به روز شده:  15:14 گرينويچ - 06 مارس 2011 - 15 اسفند 1389

سیاست ایران

احمدی نژاد: حیف است که آقای نامجو رای نیاورد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مجید نامجو وزیر نیروی ایران بار دیگر از مجلس این کشور رای اعتماد گرفت. محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری و پنج وزیر و تعدادی از معاونان پارلمانی در جلسه روز یکشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۹ کوشیدند تا از سقوط دومین وزیر استیضاح شده دولت جلوگیری کنند.

تلاش شدید دولت برای حفظ وزیر نیرو در حالی رخ داد که در جلسه استیضاح حمید بهبهانی وزیر پیشین راه و ترابری که حدود یک ماه پیش به برکناری وزیر وقت راه و ترابری منجر شد، آقای احمدی نژاد برای دفاع از وزیر خود حاضر نشد.

در حالی که در ماجرای استیضاح پیشین آقای احمدی نژاد نمایندگان مجلس ایران را مورد نکوهش قرار داده بود ، این بار، آقای احمدی نژاد با لحنی دوستانه با نمایندگان مجلس سخن گفت و به گزارش سایت الف از آنها خواست تا "لطف کنند" و به آقای نامجو رای اعتماد بدهند تا در دولت بماند.

آقای احمدی نژاد همچنین گفت: "حیف است آقای نامجو که پسری پاک و مومن است رای نیاورد".

در مرز ماندن و رفتن

آقای نامجو تنها با احراز یک رای موافق بیشتر وزیر نیرو ماند. از میان ۲۰۹ رای داده شده ، ۱۰۲ نماینده رای موافق دادند و ۱۰۱ نفر در مخالفت با عملکرد وزیر نیرو رای دادند.

از میان مخالفین ، سعدالله نصیری قیداری نماینده زنجان ، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود، علی موسوی نماینده آبادان، یوسف نجفی نماینده مراغه و محمد قسیم عثمانی نماینده بوکان در مخالفت با عملکرد وزارت نیرو سخن گفتند.

مخالفین در مخالفت با عملکرد وزیر نیرو به بدهکاری زیاد وزارت نیرو به پیمانکاران بخش برق، ضعف مدیریت و فقدان برنامه ریزی، مشکلات تامین آب در استان‌ها، مشکلات نظام فاضلاب شهری، اتلاف منابع آب و برق در کشور، اجرا نشدن مصوبات دولت در استان ها و ناتوانی وزیر از اداره مدیران خود اشاره کردند.

آقای نصیری قیداری گفت: "از حدود ۲۰۰۰ شرکتی که وزارت نیرو به آنها بدهکار است، یکی از این شرکت‌ها، شرکت ایران ترانسفو است که نیاز اصلی این وزارتخانه را در بخش ترانسفورماتور رفع می‌کند."

دولت ایران برای راضی کردن نمایندگان مجلس لحن تند خود خطاب به نمایندگان مجلس را تغییر داد

به گفته آقای نصیری قیداری این دو هزار شرکت به دلیل بدهی وزارت نیرو در آستانه تعطیلی هستند.

نمایندگان موافق با اشاره به این که وزارت نیرو در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها سهم مهمی دارد موفقیت وزارت نیرو در اطلاع رسانی متمرکز در باره افزایش قیمت برق را نشانه مدیریت وزیر دانستند.

محسن کوهکن نماینده لنجان در دفاع از آقای نامجو گفت که افزایش قیمت ها و افزایش واگذاری ها به بخش خصوصی تصمیم وزیر نیست و ناشی از اجرای مصوبات قانونی است.

آقای نامجو در مقام دفاع از خود گفت که عملکرد وزارت نیرو در اجرای هدفمند کردن یارانه ها " باعث آرامش جامعه" شده است.

همچنین آقای نامجو اقدام وزارت نیرو در تخصیص اعتبارات به طرح های "اولویت دار" از میان ۸۰۰ طرح موجود را شجاعانه توصیف کرد. به گفته او " منابع موجود بسیار کم است" و برابر با یک سوم میزان بودجه‌ای است که برای سال ۱۳۹۰ درخواست شده است.

قول احمدی نژاد به نمایندگان شهرستانی

آقای احمدی نژاد به نمایندگان گفت که از وزیر نیرو خواهد خواست تا مصوبات در باره استان ها را اجرا کند. این در حالی است که نمایندگان مخالف که عمدتا نمایندگان شهرستان ها بودند انتقادات شدیدی درباره وضعیت آب مشروب و فاضلاب مطرح کردند.

خبرگزاری فارس که یک رسانه نزدیک به سپاه پاسداران توصیف می شود در ارزیابی خود از جلسه استیضاح دلایل استیضاح کنندگان را در حدی نداسته است که موجب برکناری وزیر شود اما " رای ناپلئونی" نمایندگان به وزیر را نوعی هشدار به وزارت نیرو دانسته است.

آقای نامجو که در آبان ماه سال ۱۳۸۸ با ۲۱۰ رای نمایندگان به کابینه پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری راه یافت کارشناس ارشد سازه های هیدرولیکی است و پیش از وزارت رییس هیات مدیره شرکت مهندسی آب و فاضلاب بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.