آمریکا می گوید که مبادلات ونزوئلا و ایران را زیر نظر دارد

چاوز و احمدی نژاد
Image caption چاوز و احمدی نژاد روابط صمیمانه ای دارند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا می گوید که اگر ونزوئلا تحریم های بین المللی علیه ایران را بشکند، اقدام هایی را علیه آن کشور در نظر خواهد گرفت.

خانم کلینتون در جریان جلسه ای در کنگره به نمایندگان گفت: "اگر شاهدی وجود داشته باشد که آنها تحریم ها را نقض کرده اند، علیه آنها اقدام خواهیم کرد."

اما وزیر خارجه آمریکا اذعان کرد که کشورش هنوز هیچ مدرکی از اینکه دولت هوگو چاوز تحریم ها را نقض کرده است ندارد.

هیلاری کلینتون به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت: "درحال حاضر بهترین اطلاعاتی که ما داریم حاکی از این است که روابط آنها عمدتا دیپلماتیک و تجاری است و به سمتی که مرتب صحبتش را می کنند حرکت نکرده است. اما آن را از نزدیک دنبال می کنیم."

کانی مک نماینده جمهوری خواه کنگره که خواهان افزوده شدن نام ونزوئلا به کشورهای حامی تروریسم است، استدلال کرد که شواهدی از صادرات سوخت از ونزوئلا به ایران وجود دارد.

اما به گزارش خبرگزاری فرانسه خانم کلینتون گفت: "بیانیه ها و قراردادهای زیادی از طرف ونزوئلا دیده ایم، اما هنوز خیلی شاهد تحقق آنها نبوده ایم."

خانم کلینتون شعارهای آتشین هوگو چاوز را "عمیقا مایه تشویش و قابل سرزنش" خواند.

ایران و ونزوئلا همکاری هایی در زمینه انرژی دارند. این دو کشور عمده تولید کننده نفت در ماه اکتبر 11 قرارداد در تهران امضا کردند.

پس از امضای آن قراردادها، وزارت خارجه آمریکا گفت که آنها را بررسی می کند تا اطمینان حاصل کند که ناقض تحریم های بین المللی نیستند.

هوگو چاوز و محمود احمدی نژاد بارها به کشورهای یکدیگر سفر و قراردادهای متعددی را برای همکاری های اقتصادی و سیاسی امضا کرده اند.

دولت ونزوئلا از برنامه هسته ای ایران حمایت می کند و دولت ایران نیز در تعدادی طرح های اقتصادی در ونزوئلا سرمایه گذاری کرده است.

مطالب مرتبط