تعلیق فعالیت های میرحسین موسوی در دانشگاه تربیت مدرس

میرحسین موسوی
Image caption میرحسین موسوی از دو هفته پیش در حصر خانگی به سر می برد

همزمان با افزایش اعتراض ها به حصر خانگی رهبران مخالفان دولت در ایران، بیژن رنجبر، رئیس دانشگاه تربیت مدرس تهران از تعلیق کلیه فعالیت های میرحسین موسوی در این دانشگاه خبر داد.

آقای رنجبر امروز ششم اسفند به خبرگزاری فارس گفت که آقای موسوی از مدت ها پیش در هیئت انتظامی دانشگاه تربیت مدرس "پرونده داشته و شکایت هایی نسبت به وی مطرح بود."

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به وقایع روز ۲۵ بهمن افزود: "اتفاقات رخ داده در این روز و فتنه انگیزی فتنه‌گران نشان داد که دیگر جای مماشات با این افراد که علنا در مقابل نظام ایستاده اند، وجود ندارد."

اسفند سال گذشته نیز فرهاد دانشجو رئیس وقت دانشگاه تربیت مدرس گفته بود که میرحسین موسوی "با مدرک فوق لیسانس معماری نمی‌تواند در دانشگاه تربیت مدرس درسی را ارائه کند".

طی روزهای گذشته و همزمان با وقایع روزهای ۲۵ بهمن و اول اسفند، فشارها بر رهبران مخالفان دولت افزایش یافته و با ایجاد محدودیت های شدید برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی، این دو نفر عملا در حصر خانگی قرار گرفته اند.

راهپیمایی سه شنبه ها برای اعتراض به حصر خانگی

همزمان با ایجاد محدودیت ها و بی خبری از وضعیت میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی طی دو هفته گذشته، شخصیت ها و نهادهای نزدیک به رهبران مخالفان هشدار داده اند که در صورت تداوم حصر خانگی آنها، از هواداران خود خواهند خواست که دوباره به خیابان ها بیایند.

مجتبی واحدی، مشاور مهدی کروبی روز گذشته گفت که در صورت ادامه بازداشت خانگی رهبران مخالفان و با توجه به "درخواست های مکرر هواداران جنبش سبز" در سه‌شنبه های باقی مانده از ماه اسفند معترضان به خیابان ها خواهند آمد.

آقای واحدی مصادف شدن این سه روز با مناسبت های فردی، ملی و بین المللی را از علل اصلی انتخاب "سه‌شنبه های اعتراض" خواند.

حق نشر عکس public domain
Image caption معترضان تهدید کرده اند که در صورت ادامه حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی، سه شنبه های باقی مانده از سال ۸۹ را به خیابان ها خواهند آمد

او گفت که سه‌شنبه دهم اسفند مصادف شده است با روز پیش از تولد میرحسین موسوی (۱۱ اسفند)، سه‌شنبه ۱۷ اسفند مصادف است با روز جهانی زنان و سه‌شنبه ۲۴ اسفند نیز همزمان با "سه‌شنبه آخر سال" است که طبق یک سنت ملی به شب چهارشنبه سوری شهرت یافته است.

در همین حال، جمعی از مخالفان دولت ایران تحت عنوان "جوانان احزاب اصلاح طلب" روز گذشته اعلام کردند که در صورت پایان نیافتن بازداشت خانگی آقایان موسوی و کروبی تا روز یازدهم اسفند، آنها نیز از هواداران جنبش سبز خواهند خواست که برای اعتراض به خیابان ها بیایند.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل امروز (جمعه ششم اسفند) در گفتگو با بی بی سی فارسی ضمن انتقاد از افزایش فشارها بر رهبران مخالفان دولت، از حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی به عنوان "زندانی کردن" این دو نفر یاد کرد.

خانم عبادی گفت طی نامه ای خطاب به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از وی خواسته است که اجازه دهد گزارش تهیه شده درباره "فشارها و تهدیدهای وارد شده بر رهبران، فعالان و حامیان جنبش سبز ایران و همچنین حصر خانگی و بی خبری از وضعیت آنان" در نشست روز چهارده مارس سازمان ملل متحد، قرائت شود.

همزمان علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران امروز با رد ادعای "حصر خانگی رهبران مخالفان دولت" گفت: "این افراد دارای اسکورت هستند. در عین حال مرتکب اقداماتی خلاف قانون مانند ترتیب دادن تظاهرات فاقد مجوز شده اند و به همین دلیل امکان دارد مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند."

این در حالی است که فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی طی روزهای گذشته از "بی خبری مطلق" نسبت به وضعیت والدینشان اظهار نگرانی کرده و خواستار آن شده اند که مقام های حکومت ایران چگونگی وضعیت آنها را رسما اعلام کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست