بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۰ اسفند

از قیام های مردمی به حصر میرحسین و کروبی تا هیات رییس خبرگان

در حالی که روزنامه های مختلف امروز صبح تهران در تیترهای صفحه اول خود از کنار رفتن عبدالله صالح، اشغال شهرهای لیبی توسط آمریکا، تاسیس نهادهای اسلامی در لیبی و این که کار قیام مردمی به چین رسیده است خبر دادند یا نوشته اند که مبارک ممنوع الخروج شد، اما گفته های دادستان کل درباره محدودیت های میرحسین موسوی و مهدی کروبی همچنین گمانه زنی درباره ریاست مجلس خبرگان مهم ترین گزارش های روز است.

خاورمیانه و تشنج هایش

روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر اول خود نوشته "مخالفان قذافی به دروازه های طرابلس رسیدند" همین روزنامه در سرمقاله خود نوشته به راستی چگونه ممكن است موضع "باراك اوباما" در قبال حوادث مصر، 5 بار تغییر كند و از جانبداری كامل از مبارك، به ضرورت كناره گیری فوری و سپس به ضرورت بقای وی بر مسند قدرت تا پایان دوران ریاست جمهوری، نوسان داشته باشد؟ اكنون مبارك، با آنكه ظاهراً كناره گیری كرده ولی در شرم الشیخ همچنان در كانون مذاكره و تصمیم سازی ها قرار دارد.

به نظر این روزنامه مسئله كاملاً روشن است، آمریكا و متحدان اروپائیش با توسل به سیاستهای دوگانه مایلند به هر قیمت ممكن، موقعیت متزلزل خود را در دنیای عرب تثبیت كنند، خواه با حفظ مهره‌های كنونی، خواه با جایگزینی مهره‌های دست آموز جدید.

حق نشر عکس kani

جدال بر سر ریاست خبرگان

رسالت در تیتر اول خود نوشته "آیت‌‌الله مهدوی كنی نامزدی ریاست خبرگان را پذیرفت"، آرمان از "توضیحات دفتر هاشمی درباره انتخابات خبرگان" خبر داده و مردم سالاری در گزارش اصلی این همه را "تلا ش برای ایجاد تقابل بین هاشمی رفسنجانی و مهدوی کنی" خوانده است.

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته هر چه به زمان برگزاری اجلاس خبرگان و به‌ویژه انتخابات هیات رئیسه این مجلس در 18 اسفندماه نزدیك می‌شویم بازار گمانه‌زنی‌ها در مورد كاندیداهای هیات رئیسه این مجلس داغ‌تر از روز قبل می‌شود. اكنون بخشی از سیاسیون و روحانیون عضو مجلس خبرگان بر بقای آیت الله هاشمی رفسنجانی بر كرسی ریاست تاكید دارند و بخشی دیگر هم با ادله‌ای كه مطرح می‌كنند، خواستار انتخاب فردی غیر از او هستند كه در این میان آیت الله مهدوی كنی گزینه مورد نظر آنهاست.

طی چند روز گذشته موضوع كاندیداتوری آیت الله مهدوی كنی بیش از پیش در رسانه ها مطرح شده و منتقدان و مخالفان هاشمی هم در اظهار نظرهای خود از كاندیداتوری دبیر كل جامعه روحانیت مبارز استقبال كرده اند اما از جمله افرادی كه معتقدند هاشمی رفسنجانی باید كماكان بر كرسی ریاست مجلس خبرگان تكیه بزند، اسدالله بادامچیان عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی است كه می‌گوید به نظرم ریاست خبرگان بار دیگر با آقای هاشمی خواهد بود چرا که آیت الله مهدوی کنی به احترام آقای هاشمی در انتخابات حاضر نخواهند شد.

در حالی كه بادامچیان از عدم تمایل آیت الله مهدوی كنی برای حضور در انتخابات هیات رئیسه به احترام آیت الله هاشمی رفسنجانی می‌گوید، خبرگزاری‌های فارس و مهر و ایرنا روز گذشته به نقل از رئیس‌دفتر آیت‌الله مهدوی كنی نوشتند كه ایشان در انتخابات هیات رئیسه حضور خواهند داشت.

اما کیهان نوشته در حالی كه گمانه زنی ها و شایعات درباره چند و چون انتخابات آینده خبرگان ادامه دارد، آیت الله مهدوی كنی در پاسخ به درخواست بیش از 50 تن از اعضای این مجلس، نامزدی ریاست خبرگان را پذیرفت.

هشدار به امارات

محمد حسین صادقی در تهران امروز نوشته هشدار شدید سرلشكر رحیم صفوی به امارات درباره احداث جزایر مصنوعی در فاصله 10 كیلومتری ابوموسی پرده جدیدی از اقدامات ضد ایرانی این كشور شیخ‌‌‌نشین را روشن ساخت.

به نوشته این گزارش امارات مدت‌هاست كه ادعای مالكیت جزایر سه‌‌گانه ایرانی در خلیج‌فارس را دارد و به همین بهانه بارها در مجامع مختلف علیه منافع ملی ایران اقدام كرده كه ساخت جزایر مصنوعی یكی از جدیدترین و در عین حال عجیب‌ترین نوع تهدید امنیت ملی ایران به‌شمار می‌‌رود. ضمن اینكه ساخت چنین جزایری در فاصله‌ای بسیار كوتاه با مرزهای جمهوری اسلامی ایران خلاف قوانین و قواعد بین‌المللی است زیرا اگر قرار باشد چنین كاری در دنیا مرسوم شود دیگر رسما هیچ‌یك از مرزهای جغرافیایی جهان ایمن نخواهد بود و كشورها آشكارا می‌توانند به آب‌های سرزمینی دیگران تعدی كنند و بدین‌وسیله امنیت ملی كشورهای دیگر را به چالش بكشند.

تهران امروز نوشته اختلافات مرزی در همه‌جای دنیا پتانسیل بسیار بالایی در به‌هم ریختن امنیت منطقه و به ‌تبع آن امنیت كل جهان را دارد. اكنون بسیاری از كشورهای دنیا با همسایگان خود اختلافات شدید مرزی دارند كه اگر قرار باشد با كارهایی مثل ساختن جزایر مصنوعی به این مسائل ورود پیدا كنند باید منتظر فصل جدیدی از چالش‌های جدی جهانی بود.

خطاب به قدرتمندان

ابرار در عنوان اصلی خود خبر داده "داروهاى یارانه اى كمیاب شد"، جام جم از "بودجه ناچیز برای پیشگیری از جرم" و دنیای اقتصاد پرسیده "افزایش وام مسكن جدی شد؟"، کیهان به نقل از دادستان کل کشور نوشته "قطع تماس سران قتنه با بیگانگان گام اول برخورد است"، همین گزارش با "واکنش به محدودیت موسوی و کروبی" تیتر اول روزگار است، خبر هم از قول همان مقام نوشته "پرونده قاضی مرتضوی بدون مصلحت اندیشی پیگیری می شود" و خراسان "گزارشی از مواضع اصلاح طلبان درباره حوادث ۲۵ بهمن" را در صدر گزارش های خود آورده است.

حسین کمالوند در سرمقاله آرمان نوشته نباید در اداره امور سیاسی جامعه به جایی برسیم که با بداخلاقی درامور اجتماعی و سیاسی به بزرگترین سرمایه اجتماعی کشور یعنی اعتماد ملی ضربه بزنیم. کنار نشستن و مایوس بودن چاره معضلات جامعه نیست، به جای درگیر شدن باید از راه گفتگو معضلات را حل کرد. کسانی که در مصادر قرار دارند باید زمینه نقد خودشان را بیش از دیگران ایجاد کنند.

به نوشته این مقاله گاه اخلاق به عنوان وسیله پیشبرد اهداف سیاسی مورد بهره برداری قرار می گیرد و متاسفانه برخی با اظهارنظرها و بیان های توهین آمیز فضای سیاسی جامعه را آلوده می کنند که به وظیفه حراست از آلوده نشدن فضای فرهنگی کشور برعهده قوه قضائیه است و دستگاه قضایی باید با کسانی که آبرو و حیثیت دیگران را دست مایه قرار می دهند تا به اهداف خود برسند برخورد کند. ضعف اخلاقی در عرصه سیاست اگر مداوانشود، گریبان همه را خواهد گرفت.

غلامرضا کمالی پناه در سرمقاله ابتکار نوشته آقای احمدی‌نژاد بارها گفته که آزادی بیان وجود دارد و روزنامه‌ها در نقد مسائل گوناگون، آزادی مطلق دارند و البته یک‌ بار هم، به‌صراحت بیان کرده که با «بگیروببندها» مخالف است. اگرچه این اظهارنظر را در واکنش به برخورد قوه‌قضائیه با یکی از مطبوعات حامی دولت بیان کرده، با وجود این، عام جلوه ‌دادن این بیان برای مخاطبان سؤال‌انگیز بوده است.

نویسنده تاکید کرده حوادث پس از انتخابات دهم فضا را کمی امنیتی کرده که درک‌شدنی است. بسیاری تحت‌تأثیر این فضا، «به‌خودسانسوری» روی آورده‌اند و از اینکه بعضی اوقات مطالبی بنویسند که برایشان دردسرساز باشد و در این اوضاع و احوال آن‌ها را به چیزی متهم کنند، بدون اینکه کسی مانع آن‌ها شود، خودشان فتیله‌ی نقد را پایین کشیده‌اند. هرچند سیاست‌های سختگیرانه‌ی معاونت قبلی مطبوعات در بستن فضای نقد، بی‌تأثیر نبود.

سرمقاله ابتکار با پیشنهاد این که بنشین تا باهم حرف بزنیم، به رییس جمهور نوشته برخی با دیدن قبض‌های گازبهای خویش قبض روح شدند. با دیدن بهای آب و برق انگار برق سه‌فاز آن‌ها را گرفته است. قیمت سرسام‌آور سوخت امیدشان را سوزانده است. قیمت پیاز و سیب‌زمینی آنان را زمین‌گیر کرده است. فقر و بیکاری عقلشان را از کار انداخته است. نان سواره شده و آنان پیاده‌اند. آقای رئیس‌جمهور خداوکیلی کارمندی با درآمد 500 هزار تومان در ماه، چگونه می‌تواند از پس هزینه‌های سرسام‌آور زندگی برآید.

پس بیا درباره‌ی «زندگی» حرف بزنیم. گفته‌ی شما اندیشه‌ای والاست؛ اما دست عمل را باید آنقدر دراز کرد تا از آن، میوه‌ی زندگی‌ساز چید. گل گفتید؛ پس گوش دهید آقای رئیس‌جمهور.

حق نشر عکس mehr
Image caption مردم در خیابان های عید. عکس از خبرگزاری مهر

هر روز نیمی از تهرانی ها در خیابان!

ابتکار در گزارشی نوشته تهران همیشه پرترافیک است. اما یکماه آخر سال، انگار بر جمعیت تهران افزوده می‌شود. بر اساس آمارها در روزهای پایانی اسفند ماه تقریباً هر روز نیمی از جمعیت تهران به خیابان ها می آیند. پیاده روهایی که از خیابانها شلوغ ترند و ترافیکی که بیشتر از همیشه برای رهایی از آن باید انتظار بکشی. دغدغه رسیدن به مقصد این روزها پررنگ تر می‌شود...

مدیرعامل بهره برداری مترو تهران به گزارشگر این روزنامه گفته دراسفند ماه تعداد مسافران مترو تا دو میلیون نفر در روز افزایش می‌یابد. پیش از هدفمند سازی یارانه‌ها تعداد مسافران مترو حدود یک میلیون 600 هزار نفر در روز بود که اکنون این میزان به یک میلیون 850 هزار نفر در روز رسیده و پیش بینی می‌شود در روزهای پایانی سال این رقم به حدود یک میلیون و 950 هزار تا دو میلیون نفر افزایش یابد.

این گزارش از افزایش مسافران مترو تا حدود دو میلیون در روز خبر داده و نوشته ازدحام عابران خسته در حاشیه خیابان‌ها و انتظار برای رسیدن تاکسی تصویر آشنایی است. خودروهایی که اسم رمزشان برای ترمز کردن کلمه «دربست» است. خیابان فردوسی، تقاطع جمهوری. یکی از چهارراههایی است که همیشه مسافر در انتظار دارد. البته مردم چندان از وضعیت سرویس دهی ناوگان تاکسیرانی راضی نیستند.

در بخش دیگری از گزارش ابتکار آمده فریاد‌های حراج مرد فروشنده، بوق‌های کش دار معترض، تاکسی دربست، گریه کودک و...موسیقی این روزهای تهران است. صدایی که برای هم نوازان دلنشین و شنوندگان گوش خراش است. خیابانهای تهران و ناوگان حمل و نقل عمومی به استقبال این حرکت رفته اند. هرچند نمی‌توان شلوغی و فشردگی مسافران اتوبوس‌ها و عرق ریزان واگن‌های مترو را استقبال مناسبی دانست اما همین که دقایق کمتری برای رسیدن اتوبوس معطل می‌مانیم و می‌توانیم تا نیمه شب از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم تلاشی برای رفت و آمد آسان تر است.

در پایان گزارش آمده تهران شهری زنده است، همیشه خیابانهای آن مشتری دارد، اما این روزها باید صبورانه تر درآن قدم زد. قرار است 75 درصد تردد‌های این شهر با حمل و نقل عمومی انجام شود اما وقتی این ناوگان توان پاسخگویی به افزایش 20 در صدی مسافران نورزی را ندارد چگونه می‌توان امید داشت خودروهای شخصی در پارکینگ خانه‌ها بمانند.

جذب طلاب جوان توسط دولت

مطهره شفیعی در تهران‌امروز نوشته پس از استعفای سقای بی‌ریا، مشاور رییس جمهور در امور روحانیت فعالیت‌های دولت در حوزه ارتباط با روحانیت به شكل محسوسی افزایش یافت. درغیاب مشاور امور روحانیت در سوم اسفندماه یعنی یك روز مانده به برگزاری اجلاس جامعه مدرسین، جمعی از روحانیون و طلاب برادران و خواهران كه گفته می‌شد از نقاط مختلف كشور بودند، به تهران آمدند و در سالن اجتماعات پاستور جمع شدند.

بر اساس این گزارش از این دیدار و آنچه رئیس‌جمهور با این روحانیون كه عمدتا جوان بودند، در میان گذاشت خبری به بیرون درز پیدا نكرد و تنها خبرگزاری دولت چند جمله از اظهارات رئیس‌جمهور را منعكس كرد اما چند تصویری كه منتشر شد، نشان داد كه دفتر تعامل دولت با روحانیت نقشی در این جلسه نداشته است.

از دو دیدار با روحانیون یكی در پاستور و دیگری در ناصرخسرو طی سه ‌روز مهم كه بزرگان روحانی در قم مشغول بحث بر سر ارتقای اخلاق و علم و سیاست در حوزه بودند، می‌توان چنین استنباط كرد كه دولت درصدد برقراری تعاملی از نوع نسل سوم با طلاب و روحانیون جوان است و احتمالا می‌خواهد این طیف را در غیاب بزرگان منتقد به سیاست‌های فرهنگی دولت به سمت خود جذب كند.

به نوشته تهران امروز در حالی كه تلاش‌های رئیس دفتر رئیس جمهور برای جذب مخاطبان طلبه و روحانیون جوان به صورت نامحسوس ادامه دارد اما روحانیون باسابقه به‌ویژه روحانیون مجلس كه چنین رویكردی را نمی‌پسندند و گلایه‌هایشان از اسفندیار رحیم‌مشایی بیش از آن است كه با یك یا دو دیدار پایان گیرد، روزگذشته در انتقاد به اقدامات رئیس دفتر رئیس‌جمهور به قم رفتند و با مراجع دیدار كردند.

خبرهای کوتاه

‌امروز جواب نامه احمدی‌نژاد

آرمان نوشته یک عضو هیات رئیسه مجلس از بررسی نامه رئیس جمهور در جلسه هیات رئیسه مجلس که امروز برگزار می‌شود خبر داد و یادآور شد: بیانیه تعدادی از نمایندگان در پاسخ به رئیس جمهور در جلسه امروز قرائت می‌شود.

نامه رئیس جمهور به مجلس و خطاب قراردادن نمایندگان، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه هیات رئیسه مجلس که امروزساعت 4 بعدازظهر تشکیل می‌شود مورد بررسی قرار می‌گیرد.

این روزنامه همچنین از بیانیه تعدادی از نمایندگان مجلس در پاسخ به نامه رئیس جمهور خبر داده و نوشته جمع آوری امضاء برای این بیانیه در جلسه علنی امروز ادامه خواهد داشت و امروز از تریبون مجلس قرائت خواهد شد.

بررسی صلاحیت صالحی

آرمان خبر داده جلسه رای اعتماد به علی اكبر صالحی، گزینه پیشنهادی رئیس جمهور برای وزارت امور خارجه امروز در مجلس برگزار می‌شود.

به گفته محمد دهقانی عضو هیات رئیسه مجلس، طبق آیین نامه داخلی نهاد قانونگذاری کشور، جلسه رای اعتماد به صالحی با سخنان محمود احمدی نژاد آغاز می‌شود. رئیس جمهوری یك ساعت فرصت دارد از برنامه و وزیر پیشنهادی امور خارجه دفاع كند.

تشنج برای چادر

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی در پی حضور یكی از دانشجویان چادری در آزمایشگاه دانشكده شیمی، استاد با گفتن این جمله كه "اگر می‌خواهی با چادر در كلاس حاضر شوی دیگر سر كلاس من نیا" وی را از كلاس اخراج كرد.

به گزارش این روزنامه دانشجویان دانشگاه تربیت معلم با محكوم‌كردن این عمل سخیف خواستار برخورد شدید مسئولان با این فرد هتاك شدند.

روزنامه جمهوری اسلامی تاکید کرده قانون منع استفاده از چادر در آزمایشگاه‌ها و بخش‌های پزشكی در سایر دانشگاه‌ها باعث ایجاد تنش برای دانشجویان محجبه و چادری شده و بارها نمونه این اتفاق رخ داده است.

تبدیل خبرنگاران ایرنا به کارمند

مردم سالاری از همشهری ماه نقل کرده سه سال پیش مدیر عامل وقت ایرنا نوشت شوره زار بی رسانه بودن دولت نهم، فرصت مغتنم است تا خبرنگاران همسو ترین رسانه با شخص رئیس جمهور به طور رسمی تبدیل به "کارمندان نهاد ریاست جمهوری" شوند. علی اکبر جوانفکر- مشاور رسانه ای رئیس جمهور- درخواست مدیر عامل وقت ایرنا برای پیوستن خبرگزاری مادر ایران به نهاد ریاست جمهوری را غیر عرف دانست و "خبرنگاران" را از فکر "کارمند شدن" بر حذر داشت و دفتر رئیس جمهور هم موضوع را منتفی شده اعلام کرد.

بنا به این گزارش گویا ورق برگشته و سه سال بعد این بار دفتر ریاست جمهوری است که برای ایرنا دعوتنامه می فرستد و می گوید بیایید، می پذیریم با این تفاوت که علی اکبر جوانفکر خود مدیر عامل ایرناست و اسفندیار رحیم مشایی دستور پیوستن یک رسانه با حدود 1500 خبرنگار را به منابع نیروی انسانی ریاست جمهوری داده و خواسته شده سریع تر پیچ و خم های حقوقی و موانع قانونی احتمالی مرتفع شود .

تدارک آشوب

ابتکار نوشته اطلاعات درز یافته از یک دیپلمات غربی حکایت از تدارک وسیع برای آشوب و اغتشاش از سوی سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه در ایران برای روز 25 بهمن داشته است.

به نوشته این روزنامه یکی از دیپلمات‌های غربی که از ایران به کشورش بازگشته اطلاعاتی مبنی بر اعلام هشدار توسط دولت‌های اروپایی به سفارتخانه‌های خود در ایران برای آمادگی در زمینه تخلیه کارکنان و انتقال به کشورهای خود منتشر کرده است. او می‌گوید: حدود یک ماه پیش از وقایع 25 بهمن ماه تهران، پیامی از دولت متبوع خود دریافت کرده که کارکنان و خانواده‌های ایشان باید برای تخلیه سفارت و خروج از ایران خود را آماده کنند. طبق ادعای این دیپلمات غربی تمام سفارتخانه‌های اروپایی پیامی به این مضمون دریافت نموده بودند.

انتقال اتباع ایرانی از طرابلس

به نوشته ابتکار نزدیک به سی نفر از هموطنانمان با تلاش وزارت خارجه و اعزام یک فروند هواپیمای خطوط هوایی جمهوری اسلامی، یک شنبه شب وارد کشور شدند. آنها ضمن تشکر از اعزام یک فروند هواپیمای اختصاصی، بی ثباتی و ناامنی را علت بازگشت خود اعلام کردند.

این روزنامه نوشته برخی از این افراد که از راه مرز هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) به تهران وارد شدند اوضاع طرابلس را بی ثبات ذکر کرده و گفتند که شب‌ها صدای تیراندازی در خیابانها شنیده می‌شد و امکان تردد در هنگام تاریکی هوا وجود نداشت.

براساس این گزارش مدرسه ایرانی طرابلس از یک هفته قبل تعطیل شده و فرودگاه‌های این شهر شلوغ و با ابطال پروازها و گاهی عدم صدور مجوز پرواز روبرو بوده است. بنابر گفته یکی از مسافران، هم اکنون تعدادی از کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در طرابلس باقی مانده اند و گروهی دیگر از هموطنانمان در بنغازی هستند که قرار است با کشتی به میهن بازگردند.

شوخی با اخبار

ابتکار در ستون طنز خود نوشته

فرماندار شیراز: تدبیر استاندار نبود، تخت‌ جمشید را هم می‌فروختند [جلوی کوروش و داریوش و خشایارشاه را ایشون گرفت]

- ده نمکی: به فحش خوردن عادت دارم [و فحش دادن]

- متکی: مقامات سنگالی به من گفتند كه از سوی عربستان تحت فشار بودند.... [ اینجا بود که گفتند دیگه وزیر خارجه نیستی ،بقیه شو نمی‌گیم]

- حاجی‌بابایی: مدارس ابتدایی سال آینده در روزهای پنج‌شنبه تعطیل می‌شوند [کلا برنامه ام اینه که هر چند روز یه بار این موضوع را اعلام کنم]

- رئیس‌جمهور: «محتاج به نان شب» نداریم [صبح و ظهرش رو نمی‌دونم]

- باز هم فرد غیر متخصصی که سفیر شد [می خواد سفیر شه، نمی‌خواد که لودر تعمیر کنه !]

حق نشر عکس safi khabar
Image caption کارتون روز: حسین صافی. روزنامه خبر