شورای هماهنگی راه سبز: تا آزادی رهبران مخالفان باید به اعتراض ادامه داد

زنان در جنبش اعتراضی ایران
Image caption شورای هماهنگی راه سبز امید به حضور فعال زنان در حرکت‌های اعتراضی پس از انتخابات ایران و تحمل عواقب آن توسط آنان اشاره کرده است

شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن تقدیر از هوادارانی که به وضعیت نامعلوم دو رهبر مخالفان دولت ایران اعتراض کرده اند، خواهان تداوم این اعتراضات شده است.

این شورا امروز جمعه ۱۳ اسفند (۴ مارس) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که تا آزادی میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، "باید به اعتراضات به هر شیوه ای که ممکن است ادامه داد".

در بیانیه این شورا از "حضور فعال زنان" در جنبش اعتراضی پس از انتخابات تجلیل شده و با یادآوری کشته شدن ندا آقا سلطان و تبدیل او به یکی از نمادهای اصلی این جنبش، به حضور زنان در تمام حرکت های مهم اعتراضی و تحمل عواقب آن توسط آنان اشاره شده است.

شورای هماهنگی راه سبز امید "روز جهانی زن" را فرصتی برای پیگیری مطالبات جامعه زنان دانسته و از هواداران جنبش اعتراضی ایران خواسته است که در برنامه های این روز فعالانه شرکت کنند.

این شورا همراهی و همگامی خود را با برنامه های فعالان و نهادهای حوزه زنان برای پاسداشت روز جهانی زن اعلام کرده است.

پیش تر آسیه امینی، یکی از فعالان حقوق زنان با انتشار یادداشتی از این که هواداران جنبش اعتراضی روز سه شنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) را از "سه شنبه های اعتراضی" اسفندماه مستثنی کرده بودند، انتقاد کرده بود.

انتقاد خانم امینی هم در میان فعالان مدنی و هم در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اینترنتی با استقبال قابل توجهی روبرو شد.

دعوت خانم عبادی

این در حالی است که شیرین عبادی، حقوقدان و برنده ایرانی جایزه صلح نوبل با انتشار بیانیه ای از ایرانیان دعوت کرده است که در روز جهانی زن به منظور حمایت از حقوق برابر زن و مرد به خیابان ها بیایند.

او با انتقاد از عملکرد حکومت جمهوری اسلامی در تضییع حقوق زنان و رواج فرهنگ مردسالاری و قوانین تبعیض آمیز در ایران، هشدار داده است که حوادث سیاسی نباید زنان را از پافشاری بر "خواسته برحق و همیشگی خود که تساوی حقوق است" غافل کند.

خانم عبادی در بیانیه خود نوشته است: "در روز جهانی زن همگام و همدوش با برادران هموطن خود به خیابان ها آمده و از خواست همگانی حمایت می کنیم، زیرا که دسترسی به حقوق برابر جز در یک حکومت دموکراتیک امکان پذیر نیست".

مطالب مرتبط