سفیر ایران در روسیه: تجهیزات آلمانی علت خارج کردن سوخت از نیروگاه بوشهر بود

نیروگاه
Image caption به گفته سفیر ایران در مسکو دولت روسیه بر اراده خود برای راه اندازی نیروگاه تاکید کرده اند

سفیر ایران در روسیه گفته است نگرانی های ایمنی ناشی از استفاده از تجهیزات آلمانی دلیل خارح کردن سوخت از رآکتور اتمی بوشهر بوده است.

رضا سجادی سفیر ایران در روسیه در مصاحبه با سایت خبر آنلاین گفته است که خارح کردن سوخت از رآکتور اتمی بوشهر با توافق کارشناسان ایرانی و روسی صورت گرفت که معتقدند که به دلیل استفاده از زیرساختها و تجهیزات آلمانی، لازم است ضرایب و استانداردهای حفاظتی نیروگاه بیش از حد متعارف اعمال شود.

چند روز پیش نماینده ایران در آژانس بیین المللی انرژی اتمی تایید کرد که سوخت نیروگاه اتمی بوشهر به درخواست روسیه از قلب نیروگاه خارج شده است.

این مقام ایرانی علت این اقدام را ملاحظات ایمنی اعلام کرد.

در پی انتشار خبر خارج کردن سوخت از رآکتور بوشهر، برخی منابع خبری دلیل آن را آلودگی سیستم کامپیوتری نیروگاه به ویروس استاکس نت گزارش کردند.

سفیر ایران در روسیه در مصاحبه با خبر آنلاین گفته است که خارج کردن سوخت از نیروگاه ارتباطی با ویروس کامپیوتری استاکس نت نداشته و با هدف چک نهایی رآکتور صورت گرفته است.

او گفت که کشورهای غربی و اسرائیل کوشیده اند روسیه را وادار کنند طرح نیروگاه بوشهر را نیمه تمام بگذارد اما روسیه این طرح را رها نکرده و با انتقال سوخت به ایران و سوخت گذاری نیروگاه، این طرح را به مرحله افتتاح رسانده است.

به گفته آقای سجادی، مقامات روسی بر اراده دولت آن کشور برای راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر تاکید کرده اند.

مطالب مرتبط