ایران در مورد ماموریت ناوهایش در مدیترانه اطمینان داد

کشتی خارک حق نشر عکس AFP
Image caption دو کشتی جنگی الوند و لجستیک خارک با اجازه مقام های مصری از کانال سوئز گذشتند

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران در واکنشی به حساسیت ها نسبت به انجام ماموریت دو ناو ایرانی در دریای مدیترانه اطمینان داده است که برنامه سفر آنها کاملا غیرسیاسی و دارای مقاصد صلح آمیز است.

امیر دریادار حبیب الله سیاری که در جریان یک نشست مطبوعاتی در سفارت ایران در دمشق اظهار نظر می کرد نگرانی غرب در مورد این کشتی ها را بی دلیل دانست.

دو کشتی جنگی الوند و لجستیک خارک روز سه شنبه هفته قبل از کانال سوئز عبور کردند. این اولین بار بود که ناوهای ایرانی پس از انقلاب از این کانال می گذشتند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران گفت: "هدف از سفر ناوگروه ایرانی به سواحل سوریه رساندن پیام صلح و دوستی دانشجویان نیروی دریایی به کشورهای منطقه و تحکیم روابط دوستانه با این کشورها است."

او گفت که "ایران قصدی برای حمله به دیگر کشورها ندارد و اگر دیگران از دیدار دوستانه ناوهای ایرانی دچار ترس و واهمه هستند، این به خود آنان بازمی گردد و آنان باید بر همین حالت باقی بمانند."

به گزارش ایرنا، او گمانه زنی ها در مورد احتمال استفاده از دو ناو جنگی برای بازدارندگی مقابل اسرائیل در صورت حمله به لبنان و یا استفاده از آنها برای رساندن موشک به گروه حزب الله لبنان را رد کرد و گفت: "حرکت ناوگروه ارتش نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران ربطی به این مسایل ندارد و اهداف خود را دنبال می کند."

او گفت که یکی از اهداف حرکت ناوهای ایرانی در بهمن ماه از بندرعباس حفظ خطوط مواصلاتی و مبارزه با دزدان دریایی بوده است و این ناوها در باب المندب یک کشتی هنگ کنگی را از دست دزدان دریایی نجات داده اند.

به گفته او هدف دیگر این ماموریت آموزشی بود: "ناوهای مزبور مسیر حرکت خود را با هدف آموزش دانشجویان نیروی دریایی ادامه دادند و با عبور از کانال سوئز در بندر لاذقیه در غرب سوریه پهلو گرفتند."

امیر دریادار حبیب الله سیاری همچنین گفت که حرکت این دو کشتی به لاذقیه از بهمن ماه شروع شده بود.

شیمون پرز رئیس جمهور اسرائیل هفته پیش عبور دو ناو ایرانی از کانال سوئز را هشداری برای اروپا خوانده بود.

مشاور رئیس جمهوری فرانسه نیز آن را حاوی پیامی سیاسی دانست.

بعضی از تحلیلگران می گویند که عبور کشتی های ایرانی از کانال سوئز که با اجازه مقام های مصری انجام شد می تواند تلاشی از سوی ایران برای افزایش نفوذ در منطقه در زمانی باشد که اعتراضات ضددولتی جهان عرب را فراگرفته است.

مطالب مرتبط