نامه سرگشاده احمد توکلی به احمدی‌نژاد در انتقاد از 'ایرانی گری' او

احمد توکلی
Image caption آقای توکلی خطاب به آقای احمدی نژاد: ابزاری بودن اصرار شما به حرف های ملی گرایانه و غیر اسلامی بودن آن، بر هر اهل نظری آشکار است

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در نامه‌ای سرگشاده به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور، به تندی از سخنان "ملی گرایانه" او انتقاد کرده و آن را "وهن اسلام و تمدن ایرانی" دانسته است.

آقای توکلی در این نامه که روز سه شنبه ۱۰ اسفند منتشر شد، نوشته است که آقای احمدی نژاد در گفت و گوی تلویزیونی اخیر خود، ۴۵ بار از کلمات "ایران"، "ایرانی" و "ایرانیان" استفاده کرده، بدون اینکه نامی از "اسلام" ببرد.

آقای توکلی که از نمایندگان سرشناس جناح اصولگرا در مجلس و از منتقدان شناخته شده دولت آقای احمدی نژاد است، از این که رئیس جمهوری ایران شهروندان این کشور را "تافته جدابافته" معرفی می کند و در مورد آنها سخنان "گزافه و غیر واقعی" می گوید، انتقاد کرده است.

منتقدان آقای احمدی نژاد می گویند که او و اطرافیانش با تأکید بر ملی گرایی ایرانی، از جمله تجلیل کم سابقه از کورش هخامنشی، قصد دارند آرای مخالفان حکومت مذهبی ایران را در انتخابات آینده ریاست جمهوری، به نفع طیف خود جذب کنند.

این گونه انتقادها به ویژه پس از آن شدت گرفت که اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی نژاد از "مکتب ایرانی" در اسلام سخن گفت و آن را ستایش کرد.

آقای توکلی در نامه سرگشاده خود نوشته است که تکرار کلمه "ایران" در سخنرانی های اخیر آقای احمدی نژاد و پرهیز او از به کار بردن کلمه "اسلام" عمدی بوده است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران همچنین از این سخن آقای احمدی نژاد انتقاد کرده است که گفته بود جوانان ایرانی در دوره جنگ ایران و عراق، جان خود را فدای "عزت ایران" کردند و برای "عزت فرهنگ این سرزمین" روی مین رفتند.

آقای توکلی در نامه خود نوشته است که بر خلاف گفته آقای احمدی نژاد، تنها انگیزه جوانان ایرانی برای "شهادت"، اعتقادات دینی آنها بوده است.

او در تأیید نظر خود نقل قول های متعددی از آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در ایران آورده است.

انتقاد دیگر آقای توکلی از آقای احمدی نژاد این است که او علت "دشمنی" قدرت های غربی با "ایران اسلامی" را ترس آنها از "بازیابی هویت و روش ایرانی ها" معرفی کرده، در حالی که به گفته آیت الله خمینی، علت این دشمنی، اسلام است.

آقای توکلی نوشته است که رئیس جمهوری ایران به جای تأکید بر اسلام که در شرایط فعلی منطقه خاورمیانه می تواند "مصالح جمهوری اسلامی و مصالح کلی کشورهای مسلمان" را تأمین کند، با تأکید بر "ایرانی گری"، باعث به وجود آمدن "حساسیت های فراوانی در جهان اسلام و منطقه علیه ایران" شده است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران "ملی گرایی" را همچنین عامل تفرقه در داخل ایران دانسته و نوشته است که این حزب اصلاح طلب مشارکت بود که برای نخستین بار کوشید با شعار "ایران برای همه ایرانیان" نفوذ سیاسی خود را گسترش دهد، اما به گفته آقای توکلی، این کار به "تعصبات قومی" دامن زد.

اصلاح طلبان ایران، از جمله حزب مشارکت ایران اسلامی، حکومت ایران را متهم می کنند که با نادیده گرفتن حقوق اقلیت های قومی و مذهبی، باعث ایجاد نارضایتی های عمیق در آنها شده است و می گویند که تنها راه حل این مشکل، دادن آزادی های بیشتر و رعایت حقوق قانونی آنهاست.

آقای توکلی در نامه سرگشاده خود به رئیس جمهوری ایران از این سخن او که "همه ۷۵ میلیون جمعیت ایران را دوست دارم" انتقاد کرده و آن را نمونه ای از "تأکید افراطی بر محبت" دانسته است.

او خطاب به آقای احمدی نژاد نوشته است: "این سخن شما به سخن دراویش دکاندار شبیه است تا رئیس جمهوری یک کشور انقلابی و سوگند خورده به قانون اساسی ای که در اصل دوم آن مبارزه با سلطه گری و سلطه پذیری را در داخل و عرصه جهانی یک راه استراتژیک شمرده است. اگر شما همه ۷۵ میلیون نفر از جمعیت ایران را دوست دارید، پس تولی و تبری چه می شود".

به گفته آقای توکلی، رئیس جمهوری ایران در روابط خارجی هم سیاست مشابهی را در پیش گرفته است و بر خلاف دیپلماسی رسمی کشور، از گفت و گو و همکاری با همه کشورها دفاع کرده است.

او خطاب به آقای احمدی نژاد نوشته است: "با همه دولت ها می خواهید گفت و گو کنید؟ استثنا ندارد؟ یادتان هست که در محضر رهبری وقتی جنابعالی با همین کلیت از مذاکره صحبت کردید، مقام معظم رهبری در جمع مسئولان نظام با صراحت گفت و گو با آمریکا را استثنا فرمود؟ اسرائیل که جای خود دارد".

به گفته آقای توکلی، ریشه موضع گیری های خارجی آقای احمدی نژاد در این امر نهفته است که او عقیده دارد "آمریکا و استکبار جهانی" در مورد ایران دچار "اشتباه محاسباتی و تحلیل غلط" هستند و آنها را دارای "روحیه استکباری، فزون طلبی و ستمگری" نمی داند.

آقای توکلی در پایان نامه خود به دعوت دولت ایران از روسای جمهوری ۱۲ کشور برای شرکت در مراسم ویژه نوروز اشاره کرده و آن را باعث ایجاد فاصله بین ایران و ملل مسلمان و یادآور جشن های قبل از انقلاب در ایران دانسته است.