ابراز نگرانی کمیته ویژه مجلس ایران از 'برنامه‌های آینده' مخالفان

مجلس هشتم حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پنج کمیسیون مجلس مامور شده بودند تا ریشه ها و ابعاد تظاهرات ۲۵ بهمن را بررسی کنند

هیات ویژه مجلس ایران برای بررسی تظاهرات ۲۵ بهمن، با ابراز نگرانی از "برنامه‌های آینده ضد انقلاب" و امکان "سوءاستفاده" از مناسبت‌های عمومی برای انجام اعتراضات خیابانی، تاکید کرد: "ضروری است تا با تدبیر و درایت نیروهای انقلاب، از فتنه‌انگیزی آنان جلوگیری شود."

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در گزارش هیات ویژه مجلس، میرحسین موسوی و مهدی کروبی رهبران مخالفان و سایر "دعوت‌کنندگان و زمینه‌سازان" تظاهرات ۲۵ بهمن، مستحق "تعقیب قضایی و برخورد قاطعانه" معرفی شده‌اند.

در پی تظاهرات اعتراضی مخالفان دولت در روز ۲۵ بهمن در تهران و تعدادی از دیگر شهرهای ایران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به هیاتی متشکل از روسای کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی، شورا‌ها و امور داخلی، قضایی و حقوقی، فرهنگی و اصل ۹۰ مجلس ماموریت داد تا با هماهنگی مسئولان دستگاه‌های امنیتی، انتظامی، قضایی و سیاست خارجی، ریشه و ابعاد اعتراضات خیابانی مخالفان را بررسی کنند.

این هیات، درگزارش نهایی خود تحت عنوان "گزارش بررسی غائله اسرائیلی آمریکایی ۲۵ بهمن ۱۳۸۹"، که امروز ۱۱ اسفند (۲ مارس) در صحن علنی مجلس خوانده شد، تصریح کرده است که دیگر هیچ گونه توجیهی برای عدم برخورد قضایی شدید با آقایان موسوی و کروبی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، بعد از خوانده شدن متن این گزارش در مجلس، علی مطهری نماینده تهران گفته است: "حادثه ۲۵ بهمن به هیچ وجه قابل دفاع نیست، اما گزارش این حادثه به سرعت در مجلس قرائت شد و این درحالی است که بیش از یک سال از تشکیل کمیته بررسی حادثه کوی دانشگاه می‌گذرد، اما این گزارش هنوز قرائت نشده است."

به گزارش همین خبرگزاری، اظهارات آقای مطهری با اعتراض شدید تعدادی از نمایندگان حامی دولت مواجه شده و علی لاریجانی ‌در پاسخ به وی اظهار داشته که نتایج بررسی‌های کمیته رسیدگی به حوادث کوی دانشگاه، به قوه قضاییه ارسال شده است.

در پی حمله نیروهای لباس‌شخصی و پلیس به خوابگاه دانشگاه تهران در ۲۵ خرداد ۱۳۸۸، که به تخریب بخش‌هایی از خوابگاه و ضرب و شتم شدید ده‌ها نفر از دانشجویان معترض به دولت انجامید، کمیته‌ای در مجلس ایران مامور پی گیری این حمله شد که با وجود ارائه گزارشی اولیه به نمایندگان، گزارش نهایی آن در صحن علنی خوانده نشد.

همکاری'منافقین، سلطنت طلب ها، بهاییان و قوم گرایان'

در بخشی دیگر از گزارش هیات ویژه مجلس ایران برای رسیدگی به حوادث ۲۵ بهمن، از "اسنادی اطلاعاتی" سخن گفته شده است که به عقیده نویسندگان گزارش، نشان می‌دهند: "آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی جهت پشتبانی از اطلاعیه میرحسین موسوی و کروبی همه گروهک‌های ضدانقلاب اعم از منافقین، سلطنت‌طلب‌ها، بهاییان و قوم‌گرایان را در ۲۵ بهمن به صحنه آورده‌اند."

در گزارش مجلس، با اشاره به شکل گیری تجمعات اعتراضی در مناطقی مانند چهارراه‌ ولی‌عصر، میدان انقلاب و میدان امام حسین تهران، اقدامات معترضان به "سردادن شعار علیه مسئولان نظام و آتش زدن سطل‌های زباله و ایستگاه‌های اتوبوس" محکوم شده است.

نویسندگان گزارش همچنین شبکه توییتر و تلویزیون‌های ماهواره‌ای الجزیره، العربیه، بی‌بی سی، صدای آمریکا و یورو نیوز را به تلاش برای تحریک مردم و تبلیغ علیه حکومت ایران متهم کرده‌اند.

در این گزارش، همچنین "بی‌تفاوتی" یا "مواضع مبهم" عده‌ای از مسئولان حکومتی در ارتباط با تظاهرات ۲۵ بهمن مورد انتقاد قرار گرفته و از آنها خواسته شده تا "به صورت قاطع و شفاف صف‌بندی خود را مشخص و نظام سلطه را از خود مایوس کنند".

در پی تظاهرات ۲۵ بهمن، که به دعون میرحسین موسوی و مهدی کروبی برگزار شد، گروهی از حامیان رهبر جمهوری اسلامی، برخی مسئولان حکومتی ایران و در راس آنها اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان را به برخورد غیر شفاف با اعتراضات یا حتی حمایت تلویحی از معترضان به حکومت متهم کرده‌اند.