سام محمودی سرایی، خبرنگار روزنامه شرق بازداشت شد

سام محمودی سرایی حق نشر عکس ibna.ir
Image caption پیش از این هم تعدادی از روزنامه نگاران روزنامه شرق بازداشت شده بودند

بستگان سام محمودی سرایی، دبیر سرویس کتاب روزنامه شرق می گویند که او روز سه شنبه ۱۰ اسفند (اول مارس) پس از مراجعه به دادگاه انقلاب بازداشت شده است.

یکی از بستگان آقای محمودی سرایی به بی‌بی سی فارسی گفت: "آقای محمودی روز سه شنبه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، دادگاه داشت. بعد از ساعت 12 و نیم دیگر موبایلش جواب نمی داد و بعدا در تماسی کوتاه خبر داد که بازداشت شده است."

به گفته این فرد مطلع، اطلاعی از دلیل بازداشت یا محل نگهداری آقای محمودی سرایی وجود ندارد.

او گفت: "آقای محمودی در اتفاقات پس از ۲۲ خرداد بازداشت شده بود و پرونده قضایی داشت."

در ماه های اخیر احمد غلامی، فرزانه روستایی، مازیار خسروی، کیوان مهرگان و نزهت امیرآبادی، از روزنامه نگاران روزنامه شرق، بازداشت شدند که همگی آنها به جز خانم امیرآبادی با سپردن وثیقه آزاد شده‌اند.

تعداد زیادی از روزنامه نگاران در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران بازداشت شدند که تعدادی از آن‌ها پس از چند ماه حبس آزاد شدند و گروهی همچنان در زندان به سر می برند.

برای بعضی از این روزنامه نگاران، احکام سنگین زندان، تبعید و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و رسانه ای صادر شده که از سوی نهادهای حقوق بشری و صنفی محکوم شده است.

سازمان روزنامه نگاران بدون مرز نیز بار‌ها نسبت به شرایط روزنامه نگاری در ایران و وضعیت روزنامه نگاران در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران در تازه‌ترین آمار خود از روزنامه‌نگاران زندانی در دنیا اعلام کرده بود که ایران و چین بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران هستند.

این کمیته می‌گوید که آمار روزنامه‌نگاران زندانی ایران در ۱۴ سال گذشته بی‌سابقه است.