به روز شده:  18:39 گرينويچ - سه شنبه 08 مارس 2011 - 17 اسفند 1389

سیاست ایران

گزارش های ویژه: خبرگان؛ مجلس بحث برانگیز

با اعلام آمادگی اکبر هاشمی رفسنجانی برای کناره گیری از ریاست مجلس خبرگان، محمدرضا مهدوی کنی به این سمت انتخاب شده است. نهمین اجلاس دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری روز سه شنبه ۱۷ اسفند (هشتم مارس)،با سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی کار خود را آغاز کرد و در ادامه این جلسه، انتخابات هیات رئیسه مجلس برگزار شد که در نتیجه آن، محمدرضا مهدوی کنی با کسب آرای شصت و سه تن از هشتاد و چهار نماینده، و بدون رقابت نامزد دیگری، به مدت دو سال به ریاست این نهاد برگزیده شد.

مقالات، عکس و ویدیو هایی در این زمینه را در زیر بخوانید و ببینید:‌

محمدرضا مهدوی کنی؛ بازگشت یک نخست وزیر دیگر

محمدرضا مهدوی کنی

با کناره گیری اکبر هاشمی رفسنجانی از نامزدی برای ریاست مجلس خبرگان رهبری، محمدرضا مهدوی کنی، سیاستمدار سنتی و کهنه کار جمهوری اسلامی در آستانه ۸۰ سالگی به این سمت انتخاب شده است.

به این ترتیب آقای مهدوی کنی سومین رئیس مجلس خبرگان رهبری از زمان تاسیس آن است و بر مسند تاثیرگذار ترین نهاد رسمی بر جایگاه رهبری جمهوری اسلامی تکیه زده است.

کلیک ادامه مطلب

اکبر هاشمی رفسنجانی؛ پایان حیات سیاسی چهره ای قدرتمند؟

اکبر هاشمی رفسنجانی

با پایان دوران ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی بر مجلس خبرگان، او اکنون فقط رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است

اکبر هاشمی بهرمانی معروف به هاشمی رفسنجانی، از شاخص ترین چهره های در قید حیات نظام جمهوری اسلامی ایران است که اکنون سوالات در باره سرنوشت او با کنار رفتنش از ریاست مجلس خبرگان رهبری پررنگ تر از همیشه شده است.

او در سال های اخیر یک بار در سال ۱۳۷۸ در انتخابات مجلس ششم طعم تلخ عدم استقبال مردم تهران را چشید و با خواست خود از نمایندگی در مجلس ششم کناره گیری کرد.

کلیک ادامه مطلب

آیت الله مشکینی؛ رئیسی که در روز تاریخی غایب بود

علی مشکینی

آیت الله علی اکبر مشکینی، با نام اصلی علی اکبر فیض آنی، طولانی ترین دوره ریاست را بر مجلس خبرگان رهبری داشته است.

این دوره از زمان تاسیس مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۱ تا هنگام درگذشت وی در سال ۱۳۸۶ ادامه داشت اما آیت الله مشکینی در تاریخی ترین روز ریاستش بر مجلس خبرگان برای انتخاب جانشین آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، بر مسند ریاست این مجلس حاضر نبود.

کلیک ادامه مطلب

هاشمی رفسنجانی؛ مردی برای تمام فصول قدرت؟

اکبر هاشمی رفسنجانی

انصراف اکبر هاشمی رفسنجانی از رقابت با محمدرضا مهدوی کنی برای ریاست مجلس خبرگان رهبری، حیات سیاسی وی را وارد مرحله جدیدی کرد.

وی به طرق مختلف و با رایزنی با نیروهای درون نظام و برخی از روحانیون بلند مرتبه قم کوشید تا ریاستش بر مجلس خبرگان را حفظ کند. حتی در این راستا سعی کرد با بیان جملاتی صریح تر در ابراز وفاداری به رهبری و محکومیت نفی جنبش سبز و خواسته های معترضان نظر مثبت را به خود جلب کند؛ اما موضع گیری وی توسط بخش مسلط اصولگرایان، ناکافی و دیرهنگام ارزیابی شد.

کلیک ادامه مطلب

حذف هاشمی رفسنجانی؛ رونمایی از ساخت سیاسی جدید قدرت

بود و نبود هاشمی رفسنجانی در صدر مجلس خبرگان، واجد چه اهمیتی است؟ اساسا آیا مجلس خبرگان رهبری در نظام سیاسی جمهوری اسلامی از جایگاه و کارویژه‌ی مهمی برخوردار است؟

پاسخ به این سئوال اخیر، می‌تواند به بحثی دیگر دامن زند؛ بحثی که در چند سال اخیر، همواره محل مناقشه و گفت‌وگوی کنشگران و صاحب‌نظران سیاسی ایران، و نیز تحلیلگران و ناظران سیاسی مسائل جمهوری اسلامی بوده است.

کلیک ادامه مطلب

عکس:‌ مجلس خبرگان به روایت تصویر

در این عکس ها،‌ مجموعه ای از فراز و فرودهای مجلس خبرگان رهبری، از ریاست علی اکبر مشکینی تا پایان ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی گردآوری شده است.

انتخاب آیت الله علی خامنه ای به عنوان جانشین آیت الله خمینی، مهمترین تصمیم مجلس خبرگان تا امروز بوده است. در یکی از این عکس ها، آیت الله خامنه ای در کنار آیت الله مشکینی اولین رئیس مجلس خبرگان دیده می شود.

کلیک ببینید

ویدیو: پرسش ها درباره سرنوشت سیاسی رفسنجانی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اکبر هاشمی رفسنجانی که تاکنون القاب کلیدی رئیس مجلس، رئیس جمهوری، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران را داشته است.

اکنون با کنار رفتن او از ریاست مجلس خبرگان رهبری، سوالها در باره سرنوشت سیاسی او پررنگ تر از همیشه شده است. علی همدانی نگاهی انداخته است به زندگی سیاسی این چهره کهنه کار جمهوری اسلامی.

ویدیو: مهدوی کنی به جای هاشمی رفسنجانی در کرسی ریاست خبرگان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمد رضا مهدوی کنی، در انتخاباتی که تنها نامزدش خود او بود با کسب ۶۳ رای، رییس مجلس خبرگان شد. اکبر هاشمی رفسنجانی رییس پیشین، از نامزدی ریاست مجلس خبرگان رهبری انصراف داد.

در چند هفته اخیر بعضی از مخالفان تندروی اقای هاشمی تلاش زیادی کردند تا او را کنار بزنند. با توجه به ترکیب و گرایش سیاسی اعضای خبرگان، آقای هاشمی عملا بختی برای پیروزی در این رقابت نداشت.

مسعود آذر گزارش می دهد.

ویدیو:‌ ساختار مجلس خبرگان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مجلس خبرگان وظیفه نظارت بر عملکرد عالی ترین مقام نظام جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد.

ولی خیلی ها با توجه به ترکیب اعضای مجلس خبرگان، نظارت واقعی این مجلس را بر عملکرد رهبری غیرممکن می دانند.

این مجلس چه ساختاری دارد و چگونه می تواند به وظایف خود عمل کند؟

پناه فرهاد بهمن در این گزارش به این پرسش پاسخ می دهد.

ویدیو: سابقه شکل گیری و فعالیت های مجلس خبرگان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

انتخابات داخلی مجلس خبرگان از زمانی مورد توجه محافل سیاسی قرار گرفت که رسانه های اصولگرا از حضور محمدرضا مهدوی کنی و رقابتش با علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس فعلی مجلس خبرگان در رقابت برای ریاست این مجلس خبر دادند.

رقابتی که سرانجام، با کناره گیری آقای هاشمی رفسنجانی از آن، به حذف وی از ریاست یکی از نهادهای حکومتی منجر شد و خواسته مخالفانش را برآورده کند.

علی همدانی در گزارش خود نگاهی انداخته به سابقه شکل گیری و فعالیت های مجلس خبرگان.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.