دادگستری بروجرد 'محاکمه دسته جمعی' دراویش را تکذیب کرد

تخریب حسینیه دراویش حق نشر عکس majzooban.net
Image caption دراویش گنابادی می‌گویند که متهمان در هنگام حمله بسیجیان برای تخریب حسینیه آنان در بروجرد، درون حسینیه بوده‌اند

محمد صادق اکبری، رئیس دادگستری بروجرد گفت که هیچ محاکمه دسته جمعی ای برای دراویش گنابادی در این شهر برگزار نمی شود و آنها به صورت فردی و با حضور وکیل محاکمه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای اکبری امروز شنبه ۱۴ اسفند (۵ مارس) گفت که این دراویش در سال های گذشته و به دنبال تخریب حسینیه دراویش در بروجرد بازداشت شده بودند و اتهام آنها "اخلال در نظم عمومی، تبلیغ علیه نظام، توهین، اهانت و اتهام های دیگر است".

او تعداد متهمان و وکلای آنها را "در مجموع حدود ۱۵ نفر" عنوان کرد.

این در حالی است که مصطفی آزمایش، سخنگوی دراویش نعمت اللهی گنابادی به بی بی سی گفته بود که قرار است ۱۸۹ تن از این دراویش امروز به طور دسته جمعی در دادگاهی در بروجرد محاکمه شوند.

آقای آزمایش امروز در واکنش به اظهارات آقای اکبری گفت: "بعد از انتشار گسترده این خبر که دادگستری بروجرد قصد محاکمه دسته جمعی ۱۸۹ درویش را دارد و آنها را برای روز ۱۴ اسفند (امروز) به دادگاه احضار کرده است، دادگستری بروجرد در تصمیم خود تجدیدنظر کرده و محاکمه دراویش را تا زمان نامشخصی به تعویق انداخته است".

به گفته آقای آزمایش، اظهارات آقای اکبری در مورد تعداد متهمان مبهم است.

آقای آزمایش دیروز به بی بی سی فارسی گفته بود که اتهام این دراویش "تمرد در برابر مأموران حکومتی، اغتشاش، به هم زدن نظم عمومی، توهین به مراجع و توهین به مقامات عالی مملکتی، به خصوص شخص اول نظام" اعلام شده است.

به گفته او، این دراویش در آبان ماه سال ۱۳۸۶ و به هنگام حمله "بسیجی ها" با هدف تخریب حسینیه آنها، درون حسینیه مشغول عبادت و انجام کارهای خود بوده اند.

آقای آزمایش گفته بود دو نفری که رهبری "بسیجیان" مهاجم را به عهده داشتند، توسط دادگاه ویژه روحانیت بروجرد به ترک شهر به مدت ۷۰ روز محکوم شدند، اما "حالا ورق برگشته و شاکیان در صندلی متهم قرار گرفته اند".

گروهی از روحانیان سنتی شیعه و مسئولان نهادهای مذهبی در ایران در سال های اخیر از گرایش روزافزون جوانان به اعتقادات عرفانی و صوفی گرایانه اظهار نگرانی کرده و این اعتقادات را گمراه کننده دانسته اند.

به نظر می رسد که برخورد با دراویش گنابادی ناشی از این گونه نگرانی ها باشد.

تاکنون حسینیه دراویش گنابادی در شهرهای قم، بروجرد و اصفهان تخریب شده است.

سابقه سلسله دراویش نعمت اللهی گنابادی به شاه نعمت الله ولی، عارف قرن نهم هجری باز می گردد.

پیروان شاه نعمت الله ولی در سده های اخیر به سه شاخه ذوالریاستینی (منورعلیشاهی)، گنابادی (سلطانعلی شاهی) و صفایی (صفی علیشاهی) تقسیم شده اند.

اعتقادات طریقت گنابادی نسبت به شاخه های دیگر به اهل شریعت نزدیک تر است و پیروان این شاخه مکان های تجمع خود را به جای خانقاه، "حسینیه" می نامند.

رهبر یا "قطب" فعلی دراویش گنابادی نورعلی تابنده، معروف به مجذوبعلی شاه است.

مطالب مرتبط