وزیر اقتصاد ایران: یارانه نقدی کاهش نمی یابد

حسینی
Image caption وزیر اقتصاد ایران می گوید مبلغ یارانه برای سال آینده هر رقمی که باشد قطعا کمتر از امسال نخواهد بود

شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران کاهش یارانه‌های نقدی در سال آینده را رد کرده و گفته که اگر این رقم بیشتر نشود، کمتر نخواهد شد.

برنامه حذف یارانه‌ها از دو ماه و نیم پیش شروع شده و دولت قیمت ۱۶ قلم کالا از جمله مواد سوختی را چندین برابر کرده است و برای مقابله با افزایش قیمت‌ها و تورم، مبالغی را به عنوان یارانه نقدی به مردم می‌پردازد.

دولت تاکنون دو بار و هر بار برای دو ماه، یارانه نقدی در اختیار حدود ۶۰ میلیون و پانصد هزار نفر قرار داده است و سهم هر نفر ماهانه ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.

بعد از ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس، گزارشهایی منتشر شد مبنی بر اینکه با افزایش تعداد متقاضیان دریافت یارانه و کاهش بودجه آن، میزان یارانه نقدی ماهانه به ۲۷ هزارتومان کاهش پیدا خواهد کرد.

اکنون وزیر اقتصاد می‌گوید که "امسال مبلغ ۴۴ هزار و پانصد تومان یارانه انرژی و نان به خانوار‌ها پرداخت شده است و برای سال آینده هر رقمی که تعیین شود، قطعا کمتر از این مبلغ نخواهد بود."

این سخنان در حالی مطرح شده است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران قبلا اعلام کرده بود که یارانه نقدی افزایش خواهد یافت.

رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی بودجه برنامه حذف یارانه‌ها در سال آینده را ۵۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.

بنابر قانون حذف یارانه‌ها، نیمی از این مبلغ بین مردم به صورت نقدی توزیع خواهد شد و نیم دیگر بخشی به صنایع و بخشی در پروژه‌های عمرانی هزینه می‌شود.

به این ترتیب دولت ۲۸ هزار میلیارد تومان پول را در سال آینده بین مردم به صورت نقدی توزیع خواهد کرد.

محاسبات نشان می‌دهد که اگر تعداد متقاضیان یارانه نقدی بیشتر نشود، یارانه نقدی ماهانه تا حد ۳۸ هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد.

این در حالی است که برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که تعداد متقاضیان دریافت یارانه نقدی ممکن است ده میلیون نفر بیشتر شود که در این صورت رقم یارانه نقدی به حدود ۳۲ هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد.

البته این احتمال وجود دارد که دولت از سهم بیست درصدی خود مبالغی را به صورت یارانه نقدی به مردم بپردازد که در آن صورت دولت می‌تواند حتی در صورت اضافه شدن بیشتر از ده میلیون نفر به جمع دریافت کنندگان یارانه‌‌ همان یارانه نقدی را به مردم بپردازد.

با حذف یارانه‌ها قیمت مواد سوختی نظیر بنزین، گازوئیل، برق و گاز افزایش پیدا کرده است و به تازگی بعد از دو ماه و اندی فیش‌های برق و گاز دست مردم رسیده است.

یک شهروند تهرانی که در یک مجتمع ده واحدی زندگی می‌کند، به بی‌بی سی گفت که هزینه گاز مصرفی آن‌ها که پیش از این در دو ماه در زمستان سال گذشته حدود دویست و پنجاه هزار تومان بوده اما فیش جدید یک میلیون و ۲۸۰ هزار تومان شده است.

این شهروند تهرانی می‌گوید که فیش برق مصرفی آن‌ها نیز بیشتر از پنج برابر شده و از حدود هزار و پانصد تومان به بیشتر از سیزده هزارتومان رسیده است.

با آنکه قیمت مواد سوختی در اولین مرحله از حذف یارانه‌ها افزایش شدیدی پیدا کرده است برخی گزارش‌ها حاکی است که دولت سعی دارد تا دوباره قیمت‌ها را افزایش دهد اما وزیر اقتصاد می‌گوید که "دولت برای سال آینده هنوز تصمیمی نگرفته است."

مطالب مرتبط