۱۰ قاچاقچی در ایران اعدام شدند

Image caption ایران دارای بالاترین آمار اعدام در جهان پس از چین است

دادگستری شیراز و کرمان از اعدام ۱۰ قاچاقچی در ایران خبر دادند.

روابط عمومی دادگستری کرمان روز سه شنبه ۱۰ اسفند (اول مارس) اعلام کرد که "محمدنبی- ن" به اتهام حمل ۶۰ کیلوگرم مرفین، "مهدی- ص" به جرم حمل و نگهداری هشت کیلو و ۱۴۵گرم کراک، "علی بخش- ص" به جرم حمل و نگهداری و فروش ۵۰ کیلوگرم تریاک، "حمیدرضا- د" به جرم حمل و نگهداری ۳۱ کیلو و ۲۵۰گرم کراک و "سهراب- ن" به جرم حمل و نگهداری دو کیلو و ۱۸۰گرم هروئین در زندان جیرفت به دار آویخته شدند.

همچنین "ملک- ن" به جرم نگهداری ۹۰۰ گرم کراک و "سعید- م" به جرم مشارکت در حمل شش کیلوگرم مرفین، پنج کیلوگرم هروئین و ۲۳ کیلوگرم کراک نیز براساس احکام صادره از دادگاه انقلاب اسلامی بم به مجازات اعدام محکوم شده بودند که احکام صادره در زندان بم به مرحله اجرا درآمد.

دادگستری استان کرمان اعلام کرده است که احکام صادره مورد تایید دادستان کل کشور قرار گرفته و کمیسیون عفو استان و تهران با عفو متهمان مخالفت کرده است.

طبق قوانین ایران، مجازات حمل، نگهداری و خرید و فروش بیش از ۳۰ گرم از مواد مخدری همچون هروئین، شیشه و کراک مجازات اعدام دارد.

ایران یکی از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر تولید شده در افغانستان و پاکستان به سوی اروپا است و مسئولان این کشور عقیده دارند که در نظر گرفتن مجازات سنگین برای قاچاقچیان، به کاهش میزان قاچاق و مصرف مواد مخدر در ایران کمک می‌کند.

اعدام سه قاچاقچی در شیراز

روابط عمومی دادگستری شیراز، روز سه شنبه 10 اسفند(اول مارس) از اعدام سه قاچاقچی با نام "الف-ع" به اتهام قاچاق مسلحانه مواد مخدر،"ح-ر" به اتهام حمل و نگهداری تریاک و "ص-ک-گ" به اتهام حمل و نگهداری مقادیر عمده هروئین در زندان عادل آباد شیراز خبر داد.

دادگستری استان فارس اعلام کرد که این احکام پس از تایید دیوانعالی کشور و دادستان کل کشور به اجرا درآمده است.

روز چهارشنبه ۲۷ بهمن (۱۶ فوریه) چند سازمان مدافع حقوق بشر از جمله گزارشگران بدون مرز، عفو بین الملل و دیده‌بان حقوق بشر در اقدامی مشترک از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند که برای پیشگیری از افزایش موارد اعدام در ایران تلاش کند.

بر اساس آمار ارائه شده توسط این سازمان‌ها، از ابتدای سال میلادی جاری بیش از ۸۶ نفر در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند که جرم ۶۷ نفر از آن‌ها قاچاق مواد مخدر اعلام شده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سالانه خود به اعدام‌های گسترده در ایران اشاره کرده و گفته بود آمارهای رسمی نشان می‌دهد که ایران با جمعیتی حدود هفتاد میلیون نفر، از لحاظ شمار اعدام‌ها در جهان در رده دوم بعد از جمهوری خلق چین، با بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون جمعیت قرار دارد و در نتیجه، به نسبت جمعیت، دارای بالا‌ترین تعداد صدور و اجرای احکام اعدام در جهان است.