تازه ترین واکنش اصلاح طلبان به برخوردها با معترضان

موسوی و کروبی حق نشر عکس FARS
Image caption انتشار اخبار بازداشت رهبران مخالفین اعتراضات مردمی و واکنش گروه های مختلف را برانگیخته است

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم با انتشار بیانیه ای در سایت رسمی خود از حوادث چند هفته گذشته به شدت انتقاد کرده و از حاکمیت خواسته است "تا دیر نشده ... حقوق شرعی و قانونی ملت را به رسمیت بشناسد،" قانون اساسی را به اجرا گذارد، زندانیان سیاسی را رها و آزادی بیان را تضمین کند و "متجاوزان به حقوق و حریم مردم را تأدیب" نماید.

علاوه بر این مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی خواهان ادامه اعتراضات مردم شده و آیت الله سید علی محمد دستغیب، عضو مجلس خبرگان پیشنهاد داده برای حل بحران کنونی رهبران مخالفان در صدا و سیما صحبت کنند.

در بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه عملیه قم با اشاره به شعار "مرگ بر موسوی و کروبی و خاتمی" در صحن مجلس شورای اسلامی آمده است: "نمایندگانی که مشروعیت خود را از رای ملت می گیرند و سوگند خورده اند تا حافظ قانون باشند، در مقابل چشم جهانیان در مقام قاضی نشسته و بدون هیچ توجهی به شرع و اخلاق و قانون حکم مرگ صادر می کنند؟!"

بدنبال تظاهرات 25 بهمن، گروهی از نمایندگان محافظه کار مجلس شعارهای تندی علیه رهبران مخالفان دولت داده و خواهان اعدام میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدند.

پس از آن تعدادی از مقام های بلند پایه حکومت از جمله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان از قوه قضائیه خواستند "سران فتنه در خانه خود زندانی شوند و تلفن و اینترنت آنها قطع شود."

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات نیز در سخنانش مشاوران ارشد میرحسین موسوی و مهدی کروبی را به ارتباط با مجاهدین خلق و سازمان های امنیتی غربی متهم کرد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از اظهارات چند روز گذشته مقام های حکومتی انتقاد کرده و گفته است: "در کدام باور می گنجد که خطیبانی که لباس روحانیت بر تن و شعار اسلام بر لب دارند،در مقامی که باید دعوت به تقوا و نزاهت و خدا ترسی باشد، تهمت و بهتان و ناسزاگویی را درآمیزند و حکم غیر حق دهند و رفتار غیر مرضی خداوند مرتکب شوند؟"

در بیانیه این گروه ضمن تمجید از پیشینه آقایان موسوی، کروبی و همسرانشان سوال شده است: "کدام تحلیلگر هوشمند سیاسی کشف کرده است که همه مسئولان طراز اول انقلاب، اکثر اعضای شورای انقلاب، سران دولت های سه دهه نخست انقلاب، یاران نزدیک بنیانگذار انقلاب و... همه خائن وطن فروش، خود باخته و یا فاسد بوده اند؟"

'ساکت ننشینید'

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از اینکه صداوسیما "در اختیار یک فکر و یک جناح" است انتقاد کرده با اشاره به ماجرای اخیر توهین به فائزه هاشمی در حرم عبدالعظیم در جنوب تهران پرسیده است: "چگونه تربیتی در جامعه و فضای سیاسی ما رواج دارد که بانویی محترم را در جوار حرمی مقدس با زشت ترین و وقیحانه ترین ناسزاها دوره می کنند و هیچ دادرسی داد او را نمی ستاند؟"

در این بیانیه آمده است: "از همه اولیاء امور در هر مرتبه و حدی که بسط ید دارند می خواهیم تا دیر نشده است به راه نورانی آرمان های انقلاب باز گردند."

علاوه بر این، مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی نیز که متشکل از نمایندگان عمدتا اصلاح طلب دوره های پیشین مجلس است در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کرده ضمن انتقاد از "زندانی کردن" آقایان موسوی و کروبی و همسرانشان، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی خواهان اعتراض مردم شده است.

این تشکل گفته است: "از آنجاکه نقض قانون اساسی توسط کودتاگران انجام شده، که هم اکنون حاکمیت را نیز غصب کرده اند، ما نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، نقطه اتکایی، جز شما ملت بزرگ نداریم ، و یکبار دیگر شکایت به شما می آوریم و از شما عزیزان می خواهیم که در قبال بازداشت رهبران شجاع، صادق و دلسوز جنبش سبزساکت ننشینید و در این راه پرتلاطم فرزندان خود را تنها نگذارید."

به گزارش سحام نیوز، مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی از مردم دعوت کرده که در روزهای منتهی به سال نو "به هر شیوه ای" که می توانند اعتراض خود را به حاکمیت نشان دهند.

آیت الله سیدعلی محمد دستغیب از مراجع تقلید و عضو مجلس خبرگان نیز از عملکرد شورای نگهبان، "یکطرفه" بودن صداو سیما و ورود سپاه به سیاست انتقاد کرده است.

آیت الله دستغیب در مصاحبه ای با سایت حدیث سرو گفته است: "در بیست سال گذشته، شورای نگهبان نظر خود را بر نظر مردم مقدّم داشته و مانع تحقّق جمهوری اسلامی و آزادی در انتخابات شده است."

وی برای حل بن بست سیاسی فعلی پیشنهاد کرده است که آقایان موسوی و کروبی بتوانند در صدا و سیما دیدگاه های خود را بیان کنند تا "مردم که صاحب اصلی انقلاب هستند و مجلس خبرگان و شورای اسلامی با انصاف و حفظ قانون نظر دهند، و یا در نزد هیأتی که طرفین قبول دارند بطور علنی که همه بفهمند مطالب خود را بیان کنند. آنگاه معلوم شود مسئولین چقدر از شرع و قانون و مردم دور شده اند."

مطالب مرتبط