اسرائیل 'بالاخره' ایران را تحریم می کند

آویگدور لیبرمن وزیر خارجه اسرائیل حق نشر عکس reuters
Image caption این لایحه توسط آویگدور لیبرمن وزیر خارجه اسرائیل پیشنهاد شده است

سالها پس از فشارهای اسرائیل برای اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران، تل آویو خود به صف تحریم کنندگان تهران پیوسته است.

ییگال پالمور سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل روز پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفته است که دولت این کشور در حال تهیه لایحه ای برای تحریم شرکت هایی است که با ایران معامله می کنند.

وی افزود: "معلوم شده که منفذی در قوانین اسرائیل در مورد ایران وجود دارد."

شورای امنیت سازمان ملل متحد در ژوئن گذشته چهارمین دور تحریم های ایران را در پاسخ به خودداری این کشور از غنی سازی اورانیوم تصویب کرد.

اروپا و آمریکا تحریم های یکجانبه بیشتری علیه بخش های مالی و انرژی ایران اعمال کرده اند.

اسرائیل و کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که بدنبال سلاح و یا توانایی دستیابی به سلاح اتمی است. ایران این اتهام را قویا رد می کند.

اسرائیل بدلیل فقدان رابطه با ایران در این تحریم ها شرکت نداشته است، اما رسانه های اسرائیل می گویند تل آویو اکنون بدنبال فشار بر شرکتهای خارجی است که هم با ایران معامله می کنند و هم با اسرائیل.

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفت: "بنظر می رسد که فاصله ای بین سیاستها و قوانین اسرائیل وجود دارد که این (لایحه جدید) آن را مرتفع خواهد کرد."

روزنامه معاریو اسرائیل گزارش کرده است که این لایحه توسط آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه دست راستی این کشور پیشنهاد شده است.

آقای پالمور جزئیات بیشتری از این لایحه نداده و تنها گفته است که تل آویو را با "تلاشهای آمریکا، اتحادیه اروپا و قطعنامه های جهانی همگام می کند."

مطالب مرتبط