گرد و غبار جنوب ایران را فرا گرفت

آلودگی هوا
Image caption پدیده جوی گرد و غبار چندین سال است که به مشکلی بزرگ در استانهای جنوبی و غربی ایران تبدیل شده است

به گزارش خبرگزاریهای ایران موج گرد و غباری که از عراق آمده است، استانهای خوزستان و بوشهر را فرا گرفت.

غلامرضا کشتکار، مدیر کل حوادث غیر مترقبه استانداری بوشهر روز، شنبه ۱۴ اسفند (۵ مارس) در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: " آلودگی هوا و گرد و غبار سه برابر بیشتر از استانداردهای جهانی است."

او درباره عدم تعطیلی ادارات استان گفت: "استاندار با توجه به قرار داشتن در پایان سال و بدلیل حجم بالای کاری در ادارات و برای مختل نشدن کار مردم ادارات را تعطیل نکرد."

در این حال محمد گچکوب، مدیر فرودگاههای استان بوشهر از لغو پروازهای شب گذشته و امروز بوشهر-تهران خبر داد و گفت که دید استاندارد برای فرود هواپیما باید دو هزار متر باشد در حالیکه هم اکنون این دید در بوشهر تنهاهزار متر است.

از ابتداي مهرماه تاكنون اين پنجمين بار است كه خوزستان تحت تاثير سامانه هاي گرد و خاك از كشورهاي عراق ، سوريه و عربستان قرار مي گيرد.

پدیده گرد و غبار در حالی استانهای جنوبی ایران را فرا گرفته است که پیشتر مسئولان هواشناسی ایران اعلام کرده بودند که پدیده گرد و غبار در ماه های تابستان به اوج خود می رسد.

گرد و غبار در خوزستان

همزمان فدعمی، رئیس ستاد حوادث غیر مترقبه استان خوزستان از تعطیلی دانشگاه‌ها، مدارس و بعضی از ادارات این استان به دلیل گرد و غبار خبر داد.

او علت وقوع این پدیده را اختلاف فشار جوی شدید در صحاری عراق، سستی خاک منطقه و انتقال آن به نوار مرزی کشور عنوان کرد.

مرکز بهداشت استان خوزستان همچنین در اطلاعیه‌ای از شهروندان، بویژه افراد سالخوره و مبتلا به بیماری قلبی و ریوی خواست که از فعالیت در فضای باز خودداری و در مواقع ضروری حتما از ماسک استفاده کنند.

درسال‌های اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا، به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهر‌ها شده بود، اما در دوسال گذشته این پدیده شدید‌تر و وسیع‌تر شده است.

به گفته کار‌شناسان، گسترش بیابان‌ها و بی‌توجهی به طرح‌های بیابان زدایی در کشورهای عراق، عربستان، اردن و سوریه یکی از دلایل این آلودگی‌ها است اما بیشتر این گرد و غبار از بیابان‌های همسایه غربی ایران، یعنی عراق وارد ایران می‌شود.