دو پروژه نفتی بدون مناقصه به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار شد

آغاز ساخت خط لوله نفتی حق نشر عکس SHANA
Image caption در دولت محمود احمدی نژاد پروژه های بسیاری را به شرکت های وابسته به سپاه پاسداران واگذار کرده است

وزارت نفت ايران گزارش داده كه ساخت دو خط لوله انتقال نفت و فرآورده هاى نفتى به ارزش يك ميليارد و سيصد ميليون دلار را بدون برگزارى مناقصه به قرارگاه خاتم الانبياء وابسته به سپاه پاسداران واگذار كرده است.

عليرضا ضيغمى معاون وزير نفت به خبرگزارى مهر گفته كه اين دو خط لوله نفتى به صورت ترك تشريفات مناقصه به قرارگاه خاتم الانبياء واگذار شده است.

به گفته آقاى ضيغمى پيش از اين قرارداد طرح توسعه بندر نفتى ماهشهر و ساخت مخازن جديد فرآورده هاى نفتى به قرارگاه خاتم الانبياء واگذار شده بود.

قرار است قرارگاه خاتم الانبياء كه مهمترين بازوى اقتصادى سپاه پاسداران به حساب مى آيد، خط لوله انتقال نفت خام ترش از منطقه سبزآب به رى و خط لوله انتقال فرآورده هاى نفتى از آبادان - اهواز- اراك به رى در جنوب تهران را بسازد.

بنابر گزارش وزارت نفت ايران، طول خط لوله انتقال نفت سبزآب به رى حدود ۶۵۰ كيلومتر برآورد شده و قرار است از اين طريق نفت خام ترش و سنگين ميدان هاى نفتى دزفول شمالى به پالايشگاههاى كرمانشاه، تبريز، شازند و تهران منتقل شود.

خط لوله نفتى آبادان به رى نيز ۹۵۰ كيلومتر است كه قرار است از طريق آن روزانه ۳۰۰ هزار بشكه فرآورده هاى نفتى وارداتى و توليدات پالايشگاههاى آبادان، كرمانشاه و اراك منتقل شود.

البته اجراى اين پروژه سه هفته پيش با حضور مسعود ميركاظمى وزير نفت شروع شده است.

براى اجراى پروژه هاى بزرگ صنعتى، مناقصه برگزار مى شود و شركت هاى صاحب صلاحيت قيمت هاى خود را براى اجراى پروژه اعلام مى كنند و شركتى كه بتواند پروژه را با قيمت كمترى اجرا كند، در مناقصه برنده مى شود اما تا به حال پروژه هاى بزرگ زيادى از سوى دولت بدون برگزارى مناقصه به قرارگاه خاتم الانبياء واگذار شده است.

قرارگاه خاتم الانبياء پيش از به قدرت رسيدن محمود احمدى نژاد، در بخش هاى راه و سدسازى فعال بود ولى پس از روى كار آمدن دولت او، به يك پاى ثابت پروژه هاى نفتى بدل شده است.

در بزرگترين مجموعه قرارداد نفتى كه وزارت نفت طى آن ۲۱ ميليارد دلار پروژه ميدان گازى پارس جنوبى را به شركت هاى داخلى واگذار كرد، بيشتر از نيمى از آن نصيب شركت هاى وابسته به خاتم الانبياء شد.

در ماههاى اخير علاوه بر پروژه هاى نفتى، ساخت راه آهن چابهار به مشهد به طول يك هزار ۳۳۰ كيلومتر و ساخت بزرگراه قم به مشهد به طول يك هزار و صد كيلومتر به قرارگاه خاتم الانبياء واگذار شده است.

مطالب مرتبط