نگرانی یک گروه حقوق بشر از 'ناپدید شدن' رهبران مخالفان ایران

موسوی - کروبی حق نشر عکس Getty Images
Image caption معلوم نیست که رهبران مخالفان در ایران و همسران آنها در کجا نگهداری می شوند

گروه "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" نیز ضمن متهم کردن حکومت ایران به "آدم ربایی" به خاطر نگهداری رهبران مخالفان ایران و همسران آنها در محلی نامعلوم نسبت به سلامت آنها ابراز نگرانی کرده و همزمان شورای امنیت ملی آمریکا نیز از سرکوب مخالفان در ایران به شدت انتقاد کرده است.

تامی ویتور سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه در بیانیه ای از سرکوب مخالفان در ایران به شدت انتقاد کرد.

این بیانیه درحالی منتشر می شود که اعتراض ها نسبت به وضعیت نامعلوم میرحسین موسوی، مهدی کروبی و همسران آنها بالا گرفته است.

تامی ویتور نوشت: "ایالات متحده عملیات سازمان دهی شده ارعاب توسط دولت ایران و دستگیری چهره های سیاسی، مدافعان حقوق بشر، فعالان سیاسی، رهبران دانشجویی، روزنامه نگاران و وبلاگ نویس ها را قویا محکوم می کند."

در این بیانیه ضمن انتقاد از ایجاد اختلال در دسترسی ایرانیان به اطلاعات از طریق پارازیت انداختن بر ماهواره ها و مسدود کردن سایت های اینترنتی آمده است: "آمریکا و جهان همچنان شاهد نقض فاحش حقوق جهان شمول شهروندان ایران توسط دولت این کشور و تزویر این دولت هستند."

"دولت ایران باید اجازه گفت و گوی فعالانه میان شهروندانش، آزادی بیان و آزادی تجمع بدون ترس را بدهد. ایرانی ها مستحق همان عدالت و حقوقی هستند که دولت ایران در مورد فضیلت آنها برای مردم سایر کشورها سخن می گوید."

مقام های دولت آمریکا در چند هفته اخیر همزمان با بروز جنبش های مردمی در کشورهای مختلف خاور میانه با شدت و به طور مکرر به خاطر "نقض حقوق بشر" و سرکوب معترضان به حکومت ایران اعتراض کرده اند.

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه هفته پیش محمد رضا نقدی، فرمانده بسیج و عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران را برای "همبستگی با قربانیان شکنجه، سرکوب و بازداشت های خودسرانه" در ایران تحریم کرد.

هیلاری کلینتون نیز چهارشنبه پیش - پنجم اسفند - با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نگرانی از برخورد خشونت آمیز حکومت ایران با مردم این کشور، "شجاعت" تظاهرکنندگان ایرانی را تحسین کرد.

فشار‌ها بر مهدی کروبی و میرحسین موسوی، پس از انتشار فراخوان راهپیمایی روز ۲۵ بهمن، تشدید شده است و ماموران امنیتی طی دو هفته گذشته، این دو رهبر مخالفان دولت را به طور غیر رسمی تحت بازداشت خانگی قرار دادند و در چند روز گذشته نیز گفته شد که ظاهرا آنها و همسرانشان به نقطه دیگر منتقل شده اند.

براساس بیانیه کمپین حقوق بشر در ایران که یکشنبه منتشر شد، آرون رودز سخنگوی این گروه گفت: "این چهار ناراضی ناپدید شده اند؛ آنان بدون ارتباط با دنیای خارج، در مکان نامعلومی نگاهداری می شوند، و این نقض شدید قوانین ایران و بین المللی است و آدم ربایی توسط حکومت است."

او می افزاید که با توجه به "رفتار اوباش مابانه عده زیادی از سیاستمداران و روحانیون ایرانی در درخواست اعدام این دو، دلایلی برای نگرانی عمیق نسبت به سلامتی و تندرستی آنها وجود دارد."

مجتبی واحدی، مشاور مهدی کروبی به بی بی سی فارسی گفته است که کروبی و همسرش احتمالا به یکی از "خانه های امن" منتقل شده اند.

کمپین بین المللی حقوق بشر به نقل از "یک منبع مطلع" نوشت که این چهار نفر به یک "خانه امن در محلی نزدیک به تهران منتقل شده اند."

این گروه گفت که "خانه امن" تحت نظارت و کنترل قوه قضاییه یا هرگونه مکانیسم نظارتی دیگر نیست و تحت کنترل سپاه پاسداران و سازمان های امنیتی قرار دارد.

این گروه نوشت: "چون از چنین به اصطلاح خانه های امنی در گذشته برای بدرفتاری با مخالفان حکومت استفاده شده است، کمپین عمیقا نگران این واقعیت است که طبق گزارشات موسوی و کروبی به چنین مکانی منتقل شده اند."

یک شاهد عینی به این گروه گفته است که هیچ رفت و آمدی حتی برای انتقال مواد غذایی به داخل کوچه اختر مشاهده نشده است.

مقام های دولت ایران تاکنون در مورد این گزارش ها اظهار نظر نکرده اند.

در پی برگزاری تظاهرات 25 بهمن به دعوت میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای ابراز همبستگی با جنبش های مردمی مصر و تونس حکومت ایران به شدت به این دو نفر تاخت.

در آن تظاهرات شعارهایی علیه حکومت ایران به خصوص رهبر جمهوری اسلامی - از جمله "مبارک، بن علی، نوبت سیدعلی" - سرداده شد.

یک روز بعد گروهی از نمایندگان مجلس خواستار اعدام موسوی، کروبی و محمد خاتمی، رئیس جمهور، سابق ایران شدند.

احمد جنتی از اعضای شورای نگهبان نیز در مراسم نماز جمعه بعد از این تظاهرات خواستار حبس خانگی آنها و قطع ارتباطات آنها با دنیای بیرون شد.

میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد، مهدی کروبی و همسرش فاطمه کروبی از حدود دو هفته قبل تحت حصر خانگی قرار گرفتند.

با این حال در چند روز گذشته گزارش هایی منتشر شده که این چهار نفر ممکن است توسط ماموران حکومتی به نقطه ای نامعلوم منتقل شده باشند.

این وضع با انتقاد گسترده مخالفان روبرو شده است که می گویند در روز 10 اسفند طی یک راهپیمایی به "بازداشت" آنها اعتراض خواهند کرد.

حکومت ایران مانع هرگونه تجمع اعتراضی معترضان و مخالفان می شود.

سایت "کلمه" اوایل روز جمعه ویدئویی از مهدی کروبی منتشر کرد که ظاهرا در خانه اش ضبط شده است و در آن همچنان بر استقامت خود در برابر فشارهای حکومت پافشاری می کند.

مطالب مرتبط