درخواست از سازمان ملل برای آزادی موسوی و کروبی

حق نشر عکس Kalemeh
Image caption شورای هماهنگی راه سبز امید، از مخالفان دولت خواسته است فردا هم در اعتراض به زندانی شدن آقایان کروبی و موسوی تظاهرات کنند

شورای هماهنگی راه سبز امید" نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران، در نامه‌ای خطاب به‌ بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار اقدام وی برای آزادی این دو و همسران آنها شد.

شورای هماهنگی راه سبز امید، در نامه خود که وبسایت های نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی آن را منتشر کرده اند، خواستار آن شده است که سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری وابسته به آن، "کلیه اقدامات مقتضی" را برای پایان یافتن "نقض آشکار حقوق شهروندی این چهره‌های ملی" انجام دهند.

از یک هفته پیش که منابع نزدیک به مخالفان دولت، خبر از زندانی شدن میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی داده اند، در داخل و خارج ایران اعتراضات گسترده ای علیه این اقدام صورت گرفته است.

این واکنش ها در حالی انجام شده که حکومت ایران، زندانی بودن آقایان موسوی و کروبی و همسرانشان را تکذیب کرده و اظهار داشته که آنان به همراه همسرانشان در منازل مسکونی خود به سر می برند و تنها، امکانات ارتباطی آنها با خارج از خانه دچار محدودیت شده است.

نویسندگان نامه در ادامه، با اشاره به بی‌خبری کامل از وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان بعد از تظاهرات اعتراضی ۲۵ بهمن، تاکید کرده‌اند که "دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی و رسانه‌های دولتی با نشر اکاذیب، تهمت و افترا نسبت به رهبران و فعالان جنبش، آنها را از حق پاسخ گویی محروم کرده‌اند".

"حدود ۵۰ هزار بازداشت"

بخشی دیگر از نامه شورای هماهنگی راه سبز امید، با یادآوری اعتراضات صورت گرفته بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم توسط مخالفان دولت، به شرحی از نحوه سرکوب این اعتراضات توسط نهادهای امنیتی پرداخته است.

در ادامه نامه آمده است که در جریان سرکوب اعتراضات مخالفان دولت، "حدود ۵۰ هزار نفر بازداشت و زندانی شده‌اند" و "۴ نفر پس از شکنجه در زندان و حداقل ۸۰ نفر در جریان تظاهرات مسالمت آمیز خیابانی کشته شده‌اند".

این نامه پس از آن منتشر می‌شود که شورای هماهنگی راه سبز امید، از هواداران "جنبش سبز" خواسته است تا روز سه شنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) علاوه بر بزرگداشت روز جهانی زن، با شرکت در تظاهرات خیابانی به اعتراض به بازداشت مهدی و فاطمه کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بپردازند.

گروهی از مخالفان دولت ایران از ۲۵ بهمن تاکنون سه بار به دعوت شورای هماهنگی راه سبز امید، به انجام اعتراضات خیابانی در تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران پرداخته‌اند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست