محمدتقی کروبی: پدرمان را علنا محاکمه کنید

مهدی کروبی حق نشر عکس Jaras
Image caption "از خانواده شش نفره کروبی، سه نفر در بند حاکمیت هستند"

محمدتقی کروبی از مسئولان ایران خواست تا پدرش را در دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه‌ای بی‌طرف محاکمه کنند، تا مردم امکان "قضاوت میان حاکمیت و معترضین" را داشته باشند.

دومین فرزند مهدی کروبی، با بیان اینکه از هشت روز پیش تاکنون از سرنوشت پدر، مادر و برادر کوچک خود علی بی‌خبر است، در نوشته‌ای که امروز ۱۰ اسفند (۱ مارس) بر روی سایت شخصی خود منتشر کرده، به شرح هجوم خشونت آمیز ماموران امنیتی به منزل آقای کروبی در شامگاه ۲ اسفند پرداخته است.

این نوشته ساعاتی پس از آن منتشر شده که سایت سحام نیوز، در واکنش به تکذیب خبر بازداشت رهبران معترضان به دولت توسط برخی رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران، نوشته است: "تمامی شواهد حاضر، دال بر عدم حضور مهدی کروبی و فاطمه کروبی در منزل است. صبح امروز یکی از عروسان آقای کروبی به منزل مراجعه کرد که متاسفانه حتی کسی برای پاسخگویی، جلوی در منزل نیز حاضر نشد."

شب گذشته، بعد از یک حدود هفته ابهام در سرنوشت دو رهبر مخالفان دولت ایران، سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، خبر بازداشت آقایان موسوی و کروبی را تایید کرد.

محمدتقی کروبی با اشاره به بی‌خبری کامل از وضعیت پدر و مادر خود نوشته است: "این عزیران به همراه مهندس موسوی و دکتر زهرا رهنورد... زندانی حکومت هستند، در نتیجه بر حاکمان است که اتهام، ادله و مستند بازداشت و حکم قانونی را منتشر کنند و اجازه دهند آنان از حقوق زندانیان مصرح در قانون برخوردار شوند."

وی یادآوری کرده که "تاکنون هیچ حکمی از مقام ذی صلاح قضایی یا دستوری از شورای امنیت ملی مبنی بر حصر یا بازداشت پدر و مادرم و نیز مهندس موسوی و همسر محترمه ایشان به دو خانواده ابلاغ نشده... و در رسانه‌ها هم، چنین حکم یا دستوری منتشر نشده است".

شرح حمله ۲ اسفند

فرزند دوم مهدی کروبی در بخش دیگری از نامه خود، با اشاره به "تجمع، عربده کشی و عقده گشایی" افراد مسلح در مقابل منزل پدری خود و "توسل آنان به الفاظ رکیک و ناموسی" در شب‌های منتهی به ۲ اسفند، توضیح داده است که در شامگاه این روز، چگونه نیروهای امنیتی حصر محل سکونت پدر وی را شکسته و به داخل منزل "یورش برده‌اند".

وی نوشته است: "مکارانه به برادرم گفته شد حصر پایان پذیرفته و فرزندان می‌توانند برای دیدار با پدر و مادرم به منزل بروند. علی و همسرش بلافاصله به آنجا رفتند اما به جای دیدار ،شاهد حضور بیش از ۳۰ مامور امنیتی با صورت‌های بسته در منزل شدند."

محمدتقی کروبی با یادآوری اینکه ماموران پدر و مادر وی را در اتاق‌هایی جداگانه در طبقه‌های اول و پنجم ساختمان مسکونیشان محبوس کرده و به تفتیش طولانی مدت منزل آنها پرداخته‌اند، اظهار داشته که برادرش علی، از آن روز تاکنون "به عنوان یک گروگان" در زندان اوین است.

فرزند مهدی و فاطمه کروبی افزوده است: "وضعیت پدر و مادرم از علی و امثال علی که در انفرادی هستند بد‌تر است، زیرا‌ گاه بازجویان به متهمین انفرادی اجازه می‌دهند تا یک تلفن ساده به خانواده بزنند، اما از آنان هیچ نمی‌دانیم."

او خاطرنشان کرده است که به این ترتیب، "از خانواده شش نفره کروبی، سه نفر در بند حاکمیت هستند؛ منزل برادر [محمدحسین کروبی] تحت کنترل است و فرزندانش از ترس نیرو‌های امنیتی جرات رفتن به مدرسه را ندارند؛ بقیه هم خطوط ارتباطیشان قطع شده و امنیت ندارند و هر لحظه منتظر یورش و دستگیری هستند."

روایت فرزند مهدی کروبی از نحوه برخورد با خانواده خود در شرایطی منتشر می‌شود که که امروز در حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، تظاهرات پراکنده‌ای در تهران و چند شهر دیگر ایران برگزار شده است.

گزارش‌های رسیده از ایران، از حضور گسترده نیروهاى امنیتى در شهرهایی که در آنها تجمعات اعتراضی برگزار شده حکایت دارد و به گفته شاهدان، درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی و لباس شخصی با معترضان رخ داده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست