آژانس: ایران می خواهد سوخت نیروگاه بوشهر را تخلیه کند

حق نشر عکس AFP
Image caption مقام های ایرانی می گویند کرم اینترنتی اتاکس نت به نیروگاه بوشهر صدمه ای نزده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود گفته است که ایران قصد دارد سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر را تخلیه کند.

آژانس می گوید مقام های جمهوری اسلامی روز چهارشنبه (۲۳ فوریه) به این سازمان خبر دادند که می خواهند سوخت هسته ای را از قلب راکتور نیروگاه تخلیه کنند.

دولت ایران هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده است.

آژانس اتمی هم درباره علت درخواست ایران توضیحی نداده است.

آژانس اتمی می گوید که با ایران درباره "تدابیر ایمنی" لازم برای تخلیه سوخت راکتور به توافق دست یافته است.

دولت ایران با کمک روسیه برای راه اندازی نیروگاه بوشهر تلاش می کند.

فرآیند سوخت گذاری راکتور این نیروگاه در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۰ تکمیل شد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) پنجشنبه به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نوشت: "هیاهو درباره بروز اشکالات فنی درنیروگاه هسته ای بوشهر کذب محض و بی اساس است و فعالیت ها دراین نیروگاه بطور عادی جریان دارد."

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران نیز در سفر اخیرش به بوشهر گفته بود: "در راکتور این نیروگاه نیز بسته شده و همه چیز آماده و مهیا است تا در آینده نزدیک برق تولید شود."

ایران تایید کرده که کرم اینترنتی استاکس نت کامپیوترهای کارکنان راکتور اتمی بوشهر را آلوده کرده، اما تاکید دارد که استاکس نت به سیستم های اصلی نیروگاه صدمه نزده است.

دمیتری روگوزن، نماینده روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در ماه ژانویه گفته بود استاکس نت ممکن بود فاجعه ای هسته ای مانند چرنوبیل در بوشهر به راه اندازد.

سابقه برنامه ساخت نیروگاه بوشهر به سال ۱۹۷۵ و زمانی می رسد که ایران به دلیل گسترش مصرف داخلی، به خصوص توسط واحدهای تولیدی، با کمبود برق مواجه بود.

پس از انقلاب سال ۱۹۷۹، این طرح کنار گذاشته شد و قراردادهای آن عمدتا به ابتکار جمهوری اسلامی لغو شد.

از اوایل دهه ۱۹۹۰، جمهوری اسلامی بار دیگر در صدد احیای طرح نیروگاه اتمی بوشهر برآمد و در سال ۱۹۹۲، تفاهم نامه اولیه و در سال ۱۹۹۵، قرارداد نهایی ساخت نیروگاه با طرف روسی امضا شد.

تکمیل طرح نیروگاه بارها به تعویق افتاده و مشکلات فنی و مالی به عنوان دلیل تاخیر در راه اندازی این نیروگاه عنوان شده است.

سوخت مورد نیاز نیروگاه توسط شرکت روس طرف قرارداد تامین می شود که در عین حال، مسئول خارج کردن و انتقال پس مانده سوختی اتمی نیز خواهد بود.

ایالات متحده و کشورهای غربی ساخت نیروگاه اتمی بوشهر را مغایر تعهدات هسته ای ایران ندانسته اند و از مشارکت روسیه در این طرح حمایت کرده اند.

مطالب مرتبط