سازمان تربیت بدنی ایران: لوگوی المپیک لندن صهیونیستی است

لوگوی المپیک لندن حق نشر عکس London 2012 handout
Image caption کمیته المپیک ایران می گوید طراحان این لوگو اهداف "نژاد پرستانه" داشته اند

رييس كميته ملى المپيك ايران در نامه اى به كميته بين المللى المپيك ضمن انتقاد از طراحى لوگوى المپيك ۲۰۱۲ لندن آن را صهيونيستى دانسته و خواستار برخورد با طراح و تغيير آن شده است.

اين نامه كه به امضاى محمد على آبادى، رييس كميته ملى المپيك و بهرام افشارزاده، دبير اين كميته رسيده، خطاب به ژاگ روگ، رييس كميته بين المللى المپيك نوشته شده است.

در بخشى از اين نامه آمده: "استفاده از واژه zion (صهیون) از سوى طراح لوگوى المپيك در آرم بازيهاى المپيك ۲۰۱۲ اقدامى بسيار زشت و خلاف شعارهاى ارزشى المپيك است كه مطمئنا عدم برخورد شخص جنابعالى با اين موضوع مى تواند حضور حداكثرى كشورهاى شركت كننده به خصوص كشورهايى همچون ايران را كه بر پيروى از اصول و ارزش ها تاكيد دارند تحت تاثير قرار دهد".

به نظر مى رسد مسئولان ورزشى در ايران شباهتى را بين اعداد استفاده شده (2012) در لوگوى بازى هاى المپيك لندن با حروف لاتين كلمه zion مشاهده كرده اند و اين نكته سبب شده با نگارش اين نامه شكايت خود را با مقامات رسمى كميته ملى المپيك مطرح كنند. شباهتى كه به گفته آنها "زائيده روح نژاد پرستى برخى افراد است".

اين نامه شكايت آميز اکنون در شرايطى توسط مسئولان ورزش ايران نوشته شده است كه مسئولان برگزار كننده مسابقات المپيك ۲۰۱۲ لندن در حدود چهار سال پيش، در چهارم ژوئن ۲۰۰۷ ميلادى براى نخستين بار لوگوى اين بازيها را رونمايی کردند.

با توجه به شكل نه چندان متعارف اين طرح، پيش از اين، لوگوى بازيهاى المپيك ۲۰۱۲ لندن با واكنش هاى انتقادى ديگرى هم مواجه شده بود.

تنها چند روز پس از رونمايى اين لوگو، عده اى شكل آن را "بى روح" دانستند و از طريق جمع آورى امضاء خواهان تغيير آن شدند. حتى يكى از روزنامه هاى محلى در لندن پيشنهاد برگزارى مسابقه اى را مطرح كرد تا شركت كنندگان با استفاده از برخى المان هاى به کار رفته در اين لوگو، يك لوگوى جديد ارائه دهند.

اين در حاليست كه سايت رسمى بازيهاى المپيك ۲۰۱۲ لندن در توضيح ويژگى هاى اين لوگو آن را "جهانى" دانسته و مى گويد نشانه اى است كه در سراسر دنيا "قابل درك" است.

از جمله ديگر ويژگى هاى لوگوى بازيها كه در اين سايت به آنها اشاره شده، مى توان از "سادگى"، "منحصر به فرد" و "پر انرژى" بودن آن نام برد.

اما به نظر مى رسد انتقاد مطرح شده از سوى مسئولان ورزشى ايران نه متوجه ويژگى هاى گرافيكى و زيبايى شناسانه اين لوگو، كه بيشتر ناظر بر مفهومى است كه به اعتقاد آنها در طراحى اين لوگو مورد توجه بوده است.

در پايان اين نامه آمده است: "ضمن يادآورى بحرانى كه در المپيكهاى ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ گريبانگير اين رويداد ورزشى بزرگ به عنوان بزرگترين گردهم آيى به دوراز رنگ، نژاد، دين و سياست شد از جنابعالى بعنوان متولى و حركت دهنده نهضت المپيك درخواست مى گردد ضمن برخورد با مسببين اين موضوع كه مى تواند بحرانى مشابه را به بار بياورد، نسبت به تغيير اين آرم و لوگو و طراحى آرمى جديد مطابق با تمامى ادوار گذشته كه فقط و فقط به ورزش و برابرى و برادرى در اين رويداد بزرگ تاكيد داشته، دستورات مقتضى را صادر فرمائيد".

المپيك ۱۹۸۰ اولين المپيكى بود كه ايران مى توانست بعد از انقلاب در آن شركت كند، با اين حال تجاوز شوروى به خاك افغانستان باعث شد كه بسيارى از كشورهاى بلوك غرب و اسلامى در محكوميت اين اقدام شوروى المپيك مسكو را تحريم كنند كه يكى از اين كشورها ايران بود.

المپيك مسكو در سال ۱۹۸۰ با تحريم گستره بسيارى از كشورها از جمله كشورهاى اسلامى و غربى همراه شد، به نحوى كه تنها ۸۱ كشور در آن دوره بازى ها شركت كردند و چهار سال بعد هم شوروى و چهارده كشور بلوك شرق المپيك لس آنجلس را تحريم كردند تا بدين ترتيب تحريم المپيك مسكو را تلافى كرده باشند.

جالب اينكه ايران در هر دو دوره در زمره كشورهاى تحريم كننده قرار گرفت و اين تحريم ها باعث شد كه بين هشتمين حضور ايران در المپيك و نهمين حضورش يك وقفه ۱۲ ساله به وجود بيايد.

قرار است المپيك ۲۰۱۲ لندن از ۲۷ ژوييه تا ۱۲ آگوست ۲۰۱۲ ميلادى در شهر لندن برگزار شود.

مطالب مرتبط