هاشمی رفسنجانی: در انتخابات ریاست خبرگان شرکت می کنم

هاشمی رفسنجانی و محمدرضا مهدوی کنی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای رفسنجانی می گوید در دروه قبل ریاست مجلس خبرگان را به آیت الله مهدوی کنی پیشنهاد کردم

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان با انتقاد از رسانه هایی نظیر صداو سیما گفته که فارغ از نتیجه، در انتخابات ریاست مجلس خبرگان شرکت می کند.

آقای هاشمی رفسنجانی که در جلسه شنبه هفتم اسفند (۲۶ فوریه) مجمع تشخیص مصلحت نظام سخن می گفت، از "برخی محافل سیاسی و رسانه های خاص و صدا و سیما" انتقاد کرد.

او گفت که "متاسفانه برخی محافل و افراد و رسانه های معلوم الحال مباحثی را در خصوص خبرگان مطرح می کنند و این گونه به جامعه القاء می کنند که اینجانب تشنه ریاست بر جایگاه و مسند خاصی هستم."

آقای هاشمی رفسنجانی در سال های بعد از انقلاب مسئولیت های مختلفی بر عهده داشته و اکنون ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست مجلس خبرگان را بر عهده دارد.

رادیو تلویزیون دولتی ایران روز جمعه (دو روز پیش از اعتراضات روز یکم اسفند) در اقدامی کم سابقه شعارهایی علیه هاشمی رفسنجانی از زبان تظاهر کنندگان حامی حکومت ایران پخش کرد.

فائزه هاشمی، یکی از دختران وی نیز در روز یکم اسفند در تهران بازداشت اما سپس آزاد شد.

روز شنبه ویدیویی در شبکه اینترنت منتشر شد که در آن شماری از نیروهای لباس شخصی در شهر ری علیه فائزه هاشمی فحاشی می کنند، پدر او را "اکبر شاه" می خوانند و شعار "مرگ بر هاشمی" سر می دهند.

روشن نیست که این واقعه دقیقا در چه روزی اتفاق افتاده است، اما شمار زیادی از کاربران از روز شنبه آنرا در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند.

"تاکید بر مسوولیت"

اکبر هاشمی رفسنجانی با اشاره به مسئولیت هایی که بعد از انقلاب بر عهده داشته در جلسه مجمع تشخیص گفته که هیچگاه دنبال پست و مقام نبوده و این مسئولیت ها "یا از طرف امام راحل یا رهبری معظم انقلاب تکلیف و دستور مسئولیت را متوجه من کرده است یا با خواست مردم و بزرگان با آرای مردم بوده است."

او به خصوص به خاطر نامه ای که پیش از انتخابات ریاست جمهوری نوشت و بعد از آن سخنانش در آخرین نماز جمعه ای که سال گذشته امامت آن را بر عهده داشت به شدت از سوی مدافعان دولت و برخی منصوبان رهبر ایران، تحت فشار قرار گرفت که معتقد بودند مواضع آقای هاشمی رفسنجانی در جهت حمایت از مخالفان حکومت است.

بعد از تظاهرات مخالفان دولت، بسیاری از شخصیت‌ها و رسانه‌های حامی رهبر جمهوری اسلامی ایران، حملات تبلیغاتی شدیدی را علیه منتقدان دولت و از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی انجام داده و آنها را به همراهی با معترضان خیابانی متهم کرده‌اند.

در پی اعتراضات روزهای اخیر، گروهی از طرفداران حکومت، خواستار کنار گذاشتن آقای هاشمی رفسنجانی از دو سمت ریاست مجلس خبرگان و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام شده اند.

اعضای مجلس خبرگان در روزهای هفدهم و هجدهم اسفند جلسه دارند و قرار است که هیات رئیسه مجلس خبرگان انتخاب شوند.

مخالفان آقای هاشمی رفسنجانی به دنبال جانشین وی در مجلس خبرگان هستند و در روزهای اخیر از آیت الله محمدرضا مهدوی کنی به عنوان جانشین وی نام می برند اما آقای هاشمی رفسنجانی می گوید "در اجلاس دوره قبل خبرگان رهبری، ریاست خبرگان را شخصا به آیت الله مهدوی کنی پیشنهاد کردم و خود مایل به پذیرش آن نبودم."

رئیس مجلس خبرگان می گوید که "حضور در انتخابات خبرگان را رهبری معظم (آیت الله خامنه ای) بر من تکلیف کردند ولی متاسفانه برخی افراد ناآگاه و یا شاید آگاه به گونه ای شانتاژ می کنند که گویی این گونه مسئولیت ها برای اینجانب جاذبه ای دارد."

آقای هاشمی رفسنجانی می گوید که مسئولیت هایی را که پذیرفته جز "ادای تکلیف و دین به جامعه و انقلاب" نبوده و در مقابل افراد و گروههای افراطی که "دانسته یا نادانسته شانتاژهایی می کنند" تسلیم نخواهد شد.

او با اشاره به جلسه آینده مجلس خبرگان و انتخاب هیات رئیسه این مجلس گفت: "به تکلیف عمل خواهم کرد و نتیجه آن هر چه باشد تنها رضایت و خشنودی خداوند برایم مهم است."

مطالب مرتبط