تغییر شرایط نمایندگی در مجلس ایران تصویب شد

مجلس ایران
Image caption نماینده دولت تصویب تغییرات جدید در قانون انتخابات مجلس را مغایر قانون اساسی ایران دانست

مجلس شورای اسلامی در ایران شرایط نامزدی برای نمایندگی در این مجلس را تغییر داد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، نمایندگان مجلس امروز چهارشنبه ۱۱ اسفند (۲مارس) قانونی را تصویب کردند که بر اساس آن نمایندگان مجلس حداقل باید مدرک کار‌شناسی ارشد به همراه پنج سال سابقه مدیریت اجرائی، آموزشی یا پژوهشی داشته باشند.

بر اساس قانون انتخابات فعلی مجلس، نامزد‌ها یا باید دارای مدرک فوق لیسانس باشند یا داری مدرک لیسانس و پنج سال سابقه کار اجرایی باشند.

بر اساس مصوبه امروز مجلس ایران، همچنین داشتن مدرک کار‌شناسی یا معادل حوزوی آن برای نمایندگان دوره‌های قبل مجلس که مایل به نامزدی مجدد هستند الزامی شد.

البته بر اساس این مصوبه، هر دوره حضور در مجلس معادل یک پایه تحصیلی محسوب می‌شود.

بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی از جمله نمایندگان مجلس، روحانی هایی هستند که تحصیلات دانشگاهی ندارند اما مقاطع تحصیلی آنان در حوزه‌های علمیه با مقاطع مختلف تحصیلات دانشگاهی معادل شناخته می شود.

پیشنهاد دهندگان این طرح، انگیزه خود را برای ایجاد این تغییرات، وجود تعداد زیاد دانش آموختگان در مقاطع تحصیلی کار‌شناسی ارشد و دکترا و مهیا کردن بستر مساعد برای حضور آن‌ها در فعالیت های انتخاباتی دانستند.

آنها همچنین نتیجه این کار را ارتقا پایه های کارشناسی در مجلس می دانند.

اما نمایندگان مخالف، تصویب این طرح را گامی در جهت کاهش مشارکت مردم دانستند و گفتند که مجلس، محل نخبگان علمی نیست بلکه محل افراد مورد اعتماد مردم است.

آن‌ها با اشاره به اینکه در شهرستان‌ها افراد دارای مدرک بالا محدود هستند، این طرح را مبنای بی عدالتی و خلاف اصول دموکراسی دانستند.

علی مطهری یکی از نمایندگان مخالف این طرح گفت: "در قانون اساسی برای ریاست جمهوری شرط خواندن و نوشتن ذکر شده است، حال چطور می‌خواهیم برای نمایندگی مجلس شرایط سخت و مدارک تحصیلی بالا قرار دهیم؟"

صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس باید توسط شورای نگهبان تایید شود تا این افراد بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

نمایندگان مجلس بر اساس قانون اساسی بطور مستقیم وبا رای مخفی مردم انتخاب می‌شوند و دوره نمایندگی مجلس چهار سال است.

مطالب مرتبط