوک" حکومت دانسته بود.

آقای امیرارجمند گفت: " جو فوق العاده امنیتی و تبدیل تهران به پادگان نظامی که از چند ساعت گذشته از طرف نیروهای امنیتی در شهر حاکم شده است و تکرار اتهامات وقیحانه از رسانه های اقتدارگرایان نسبت به رهبران جنبش سبز علاوه بر اینکه نشان از استیصال و ترس اقتدارگرایان است از برنامه های احتمالی و مشکوک آنها نیز خبر می دهد."

به گزارش سایت کلمه که به مخالفان حکومت نزدیک است، آقای امیرارجمند از مردم خواست هوشیاری خود را حفظ کنند و به سرنوشت رهبران مخالفان حساس باشند.

احمد سلامتیان، تحلیلگر مسائل ایران در مصاحبه با بی بی سی گفت هیچ کدام از مطالب مطرح شده به وسیله وزیر اطلاعات، جدید نبودند.

آقای سلامتیان گفت: "نسبت به دو سه روز قبل، هیچ دلیل امنیتی مربوط به فضای شهر حضور نیروها و رژه رفتنشان را توجیه نمی کند. مگر برنامه ریزی دیگری باشد که با حوادثی که شب اتفاق افتاد در ارتباط با مصاحبه وزیر اطلاعات."

به گفته آقای سلامتیان به نظر می رسد استقرار سنگین نیروهای امنیتی در شهر و دعوت از مغازه داران برای تعطیل کردن مغازه ها قبل از ساعت هشت شب برای جمع کردن مردم در پای تلویزیون و شنیدن سخنان وزیر اطلاعات بوده است.

نگرانی از وضع رهبران مخالفان

در پی افزایش حضور نیروهای امنیتی در خیابان های پایتخت و اعلام پخش مصاحبه آقای مصلحی گمانه زنی هایی درباره احتمال بازداشت رهبران مخالفان مطرح شده بود.

این در حالی است که فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بیانیه های جداگانه ای نسبت به وضع آنها ابراز نگرانی کرده بودند.

دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با اشاره به محصور شدن محل زندگی والدین خود نوشتند: "دو هفته می گذرد از ندیدنشان. هیچ چیز نشنیدیم جز فحاشی و توهین و نگاههای سرد و یخی. نمی دانیم این درد را کجا فریاد بزنیم."

آنها نوشتند: "بدون حکم قضایی، بدون احترام. بدون شفافیت. ... شجاعت این را ندارند که بگویند از کدام مافوق دستور می گیرند؟ شجاعت این را ندارند که نقاب هایشان را بردارند و با فرزندان این دو محصور روبرو شوند."

فرزندان مهدی کروبی در نامه‌ای خطاب به "مقامات ارشد نظام" با اعلام بی خبری از وضعیت پدر و مادرشان نگران به خطر افتادن سلامتی آنها هستند.

به گزارش سایت سحام نیوز، وبسایت رسمی حزب اعتماد ملی، محمد حسین، محمد تقی و یاسر کروبی در این نامه خطاب به مقامات ارشد نظام نوشته‌اند: "همانطور که می‌دانید از ۱۴ روز پیش منزل والدین گرامیمان از سوی ماموران امنیتی محاصره شده بود، و از طریق پاسداران مستقر در آنجا وضعیت جسمی آنان را جویا بودیم اما پس از یورش و استقرار نیروهای امنیتی در منزل دیگر خبری از آنان در دست نیست."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست