مشاور کروبی: دادستان تهران دروغ می گوید

مجتبی واحدی - عکس از علی خلیق حق نشر عکس Ali Khaligh
Image caption آقای واحدی سخنان دادستان را تکذیب کرد

مجتبی واحدی، مشاور مهدی کروبی با رد سخنان دادستان تهران درباره صحت نداشتن خبر بازداشت رهبران مخالفان، عباس جعفری دولت آبادی را "دروغگو" و سخنانش را "مشمئزکننده" خوانده است.

آقای واحدی در مصاحبه با سحام نیوز، وب سایت حزب اعتماد ملی، "اصرار آقای دولت آبادی به این حد از دروغگویی" را عجیب دانست.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز چهارشنبه در سخنانی گفت مهدی كروبی و میرحسین موسوی به همراه همسرانشان در خانه های خود حضور دارند.

آقای جعفری دولت آبادی که چهارشنبه در حاشیه گردهمایی دادستان های ایران در تهران صحبت می کرد، در پاسخ به سوال یک خبرنگار درباره گزارش های منتشر شده درباره بازداشت و بازجویی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت: "دروغ حساب و کتاب ندارد."

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره خاموش بودن چراغ خانه رهبران مخالفان همین پاسخ را تکرار کرد و خاموش یا روشن بودن چراغ خانه را در اختیار خود این افراد دانست.

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران پیش تر گفته بود میرحسین موسوی و مهدی کروبی "با محدودیت هایی در ارتباطات" در خانه هایشان هستند.

عباس جعفری دولت آبادی در پاسخ به سوالی درباره حصر خانگی رهبران مخالفان گفت: "این تعابير معانی ديگری پيدا می ‌كند و آقايان كروبی و موسوی به همراه همسرانشان در منزل‌های خود حضور دارند."

حق نشر عکس 1
Image caption دادستان تهران گزارش منتشر شده درباره رهبران مخالفان را دروغ و شایعه خواند

مجتبی واحدی با "مشمئزکننده" دانستن سخنان آقای دولت آبادی، گفت: " این گونه دروغ پردازی ها نه تنها کمکی به سردمداران دروغگوی ایران نمی کند که با رسوا کردن آنها در میان مردم، سرعت سقوط این حاکمیت را افزایش می دهد."

در پی دعوت رهبران مخالفان حکومت ایران از معترضان برای برپایی تظاهرات در 25 بهمن، نیروهای امنیتی خانه میرحسین موسوی را محصور و با حضور در داخل خانه مهدی کروبی، از ارتباط این دو نفر و همسرانشان با دنیای خارج ممانعت کردند.

فرزندان این دو رهبر مخالفان ایران بارها بر بی خبری از وضع والدین خود تاکید کرده اند و گزارش هایی درباره انتقال این افراد به زندان نظامی حشمتیه در تهران منتشر شده است.

همزمان فشار بین المللی بر رهبران ایران برای آزاد کردن مهدی کروبی و میرحسین موسوی رو به افزایش است.

وزارت امورخارجه سوئد روز چهارشنبه رسول اسلامی، سفیر ایران در استکهلم را احضار کرد تا درباره وضع این دو نفر توضیح بخواهد.

به گفته سون کولبرگ، سخنگوی وزارت خارجه سوئد پاسخ آقای اسلامی برای فرانک بلفراج، دبیرکل این وزارتخانه قانع کننده نبوده است و استکهلم کماکان وضع رهبران مخالفان در ایران را پیگیری خواهد کرد.

وزارت خارجه آلمان نیز روز گذشته با احضار کاردار ایران، خواهان پاسخگویی این کشور درباره وضع میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بود.

همزمان، سازمان روزنامه نگاران بدون مرز با انتشار بیانیه ای نسبت به وضع میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و فاطمه کروبی ابراز نگرانی کرد.

این سازمان از حکومت ایران خواست هر چه زودتر وضع این افراد را روشن کند و از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواست هر چه زودتر یک بازرس مستقل را مسوول پیگیری وضع حقوق بشر در این کشور کند.

مطالب مرتبط