اخبار تظاهرات اعتراضی در ایران - دهم اسفند

23:22 سایت کلمه می نویسد در تظاهرات روز سه شنبه ماموران نقاب دار "بیش از روزهای دیگر در خیابانها به چشم می خوردند، مامورانی که کیسه ای سیاه بر صورتشان کشیده و تنها دو چشمشان مشخص بود."

23:27 به گزارش کلمه نیروهای پلیس ضد شورش برخی از دستگیرشدگان را با دستبند به نرده های اطراف خیابان بسته بودند، طوری که همه مردم آنها را می دیدند.

22:41 سناتور کایل و سناتور کرک طی بیانیه ای گفته اند باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا باید فورا و علنا خواهان آزادی رهبران مخالفان حکومت ایران و همسرانشان شود.

22:20 سناتورهای جمهوریخواه آمریکایی، جان کایل و مایک کرک گفته اند بازداشت میر حسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان "نشانه هراس یک دیکتاتوری رو به ضعف از مردم خود است."

22:15 در یوتیوب تصاویری از تظاهرات شبانه معترضان در شیراز منتشر شده است که شعارهای "مرگ بر دیکتاتور"، "نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم" و صدای بوق ممتد خودروها در آن شنیده می شود.

22:05 رضا سیاح، خبرنگار سی ان ان به نقل از یک شاهد عینی نوشت: "آنها (نیروهای امنیتی) وحشتناک بودند. آنها طوری بودند که گویی می خواهند به جنگ بروند."

22:00 مجتبی سمیعی نژاد، فعال حقوق بشر در توییتر نوشت: "یک شب دیگر با وجود همه اعتراض‌ها به عمر دیکتاتور اضافه شد، دنیا اما باید بداند که این دیکتاتور باید برود."

21:55 روزنامه واشنگتن پست از درگیری نیروهای امنیتی در ایران با معترضان حمایت کننده از رهبران مخالفان خبر داد.

21:50 محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی با اشاره از بی خبری از وضع پدر، مادر و برادر کوچک ترش علی، از حکومت ایران خواست تا پدرش را در دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه‌ای بی‌طرف محاکمه کنند، تا مردم امکان "قضاوت میان حاکمیت و معترضین" را داشته باشند.

21:30 ویدیوی منتشر شده در سایت یوتیوب، تصاویری از تظاهرات شبانه مردم شیراز بر بام های خانه های مسکونی را به نمایش گذاشته است. در این تصاویر شعارهای "مرگ بر دیکتاتور" و "الله اکبر" شنیده می شود.

21:15 به گزارش سایت ندای سبز آزادی هشت نفر از معترضان در اثر تیراندازی پلیس و نیروهای لباس شخصی موتورسوار در چهارراه ولی عصر تهران زخمی شده اند.

21:10 به گفته یک شاهد عینی، پلیس به سوی بعضی از معترضان در تظاهرات دهم اسفند گلوله رنگی شلیک کرده است.

21:00 سایت سی ان ان به نقل از یکی از اهالی تهران نوشت: حضور پلیس و نیروهای امنیتی به قدری سنگین است که شهر شبیه به یک پادگان نظامی شده است. این سایت همچنین از تجمع های پراکنده در بخش های مختلف پایتخت خبر داده و نوشته است: در خیابان آزادی مردم شعارهای "مرگ بر دیکتاتور" و "خامنه ای قاتل است، ولایتش باطل است" سر داده بودند.

20:55 ناآرامی تازه در ایران افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی را به همراه داشت. بهای نفت خام برنت در لندن با سه دلار و ۶۲ سنت افزایش در هر بشکه به ۱۱۵ دلار و ۴۲ سنت رسید. در روزهای گذشته بروز بحران در لیبی عامل افزایش بهای نفت بود.

20:50 سایت کلمه که به میرحسین موسوی نزدیک است از افزایش تجمع معترضان در میدان آزادی تهران پس از تاریک شدن هوا خبر داد. به نوشته این سایت، تعداد نیروهای امنیتی حاضر در این میدان نیز افزایش یافته است.

20:42 گزارش ها بیانگر شنیده شدن فریاد الله اکبر در بعضی از نقاط تهران در شامگاه سه شنبه است.

20:27 یکی از کاربران توییتر از حرکت موتورسواران لباس شخصی با پرچم انصار حزب الله در میدان انقلاب تهران و فریاد "حیدر حیدر" آنها خبر داده است.

20:18 ویدئویی در یوتیوب از پوستری با عکس رهبر جمهوری اسلامی که روز سه شنبه در اتوبان نیایش تهران دیده شد: "دیکتاتور، به پایان سلام کن."

20:16 یک معترض ایرانی در توییتر نوشت: ما در خیابان ها هستیم و تا آخر خواهیم ماند. بی صبرانه منتظر سه شنبه آینده هستم.

20:10سحام نیوز گزارش می دهد که سه شنبه شب صدای الله اکبر در تهران بلند بوده است. ویدئوهایی نیز از این شعارهای شبانه در یوتیوب منتشر شده است.

19:58 پنج تشکل ایرانی در سوئد در نامه ای به وزیر خارجه این کشور خواستار نشان دادن واکنش مستقل به سرکوب معترضان و باقی موارد نقض حقوق بشر در ایران از جمله اعدام های گسترده شده اند.

19:52 خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، هرانا، می نویسد که در جریان اعتراضات 10 اسفند 50 نفر در میدان انقلاب تهران دستگیر شدند.

19:40 ویدئویی ظاهرا از تظاهرات در خیابان فرصت شیرازی که در یوتیوب منتشر شده است.

19:34 خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران می نویسد: "رسانه‌های آمريكايی، صهيونيستی و انگليسی كه در 48 ساعت گذشته با توسل به انواع و اقسام حربه‌ها و دروغ‌ها سعی در التهاب‌آفرينی در ايران داشتند، باز هم ناكام ماندند."

19:21 یک شاهد عینی از شیراز می گوید که تجمع های اعتراضی امروز در اطراف میدان نمازی شیراز در نوع خود طی بیست ماه گذشته "بی سابقه" بود.

19:17 خبرگزاری های رسمی جمهوری اسلامی در مورد اعتراضات روز سه شنبه سکومت اختیار کرده اند.

19:12 در تصاویری که یک از مخاطبان برای بی بی سی فارسی فرستاده حضور سنگین نیروهای امنیتی در طول روز در خیابان پاستور که محل سکونت میرحسین موسوی است مشاهده می شود.

19:07 تجمع های اعتراضی روز سه شنبه ایران علاوه بر تهران در شهرهای اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، اهواز و سمنان گزارش شده است.

19:00 سحام نیوز وابسته به مهدی کروبی گزارش می دهد که "در اسلامشهر در جنوب غربی تهران نیز تجمعات گسترده ای برگزار شد....مردم در جمع های پراکنده در این شهر شعار های مرگ بر دیکتاتور و موسوی و کروبی ازاد باید گردند سر دادند."

18:53 اردشیر امیر ارجمند مشاور میرحسین موسوی به بی بی سی می گوید که حربه برخورد خشونت آمیز با معترضان اثر خود را از دست داده است.

18:50 یک شاهد عینی به تلویزیون فارسی بی بی سی می گوید که در طول روز در خیابان نواب تهران صدای چند تیر را شنیده است که می گوید به اعتقاد معترضان برای ایجاد ارعاب بوده است.

18:31 وبسایت "ندای سبز آزادی" گزارش می دهد که ساختمان خبرگزاری ایرنا و چند مدرسه از جمله مدرسه آیت‌الله سعیدی به محلی برای نگهداری بازداشت‌شدگان تبدیل شده است.

18:26 یکی از مخاطبان به بی بی سی چنین می نویسد: من یک باتوم خورده خوشحالم چون توی خیابون فرصت-گلبار با ۲-۳ نفر دیگه یکی از بچه ها را از دست یک مزدور نجات دادم. من یک باتوم خورده خوشحالم چون جمعیت انبوهی را دیدم که مثل من برای باتوم خوردن خودشان را آماده کرده بودند. ... من یک باتوم خورده خوشحالم چون برای آزادی وطنم باتوم خوردم.

18:22 یک شاهد عینی به بی بی سی می گوید: تجمعات پراكنده ای در مهرشهر كرج شكل گرفته! تعداد نيروهای يگان ويژه و لباس شخصی هم زياده ! شعارهای مرگ بر ديكتاتور و يا حسين يا مهدی به گوش ميرسه! مردم امروز نشون دادن كه از هيچی نميترسن!

18:11 سحام نيوز می گوید درگیری های پراکنده تقریبا در بسیاری از میادین تهران ادامه دارد و در مرکز شهر اکثر ماشین ها با بوق ممتد اعتراض خود را اعلام می کنند. سحام نیوز همچنین گزارش داده که فرکانس های تلویزیون فارسی بی بی سی در یوتل ست هم هدف پارازیت قرار گرفته از حدود ساعت 9 شب دریافت برنامه های این تلویزیون به سختی امکان پذیر است.

18:00 شبکه های اجتماعی عکسی از پوستر نصب شده در بزرگراه نیایش تهران منتشر کرده اند که روی آن نوشته شده: "دیکتاتور به پایان سلام کن"

17:55 مردم معترض در شیراز امروز شعار "مبارک/ بن علی/ نوبت سید علی" سر داده اند. این ویدئو گوشه ای از تجمع مخالفان را در این شهر نشان می دهد.

17:43 گزارش ها از ادامه تجمعات پراکنده در میدان های اصلی تهران و شلیک گاز اشک آور توسط نیروی های دولتی حکایت دارد.

17:31 فخرالسادات محتشمی پور از زنان فعال در جنبش سبز و همسر مصطفی تاجزاده معاون سیاسی وزارت کشور در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، بازداشت شده است. وب سایت سحام نیوز جزئیات این خبر را منتشر کرده است.

17:29 این ویدئوی مربوط به حضور امروز معترضان در خیابان های مشهد است.

17:14 شاهدان عینی می گویند یک پوستر بزرگ عکس آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در میدان صادقیه تهران به آتش کشیده شده است. به گفته این شاهد عینی نیروهای امنیتی بلافاصله پس از این برای فرونشاندن آتش وارد عمل شده اند. گزارش های متعدد حاکی از آن است که میدان صادقیه تهران با آغاز تاریکی هوا بسیار شلوغ شده و لحظه به لحظه به جمعیت آن افزوده می شود.

17:01 یک شاهد عینی می گوید حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان حدود ساعت 5 بعد از ظهر امروز سوار بر تویوتای سفید رنگ در چهار راه وصال بود. به گفته این شاهد عینی آقای شریعتمداری خودش رانندگی می کرده اما با نگاه پرسان و خیره مردم مواجه شده و به سرعت از یکی از خیابان های فرعی از محل خارج شده است.

16:57 وب سایت راه سبز می گوید درگیری معترضان و مخالفان در غرب تهران قابل توجه بوده است.

16:55 یک شاهد عینی می گویددرگیری مردم معترض با نیروهای سرکوبگر در خیابان احمدآباد مشهد شدید است. وب سایت جرس می گوید ده نفر در مشهد دستگیر شده اند.

14:51 خبرگزاری رهانا می گوید نیروهای امنیتی در خیابان ولیعصر تهران پس از بازداشت معترضان آنها را به دفتر خبر گزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) که در تقاطع خیابان فاطمی و ولیعصر است، منتقل می کنند.

16:48 روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز از وقوع درگیری ها و تجمعات امروز در ایران گزارش داده است.

16:26 به گفته شاهد عینی از تهران، مأموران حکومتی شیشه اتومبیل هایی را که با زدن بوق یا دادن شعار با معترضان همراهی می کنند را می شکنند.

16:23 یک شاهد عینی از تهران به بی بی سی فارسی گفت که تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان بسیجی در خیابان های مرکزی شهر مستقر شده اند و کار برخورد با معترضان عمدتا به عهده آنها است.

16:21 یک شاهد عینی از میاندوآب می گوید که از ساعتی پیش ارسال پارازیت بر روی برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی که از ماهواره یوتل ست پخش می شود، شدیدتر شده است.

16:16 وب سایت کلمه متعلق به میرحسین موسوی از خشونت بی سابقه نیروهای امنیتی و گارد ویژه بر ضد مردم خبر داده است.

16:14 هرانا می گوید 50 نفر از معترضان حاضر در میدان انقلاب تهران بازداشت شده اند.

16:11 یک شاهد عینی از اصفهان می گوید که تجمع اعتراضی امروز در این شهر با سکوت و بدون دادن شعار برگزار شد و رفتار مأموران امنیتی هم بهتر از دفعات قبل بود و درگیری چندانی تاکنون به وجود نیامده است.

16:01 یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که ضد و خورد میان معترضان و مأموران امنیتی در تهران، به ویژه در کوچه ها و خیابان های فرعی، شدید بود و تعداد زیادی از معترضان بازداشت شدند.

15:57 شاهد عینی در ای میلی به بی بی سی فارسی:من امروز شاهد حضور تعداد بسيار زيادي از كارگران كيان تاير در بيرون كارخانه و مقابل بخشداری بودم و در بعضی لحظات اتوبان رو هم مسدود كرده بودند. شعار هاي سياسی زيادی هم مي دادند اما به علت مشغول بودن نيروهاي سركوبگر به مركز شهر در پي فراخوان جنبش سبز، نتوانستد به كارگرا حمله كنن. شعاراشون واقعا سياسی بود و همه سرنشين های خودروهای گذری را كاملا غافلگير مي كرد و مدام از مرگ بر ستمگر و مرگ بر دولت مردم فريب شعار می دادند.

15:55 یک شاهد عینی می گوید خيابان ابيوردی كاملا در دست مردم است و در تمام خانه ها به روی معترضان که از دست نیروهای امنیتی فرار می کنند، باز است.

15:54 یک شاهد عینی از اهواز به بی بی سی فارسی گفت که حضور نیروهای امنیتی و بسیج در میدان ها و چهارراه های اصلی شهر بسیار چشمگیر است. به گفته این شاهد عینی، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها باعث افزایش نارضایتی ها در این شهر شده است.

15:49 خبرنگاران وب سیات کلمه گزارش داده اند که از حوالی ساعت 18:30 امروز به وقت تهران نیروهای بسیج، لباس شخصی و گاردهای ضد شورش از تردد مردم از سمت چهار راه ولی عصر به سمت میدان انقلاب جلوگیری می کنند و عملا ورودی های خیابان های مختلف را به میدان انقلاب مسدود کردند.

15:48 رئیس پارلمان اروپا خواستار آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده است.

15:47 یک شاهد عینی از شیراز به بی بی سی فارسی گفت که حدود ساعت شش بعد از ظهر امروز در مقابل بیمارستان امام رضای شیراز درگیری میان مخالفان و نیروهای امنیتی رخ داد و تعدادی از معترضان بازداشت شدند.

15:44 گزارش های متعدد از تهران حاکی از افزایش تعداد معترضان و مخالفان در میدان انقلاب حکایت دارد. پیش از این یک شاهد عینی به بی بی سی گفته بود که امروز پلیس در میدان انقلاب تعداد زیادی را به ظن تلاش برای شرکت در تظاهرات اعتراضی بازداشت کرده است.

15:42 خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول شاهدان عینی از شلیک گاز اشک آور در بلوار کشاورز تهران و دستگیری چند معترض در این بلوار خبر داده است.

15:41 وب سایت سحام نیوز از التهاب در میدان های اصلی شهر تهران خبر می دهد. گزارش های دیگری حاکی از حضور کشترده نیروهای امنیتی در پمپ بنزین های تهران است.

15:33 سایت خبری رجا نیوز که از حامیان دولت ایران محسوب می شود، می گوید:در خیابان‌هایی که به عنوان محل قرار آشوب‌طلبان معرفی شده، مردم مانند روزهای گذشته مشغول خریدهای نوروزی و انجام دیگر کارهای خود هستند.

15:31 گزارش ها از شکل گیری تجمع و برخورد نیروهای امنیتی در میدان نمازی شیراز حکایت دارد.

15:28 گزارش وب سایت سحام نیوز می گوید تجمع مردم در میدان فردوسی، بهبودی و نواب رو به گسترش است.

15:27 شبکه خبری سی ان ان از وقوع درگیری نیروهای امنیتی با مردم مقابل دانشگاه تهران خبر داده است.

15:23 گزارش های متعدد حاکی از شنیدن صدای تیراندازی در میدان ونک تهران و اطراف آن است. شاهدان عینی تعداد زیاد نیروهای امنیتی و بسیج خبر می دهند.

15:18 یک شاهد عینی از تهران می گوید در خیابان جمالزاده تا میدان انقلاب جمعیت مردم زیاد است و به صورت پراکنده علیه وضعیت موجود شعار می‌دهند.

15:13 وب سایت راه سبز از بازداشت مخالفان و معترضان در خیابان های مشهد خبر داده است.

15:10 یک شاهد عینی می گوید نیروهای بسیجی در منطقه چهار راه ولیعصر تا میدان ولیعصر به شکل بی رحمانه ای با مردم و تجمع کنندگان برخورد می کنند.

15:07 گزارش ها از تجمعات غیر متمرکز در شهرهای تهران، تبریز و کرج حکایت دارد.

14:58 خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید همزمان با ناآرامی ها در ایران قیمت نفت خام افزایش یافته است. این خبرگزاری می گوید علت این افزایش نگرانی از سرایت ناآرامی ها به سایر کشورهای تولید کننده نفت است.

14:57 گزارش متعدد از تهران حاکی است همزمان با تاریکی هوا به ترافیک خیابان های این شهر افزوده شده است.

14:53 شبکه خبری رادیو و تلویزیون آلمان می گوید امروز در تهران چندبار برای پراکنده کردن مردم گاز اشک‌آور شلیک شده است. این شبکه می گوید جمعیت معترض در خیابان ها نسبت به ۲۵ بهمن بیشتر به نظر می‌رسد.

14:45 شاهدان عینی می گویند در میدان انقلاب تهران جمعیت کثیری از مردم متوقف شده اند و صدای بوق ممتد ماشین ها به نشانه اعتراض بلند است. بر اساس این گزارش صدای شعار از سمت چهار راه وصال بلند شده و شعار یا حسین و یا مهدی به وضوح شنیده می شود. گزارش متعددی به نقل از شاهدان مختلف می گوید هر لحظه جمعیت بیشتری به حاضران در میدان و خیابان های اطراف می پیوندند.

14:43 یک شاهد عینی می گوید در خيابان فردوسی تهران مردم و جوانان مسير ماشين ها را بسته اند و پياده روها مملو از جمعيت است.

14:42 گزارش شاهدان عینی می گوید تجمعات غیر متمرکز در تبریز از جمله در چهارراه آبرسان این شهر آغاز شده است.

14:39 محمد تقی کروبی به وب سایت سحام نیوز می گوید وضعیت خانواده اش همانند وضعیت خانواده حکیم و صدر در دوران صدام حسین در عراق شده است.

14:34 محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی می گوید در باب بازداشت پدر و مادرم که متاسفانه و به اشتباه در ۲۰ روز گذشته از واژه حصر خانگی استفاده می شد باید بگویم که آنان در بازداشت به سر می برند نه حصر.

14:30 سایت کلمه که بازتاب دهنده مواضع میرحسین موسوی است، از حضور گسترده مردم درخیابان انقلاب تهران خبر داده است.

14:27 شاهدان عینی از استقرار نفربرهای شهری تازه ای در تهران خبر می دهند که تا پیش از این دیده نشده بوده. این نفربرها به رنگ سیاه اند و سقف مشبکی دارند اما مشخص نیست به اسلحه مجهز است یا نه.

14:23 خبرگزاری های دولتی در ایران نسبت به جو امنیتی تهران سکوت کرده اند. خبر اول خبرگزاری نیمه دولتی فارس، پیام تسلیتی از سوی آیت الله علی خامنه ای است که همراه عکسی از او در حالت محزون منتشر شده است.

14:19 شاهدان عینی می گویند مردم با ایجاد ترافیک مصنوعی در خیابان رسالت تهران، مانع جا به جایی نیروهای ضد شورش و بسیج شده اند.

14:16وب سایت خبری رهانا می گوید تهران بار دیگر به پادگان نظامی تبدیل شده است.

14:11 یک شاهد عینی می گوید در تجمعی در میدان امام حسین تهران شعار "مرگ بر خامنه ای" سر داده می شد.

14:08 شاهدان عینی می گویند از مغازه داران مناطق مرکزی تهران از جمله از مغازه های اطراف دانشگاه تهران و خیابان کریم خان، خواسته شده تا امروز زودتر محل کسب خود را تعطیل کنند.

14:06 گزارش های تایید شده از تهران حکایت از آن دارد که با وجود تعداد زیاد نیروی مسلح در خیابان های این شهر که امکان تشکیل تجمع را محدود کرده، اتومبیل ها به شکل اعتراض گونه، بوق ممتد می زنند.

14:03شاهدان عینی می گویند روی بسیاری از پل های شهر تهران نیروهای بسیج و پلیس ضد شورش مستقر شده است. در تجمع عاشورای سال گذشته دو پل کریم خان و حافظ در مرکز شهر تهران ساعاتی از سوی مخالفان و معترضان به حکومت ایران مسدود شده بود.

14:00شاهدان عینی می گویند و تصاویر منتشر شده هم نشان می دهد که شهرداری تهران تلاش می کند سطل های بزرگ زباله را در سطح شهر جمع آوری کند. در تجمعات پیشین معترضان و مخالفان، شمار زیادی از این سطل ها به آتش کشیده شده بود.

13:50 برخی گزارش ها از ایران، از کاهش سرعت اینترنت در شهرهای بزرگ این کشور حکایت دارد.

13:15 شاهدان عینی می گویند صدای "مرگ بر دیکتاتور" به شکل پراکنده در میان بوق ممتد اتومبیل در خیابان های مرکزی تهران شنیده می شود.

13:04 شاهدان عینی به بی بی سی می گویند اطراف پل کریم خان و خیابان وصال در تهران علیرغم حضور وسیع نیروهای ضد شورش و بسیج، نخسین هسته های تجمع معترضان و مخالفان به طور غیر متمرکز شکل گرفته است.

13:00برخی از گزارش ها حاکی از اعلام همراهی زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج از تجمعات معترضان و مخالفان حکومت ایران است.

12:55 در حالی که معترضان و مخالفان در ایران آماده برگزاری تجمعات اعتراضی در این کشور می شوند، اداره هواشناسی تهران هوای امروز پایتخت ایران را ابری همراه با بارش برف و باران اعلام کرده است.

12:39 احمد سلامتیان نماینده پیشین مجلس و تحلیلگر مسائل سیاسی ایران به بی بی سی می گوید از آنجایی که هیچ حکم قضایی برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی صادر نشده است کلمه مناسب برای توضیح وضعیت آنها گروگانگیری است.

12:28 در واکنش به اظهارات حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران که دو نوبت تجمع مخالفان را انکار و آن را ازدحام خرید شب عید نوروز خوانده بود، برخی از فعالان و معترضان ایرانی در سایت ها و شبکه های اجتماعی نوشته اند: "امروز همگی ساعت 5 عصر برای خرید عید به خیابان ها می رویم."

12:22 یک شاهد عینی از تهران می گوید مقابل مسجد الجواد در میدان هفت تیر، جمع زیادی از ماموران ضد شورش مستقر شده اند. شاهد عینی می گوید مسجد الجواد به محلی برای رفت و آمد نیروهای امنیتی بدل شده است.

12:16 سازمان گزارشگران‌ بدون مرز بار دیگر از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته تا در اجلاس آتی خود در ماه مارس ٢٠١١ ایران را برای "نقض فاحش حقوق بشر " محکوم و گزارشگر ويژه‌ای را برای بررسی و گزارش از وضعیت حقوق بشر در این کشور تعیین کند.

12:12 گزارش ها از تهران حاکی است از کوچه های منشعب از خیابان مطهری (تخت طاووس) صدای الله اکبر و مرگ بر دیکتاتور شنیده می شود.

12:00 غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است انتقال رهبران مخالف دولت این کشور به زندان حشمتیه صحت ندارد.

11:57 شاهدان عینی به بی بی سی می گویند ون های ضد شورش در میدان انقلاب تهران مستقر شده است.

11:47 وب سایت سحام نیوز متعلق به حزب اعتماد ملی که مهدی کروبی دبیرکل آن است، خبر تعطیلی برخی از کلاس های درس در دانشگاه تهران را تایید کرده است.

11:44 خبرگزاری های دولتی در ایران می گویند که گزارش اعتراضات مردمی در روز 25 بهمن که از سوی حکومت "فتنه" خوانده می شود، فردا (11 اسفند) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت می شود.

11:40 برخی از گزارش های تایید نشده حاکی از آن است که در اعتراض به دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان کلاس های دانشکده مکانیک دانشگاه تهران امروز توسط دانشجویان و اساتید تعطیل شده است.

11:37 شبکه خبری العربیه از قول یک منبع آگاه می گوید سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات درباره برخورد با کروبی و موسوی اختلاف دارند.

11:32رضا ولی زاده نویسنده ایرانی مقیم پاریس در وبلاگش از بازداشت دو عکاس و چهار فعال جنبش سبز مقابل سفارت ایران در فرانسه خبر داده است.

11:20 آقای نوری زاد نوشته است: اعتراض ها و اعتصاب ها، با همه تلخی هایشان، سوپاپ های تخلیه روانی مردمان یک جامعه اند. آنانی که چنین حقی را قانونی کرده اند، به این نگرش انسانی نظر داشته اند.

11:15 محمد نوری زاد، یکی از منتقدان حکومت ایران که در زندان به سر می برد، در یادداشتی نوشته است: "دهم اسفند، جمعی از مردم ما قرار است به خیابان ها بیایند و خواسته های خود را به نمایش بگذارند... پسندیده این است که حاکمان ما، فهم و عقلانیت خود را به نمایش بگذارند؛ این بدیهی ترین حق قانونی مردم را وقع نهند و بقای خود را با فریاد اعتراض یک جوان در مخاطره نبینند".

10:08 در بخشی از نامه منسوب به زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر آمده است: "ما از تمامی تشکل ها، احزاب، سازمان ها و جوانان دلیر می خواهیم که برای رسیدن به آزادی از خود شجاعت بیشتری نشان داده، از ارعاب و تهدید و زندان نهراسند."

10:04 وب سایت های نزدیک به معترضان نامه ای منسوب به "زندانیان سیاسی سبزاندیش زندان رجایی شهر کرج" و در ارتباط با تجمع 10 اسفند در اعتراض به بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی منتشر کرده اند.

09:53 علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در اجلاس حقوق بشر به ژنو سفر کرده، در مورد خبر دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی به خبرنگاران گفت: "از زمان انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران نزدیک به دو سال گذشته است و آن‌ها زندگی عادی خود را داشته‌اند و از مردم خواسته‌اند به خیابان‌ها بیایند كه ما فكر می‌كنیم كه اعتراضاتی است كه با برخی تحريک‌ها صورت گرفته است زيرا قطعا هيچ توجيهی برای آن وجود نداشت."

09:14 وضعیت اینترنت در ایران عادی گزارش می شود. در بیست ماه گذشته در بیشتر روزهایی که معترضان قصد راهپیمایی و تجمع اعتراضی داشتند، سرعت اینترنت کم و فیلترینگ وب سایت ها گسترده تر می شد.

08:00 رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در جلسه مطبوعاتی هفتگی خود در مورد اظهارات مقامات کشورهای خارجی درباره بازداشت شب گذشته میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: "این‌ها مسائل مربوط به داخل کشور ما هستند و مساله کاملا داخلی است و هیچ کشوری اجازه مداخله در امور داخلی کشور ما را ندارد و نخواهد داشت. مسائلی که مربوط به افراد مطرح می‌شود در چارچوب حقوقی و توسط مقامات قضایی رسیدگی خواهد شد."

05:47 هواداران جنبش اعتراضی ایران در بعضی از شهرهای این کشور هم اعلام کرده اند که روز سه شنبه 10 اسفند در اعتراض به بازداشت رهبران جنبش سبز به خیابان خواهند آمد. بیانیه هایی از جانب فعالان سبز در شهرهای رشت، مشهد، کرمانشاه و تبریز منتشر شده و مردم این شهرها را به شرکت در تجمع های اعتراضی روز سه شنبه دعوت کرده اند.

05:25 جمعی از فعالان سیاسی ایرانی مقیم خارج از این کشور، در نامه ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از او خواسته اند برای آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی از حصر و تضمین آزادی فعالیت های سیاسی آنها تلاش کند.

05:11 از تهران خبر می رسد که پارازیت روی فرکانس ماهواره ای تلویزیون فارسی بی بی سی از دیشب شدت گرفته و امروز صبح پخش تلویزیون بی بی سی فارسی در بخش هایی از شمال تهران قطع شده است.

02:37 سایت ندای سبز آزادی نوشته حکومت نگران است که تماشاچیان بازی فوتبال روز سه شنبه به تظاهرکنندگان بپیوندند: "وزارت اطلاعات وضعیت تهران را در روز سه شنبه 10 اسفند با درجه بندی 'بحران' طبقه بندی کرده و به نیروی انتظامی اخطار داده است تمام توان خود را به کار ببندد تا تماشاگرانی که برای دیدن بازی استقلال و السد قطر به استادیوم آزادی تهران می روند به تظاهرات کنندگان جنبش سبز نپیوندند."

02:10 بعضی وبلاگ ها نوشته اند فریاد "الله اکبر"، "یا حسین، میر حسین" و "یا مهدی، شیخ مهدی" تا بامداد سه شنبه در محله های مختلف تهران و شهرهای بزرگ به گوش می رسید.

01:30 جی کارنی سخنگوی کاخ سفید با اشاره به نگاه متفاوت حکومت ایران به جنبش های دمکراتیک کشورهای عرب و اعتراضات داخلی، رفتار تهران را "منافقانه" خوانده است.