دادستان کل کشور: پرونده بیمه متهم دیگری هم دارد

دادگستری استان تهران
Image caption عده ای از منتقدان دولت در جناح محافظه کار، معاون اول رئیس جمهوری را به دست داشتن در پرونده بیمه متهم کرده اند

غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه، گفت که پرونده اختلاس شرکت بیمه ایران، غیر از ۵۴ نفری که اتهامات آنها در حال رسیدگی است، "متهم دیگری نیز دارد".

آقای محسنی اژه‌ای امروز ۹ اسفند (۲۸ فوریه) در یک نشست خبری گفت که تحقیقات در مورد متهم دیگر پرونده بیمه ادامه دارد و "پرونده همه متهمان این پرونده به دادگاه ارسال نشده است".

اظهارات دادستان کل کشور، همزمان با برگزاری دومین جلسه پرونده شرکت بیمه تهران در مجتمع قضایی امام خمینی تهران منتشر شده است.

دیروز، در پی برگزاری نخستین جلسه‌ رسیدگی به پرونده‌ اختلاس در شرکت بیمه ایران، برخی خبرگزاری‌ها حروف اول نام و نام خانوادگی متهمان را ذکر کردند که ظاهرا در میان آنها، محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری ایران، که معروف‌ترین متهم پرونده محسوب می‌شود، قرار نداشت.

در اواخر آذرماه، غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشستی خبری گفته بود: "اتهام فساد مالی متوجه آقای رحیمی معاون اول رئیس دولت است و وی پس از بررسی‌های قضایی و دریافت اظهارات سایر متهمان، به دستگاه قضایی احضار خواهد شد."

در واکنشی دیگر، در ابتدای آذرماه، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ۵۰ تن از متهمان پرونده اختلاس در بیمه به زودی دادگاهی می‌شوند، بدون نام بردن از کسی اظهار داشته بود: "پشت این پرونده افراد مهمی حضور دارند."

این در حالی است که نمایندهٔ دادستان در بخشی از جلسه اول دادگاه اظهار داشت که متهمان اول تا چهارم، کارمند بیمه هستند.

در جلسه دیروز، "م. ح. ن"، که به عنوان متهم ردیف اول پرونده معرفی شده بود، گفت که مسئول رسیدگی به پرونده او در سازمان بازرسی کل کشور، از وی خواسته‌اند بگوید که پول حاصل از اختلاس را به دکتر "ر" داده است، در حالی که او اصلا این فرد را نمی‌شناسد.

به گزارش ایسنا، قاضی پرونده در پاسخ، به متهم ردیف اول گفته بود: "پرونده چنین حکایتی ندارد. شما راجع به خودتان صحبت کنید."

به گزارش ایسنا، در جلسه امروز دادگاه، "د. ف" متهم ردیف دوم پرونده با رد مبلغ اعلام شده در مورد تخلفات مالی خود گفته است که ۱۰ ماه را در شرایط سخت در زندان انفرادی به سر برده و طی این مدت "هر چیزی را که به او نسبت داده ‌شده را ‌پذیرفته است".

در ادامه دادگاه، "ب. ک" متهم ردیف سوم نیز با رد اتهاماتی که علیه وی وارد شده گفته است: "من به عنوان یک کارمند ساده قراردادی و عضو بسیج بیمه در این شرکت حضور داشتم. در کیفرخواست من آمده است که من اقرار کرده‌ام و در اینجا اعلام می‌کنم که این اقرارنامه نیز دروغ محض است."

وی ادامه داده: "من سوال می‌کنم که پرونده‌های شعبه فاطمی که حدود ۴۰۰ هزار پرونده بوده است چگونه گم شده است؟"

در گزارش خبرگزاری ایسنا از جلسه دوم دادگاه بیمه ایران، توضیح بیشتری در مورد ادعای "گم شدن ۴۰۰ هزار پرونده" در شهبه خیابان فاطمی شرکت بیمه ایران ذکر نشده است.

مطالب مرتبط