بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران؛ 17 اسفند

اجلاس خبرگان و تاج زاده در لندن

"اجلاس خبرساز خبرگان" عنوان اصلی جام جم است، تهران امروز از "روز موعود خبرگان" نوشته، آرمان "تشخیص مصلحت خبرگان" را در صدر اخبار خود آورده و "تداوم اصلاحات مردمی ضامن صيانت از قانون اساسی" عنوان اول مردم سالاری است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رقیبان انتخابات - عکس از ابتکار

به نوشته روزنامه ابتکار آيت الله مهدوي کنی که قرار است در اجلاس مجلس خبرگان رهبری برای رياست بر اين مجلس کانديدا شود صبح ديروز با يک مقام عاليرتبه نظام ديدار کرده است .

به گزارش این روزنامه در اين ديدار در مورد مسائل مختلف از جمله اجلاس آتی مجلس خبرگان مواردی مطرح شده است. هنوز از محتوای جلسه آيت الله مهدوی کنی با يک مقام عاليرتبه نظام اخبار دقيقی در دست نيست .

صادق‌زیباکلام در سرمقاله آرمان نوشته آیت‌الله مهدوی کنی در روزهای طولانی که در بند عمومی زندان اوین در سال‌های 53 تا 57 به همراه هاشمی رفسنجانی حبس می‌کشیدند، هرگز فکر نمی‌کرد که روزی روزگاری خواهد آمد که او با هاشمی در انتخاباتی رقابت کند. نه تنها در سال‌های سخت مبارزه زندان و تبعید او هرگز به این مساله فکر نمی‌کرد، بلکه شاید تا همین چند روز پیش هم باور نداشت که در رقابتی با رفیق و همرزم قریب به 50 ساله‌اش حضوریابد. اما سیاست چنین است و بعضی از سیاستمداران را وادار می‌سازد تا تصمیمات سخت بگیرند.

نویسنده کتاب هاشمی بدون رتوش تاکید کرده این ایام سخت است برای آیت‌الله‌ مهدوی کنی چرا که مهدوی‌کنی پیش از آنکه سیاستمدار باشد یک روحانی با تقوا و خداترس است که حاضر نیست قیامتش را به همه پست‌ها و مقام‌های دنیوی بفروشد. پست و مقام و قدرت و ریاست و جاه و جلال که سهل است، او حاضر نیست برای همه ثروت و مقام‌ها و مناصب این دنیا عملی را انجام دهد که نسبت به درستی آن از منظر دینی و اخلاقی تردید داشته باشد. شاید به واسطه مجموعه این ملاحظات بوده که مهدوی کنی در عمل خیلی وارد عرصه سیاست نشد و ترجیح داد در عمل پست و سمت و منصبی نداشته باشد و به تعییر علما و فقها عمل به احتیاط کرد.

مقاله آرمان بدان جا می رسد که اگرهم هر دو وارد عرصه رقابت شوند، بر اساس تکلیف این کار را می‌کنند نه اینکه یکی بخواهد دیگری را حذف کند، در صورت ورود هم به صورت کاملاً قانونمند و با رعایت قواعد بازی به یک رقابت سالم می‌پردازند، در نهایت هر کدامشان هم پیروز رقابت شوند، قطعا آن دیگری ناراحت نخواهد شد.

تاج زاده در لندن

خبر و ابتکار از زبان يك عضو شوراي مركزي جامعه روحانيت مبارز نوشته اند نظام را بايد با چنگ و دندان نگه داشت و عيب‌های آن را برطرف كرد. كسی كه بگويد اين نظام عيبی ندارد دروغ گفته است. نمی‌توان گفت كه به هدف رسيده‌ايم اما در راهيم كه برسيم.

به گزارش ابتکار جعفر شجونی در جلسه هفتگی انصار حزب‌الله با اشاره به حوادث پس از انتخابات گفته : به آقاي [موسوی] اردبيلی نامه نوشته بودند كه نظامی كه روحانيت آن امثال احمد جنتی و مصباح يزدی و سيداحمد خاتمی باشد و غير روحانی آن احمدي‌نژاد و نقدی و جلال‌الدين فارسی قبول نداريم. من هم به آقاي اردبيلی نامه نوشتم كه شما را به خدا جواب اين‌ها را بدهيد.

وي همچنين گفت: خدا می‌داند ذره‌ای بدجنسی و پدرسوختگی در وجودم نيست، نه از رهبری پول می‌گيرم نه از احمدی‌نژاد، سه ماه درس آقاي اردبيلی رفتم بعد رها كردم، رفتم سر درس آيت‌الله بهجت. ما روي اهداف امام و شهدا ارادت داريم و هدفی هستيم نه علفی!

شجونی در بخش ديگری از سخنانش با انتقاد از عملكرد هاشمی‌رفسنجانی و اعتقاد بر نقش وی در رای‌آوري بهزاد نبوي در مجلس همچنين اظهار كرد: موتلفه‌ای‌ها از هاشم كه حمايت می‌كنند نيت‌شان خير است ولی خود هاشمی اين‌ها را قبول ندارد.

خبر نوشته وی در بخش ديگری از سخنانش گفته: مردم بايد بريزند و موسسه نشر آثار امام را از دست موسوی خويينی‌ها و اينها نجات دهند.

شجونی در بخش ديگری از سخنانش نيز گفته است: به تاج‌زاده و مهاجرانی گفتم بياييد كمی هدايت‌تان كنم به راه راست؛ گفتند ما به راه راست هدايت شده‌ايم. لابد شده‌اند كه رفته‌ اند اتاق لندن.

ادامه داستان قذافی

حق نشر عکس BBC World Service

"نبرد خونین با مزودوان قذافی، انقلابیون برای تصرف پایتخت آماده می شوند" عنوان اصلی کیهان است، روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "قذافی حاضر به کناره گیری شد" و"واكنش مداخله‌جويانه اشتون در پي تشديد ناكامي‌ها در منطقه" گزارش اصلی سیاست روز است.

حجت‌الله‌جودکی در آرمان نوشته به نظر می‌رسد بزرگان ما درست گفته‌اند. آقای معمر قذافی سوسیالیستی بود که خود را ناصریست هم می‌پنداشت و تلاش می‌کرد تا جای خالی جمال عبدالناصر را با فعالیت‌های ضد امپریالیستی پر نماید. البته ناصر همچو او پوپولیست نبود و ظاهر و باطنش خیلی فرقی با هم نداشت. آقای قذافی از همان ابتدا با نگارش کتاب سبز، نظام ایدئولوژیکی را در لیبی بنیان نهاد. کتاب سبز حاوی مطالب دلفریبی است.

در ادامه این مقاله آمده: از دیدگاه او با بودن کتاب سبز دیگر نیازی به کتب دیگر نیست، از این‌رو مردم لیبی بر خلاف مصر از دانشگاه‌های معتبری برخوردار نیستند. نظام شورایی مطلوب او نیز چیزی جز نظام قبایلی نیست که وی تلاش کرده تا لباس تازه‌ای بر قامت آن بدوزد. در این کشور شعار حرف اول را می‌زند. وی خودش را مجاهد و ضد امپریالیست می‌داند، از این‌رو هر کس با وی مخالف باشد، مزدور امپریالیست است.

مقاله آرمان تاکید کرده تلویزیون لیبی ادعا می‌کند در لیبی خبری نیست و هرکس باور ندارد، بیاید و ببیند! گاهی نیز جوانانی را که دستگیر شده‌اند، وادار به مصاحبه می‌کنند تا زیر شکنجه و بر اثر فشار و گرسنگی بگویند که القاعده آنان را فریفته و به آنها قرص‌های روانگردان داده است و آنها هم به همین دلیل مشاعر خود را از دست داده و به تاسیسات دولتی حمله کرده‌اند! برخی از کسانی‌ که به تازگی از زندان‌های این کشور آزاد شده‌اند در جلوی دوربین‌های بین‌المللی اعتراف می‌کنند که آنچه را در تلویزیون لیبی گفته‌اند، ناشی از شکنجه و از ترس عواقب وخیم آن بوده است!

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته با وجود اینکه اقتصاد جهانی توانسته با مشکلاتی از بزرگ‌ترین بحران پس از رکود دهه 1930 عبور کند اما این عبور هنوز تکمیل نشده، بی ثباتی دیگری آن را تهدید می‌کند: ناآرامی‌های خاورمیانه. تا زمانی که ناآرامی‌ها در کشورهایی بود که نفتخیز نبودند، اقتصادجهانی آن چنان وقعی به این تحولات از منظر اقتصادی نمی‌گذاشت، اما پس از دوماه، دومینو به لیبی رسید. کشوری نفتخیز با تولید تعيين كننده که باعث شد قیمت نفت (برنت) به بیش از 115 دلار برسد وحال بیم آن می‌رود که دومینو بیش از این هم، به حرکتش ادامه دهد.

به نوشته این مقاله رسیدن شعله‌های نارضایتی به لیبی در حالی صورت می‌گیرد که این کشور آن‌چنان در وضعیت نامساعد اقتصادی نیست و همین امر باعث شده تا تصور توسعه ناآرامی‌ها در کشورهای نفتی مشابه نامعقول نباشد. در این شرایط، اما پیروزی و شکست مخالفان می‌تواند بر حوادث مشابه دیگر کشورها تاثیرگذار باشد که اگر یک آجر دومینو نیفتد، دومینو متوقف می‌شود و شاید قذافی به دنبال این سناریو است؛ سناریویی که حتی با ریختن خون‌های بسیار محقق شود.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده آنچه اکنون برای اقتصاد جهانی مهم است آنکه شکست کامل قذافی سناریوي قیمت‌های تاریخی نفت را تقویت می‌کند و این راهی است که گویی به خاطر سطح استفاده از خشونت توسط قذافی، جامعه بین‌الملل به استقبالش می‌رود و دیگر حاضر نیست شاهد این همه خونریزی باشد و این نشان اخلاق جامعه جهانی است، امری که در موضوع مصر نیز خودنمایی کرد.

محمد صفری در مقاله ای در سیاست روز با عنوان "بیداری اسلامی پاسخ دیپلوماتیک نیاز ندارد" نوشته ايران با يك انقلاب اسلامي، 32 سال پيش از اين مسيری كه اكنون مردم كشورهايی از جمله مصر، تونس، ليبی، بحرين، يمن و ... آغاز كرده‌اند، رفته است و حاصل آن نيز رهايی از استبداد، ديكتاتوری وابستگی به غرب و شرق، استقلال در تصميم‌گيري و به چالش‌كشاندن آمريكا و غرب در دنيا از دستاوردهای مهم ايران است كه البته پيشرفت‌هاي علمی و اقتصادی را نيز بايد به آن افزود.

با این همه به نوشته این مقاله عبدالله گل رئيس جمهور تركيه پس از قيام مردم مصر به اين كشور سفر كرد و رايزني‌هايی را نيز انجام داد. اما از سوی جمهوری اسلامی ايران در اين باره ديپلماسی فعالي ديده نمی‌شود.

توصیه نویسنده سیاست روز این است: بايد كمی از سياسی‌بازی دست برداريم و صريح‌تر، از قيام‌هاي مردمی منطقه حمايت كنيم. قيام مردمی كشورهاي اسلامی به مانند يك مصاحبه اختصاصي با يك ديپلمات ارشد يا وزير خارجه نيست كه به پاسخ‌های ديپلماتيك اكتفا كند. آنها اكنون نيازمند حمايت‌های بي‌دريغ ام‌القرای جهان اسلام هستند. بايد بشتابيم تا دير نشده وگرنه اين بيداری اسلامي مصادره خواهد شد.

مترو و تخریب در اصفهان

جعفر مدرس صادقی در سرمقاله روزگار نوشته يك دستگاه حفاری به اسم تی بی ام افتاده است دست مهندسان و مديران تجدّدطلبي كه قصد دارند شهری را كه به تاريخش می نازد ببرند به سوی آينده - راه ميان بر که عبارت است از يك تونل تاريك و مخوف كه به روايتی چهارده متر و به روايتی بيست متر زير زمين است. يكی از اين حضرات، چهار سال و نيم پيش، در جواب اعتراض به قطع كردن درختهای كهنسال چهارباغ بالا ، گفته بود به هر حال مردم بايد تصميم خودشان را بگيرند كه مترو ميخواهند يا درخت يا چهارباغ.

به نوشته این نویسنده اصفهانی آن زمان كه ايشان اين اظهار نظر را ميكرد، هنوز خيليها از عُمق فاجعه بيخبر بودند. عُمق فاجعه داشت در زير زمين اتفاق ميافتاد. نقشه اين بود كه تونل از زير چهارباغ پايين، برود تا زير دروازه دولت و از زير چهارباغ عباسی و از زير زاينده رود. تعمير دستگاه حفاري و تهيه مقدمات براي ادامه كار يك سال و نيم طول كشيد. تی بی ام تعميرشده دوباره به كار افتاد، اما فقط چند روز بعد از شروع دوباره عمليات حفاری، در فاصله كمی بعد از پل زمين فرونشست.

در پایان سرمقاله روزگار آمده: فاجعه اصلی زير زمين دارد اتفاق مي افتد و چه فرقي مي كند كه در عمق چهارده متری يا بيست متري. يك اسباب بازی خطرناك به اسم تی بی ام افتاده است دست آينده پرستانی كه با تيشه افتاده اند به جان ريشه تاريخ يك شهر و يك مملكت. يك نفر توی اين ميدان نيست كه اين اسباب بازی را از دست آنها بگيرد.

آلودگی بزرگ جنوب

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خیابانهای بوشهر - عکس از خراسان

خراسان نوشته آلودگی های ناشی از گرد و غبار، هوای استان های غربی و جنوب غربی کشور را در چند روز گذشته بحرانی کرد. ورود اين آلاينده ها در چند سال اخير به طور گسترده مشاهده شده است و حتی به تهران هم رسيد، اما در سال جاری اين آلودگی ها زودتر از سال های گذشته مشاهده شد. اين گرد و غبارها که با محدود کردن ديد، برخی از فعاليت ها ازجمله پرواز هواپيماها را مختل می کند برای کودکان و افراد بيمار و سالخورده نيز مخاطراتی را در پی دارد که به دنبال ورود آلاينده ها به شهرهای غربی موجب تعطيلی مدارس شد.

خبرهای کوتاه امروز

ترک جلسه

ابتکار خبر داده چهار نفر از علمای شيراز مراسم سخنرانی رئيس جمهور را به دليل گنجاندن اجرای زنده موسيقی ترک کردند چرا که پس از سخنرانی احمدزاده استاندار فارس و محرابيان وزير صنايع، يک گروه موسيقی سنتی در جايگاه مستقر شد که به اجرای موسيقی بپردازد که در اين هنگام، آيت الله ايماني نماينده ولی فقيه در استان، آيت الله سيدعلي اصغر دستغيب نماينده فارس در مجلس خبرگان، آيت الله سيد محمد مهدی دستغيب توليت آستان شاهچراغ و آيت الله زبرجد توليت آستان مقدس سيدعلاء الدين حسين به نشانه اعتراض مراسم را ترک کردند.

این گزارش نشان می دهد اما کنسرت اجرا شد و پس از آن نيز احمدی نژاد رئيس جمهوری به سخنراني پرداخت.

علت بازنشستگی شاعر

تهران امروز نوشته علي معلم دامغانی اولين شاعر ايراني است كه بازنشستگی خود را از عرصه شعر و شاعری ، چند روز پيش در مراسم پايانی جشنواره‌ شعر فجر، اعلام كرد . حالا روز گذشته اين شاعر دلايلش را براي خداحافظی از عرصه‌ شعر اعلام كرد و گفت : بايد عارف مي‌شدم نه شاعر. معلم دامغانی دلايل كناره گيري خود از شاعری را مشغله‌ها و گرفتاری‌های روزمره اعلام می‌كند و می‌گويد:«اين مسئله بسيار روشن است. واقعا روزگار و گرفتاری و مشغله‌ها و بيماريم فرصت شعر گفتن را گرفته است و از سوي ديگر شاعری به روزگار جوانی آدم مربوط مي‌شود. حالا بايد عارف می‌شدم كه نشدم. جوانی و دوران عاشق شدن هم كه گذشت. پس حرفی براي شاعر بودن نمی‌ماند. آدم در اين سن و سال بايد عارف باشد تا شاعر باشد.»

به نوشته این روزنامه علی معلم دامغانی كه اين روزها رياست فرهنگستان هنرها را به عهده دارد حال و هوای شعرهايش را كه بيشتر مخاطبانش جوانان بوده‌اند، مناسب اين روزها نمی داند اما مسئله اين است كه اگر او سراغ شعر نرود ممكن است شعر سراغ او بيايد. خود گفته: «حال اگر چنين اتفاقی هم افتاد، اشكالی پيش نمی‌آيد؛ آن را براي آيندگان می‌گذاريم؛ به هرحال، هركس بايد از خودش ميراثی باقی بگذارد.شعرهايی كه من می‌سرودم، بيشتر با طبع جوانان سروكار داشت و اكنون ديگر به من نمی‌آيد؛ آدمی در اين سن و سال بايد عارف باشد.»

آزادی محمد صالح نقره کار

مردم سالاری خبر داده محمد صالح نقره کار، به قيد کفالت از زندان آزاد شد. به گزارش آفتاب، محمد صالح نقره کار پس از 25 روز بازداشت، از زندان اوين آزاد شد.

محمد صالح نقره کار مدير سابق روابط عمومی دادستانی کل کشور سال گذشته در جريان اعتراضات انتخاباتی دستگير و به اتهام تبليغ عليه نظام به يک سال حبس تعليقی محکوم شده بود.

به شجريان مجوز نمی دهند

مردم سالاری نوشته عليرغم اين که چندين ماه از ارائه جديدترين آلبوم محمدرضا شجريان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مي گذرد، اين وزارتخانه هيچ تصميمی در خصوص صدور يا عدم صدور مجوز براي اين آلبوم اتخاذ نکرده است.

به نوشته این روزنامه به همين دليل برخی منابع آگاه احتمال می دهند شجريان از اين پس آلبوم های خود را در خارج از ايران منتشر نمايد. پيش از اين شجريان اعلام کرده بود قصد دارد تا در مهرماه سال جاری در ايران کنسرت دهد که اين امر نيز محقق نشد.

کنکوربرای انتخاب وزیر!

آرمان نوشته اسکندری وزیر سابق کشاورزی در یک جمع دوستانه خاطره‌ای نقل کرد، وی گفت: سال 84 آقای احمدی‌نژاد از من دعوت کرد تا به ساختمان قدیم مجلس بروم و من هم پذیرفتم. اما اصلا تصور هم نمی‌کردم که نظرش وزیر شدن من باشد. خلاصه رسیدم به محل قرار و رفتم پیش دکتر، احمدی‌نژاد ابتدا یکسری سوالات عمومی و تخصصی در حوزه کشاورزی از من پرسید و من هم جواب دادم، در ادامه درباره مشکلات کشاورزان سوالاتی داشت که به آنها هم پاسخ دادم، بعد از اینکه سوالات ایشان تمام شد؛ به من گفت فلانی شما را برای وزارت جهاد معرفی می‌کنم.

شوخی با تیترها

ابتکار نوشته:

- قاليباف: براي دولت خوب نيست كه می‌گويند، حال كه «هاشمي» رفته به مترو پول مي‌دهند [می خوای حال که«هاشمی» رفته هم پول نديم؟]- دری نجف‌آبادی:‌ رسانه ديداری و شنيداری کشورمان مورد توجه ويژه مردم دنيا است [شنيدم به اندازه «فارسي وان» بيننده داره]

- رئيس‌جمهور:سعدي و حافظ به تنهايي معادل تمام ثروت‌ كشورها ارزش دارند [کاش مي‌شد هدفمندشون کرد]

- قاليباف: تغيير مدير عامل مترو معامله سياسی نبود [يک معامله اقتصادي بود]

- قذافی حاضر به كناره‌گيری مشروط شد [به شرطي که سرکار بموند]- محسن هاشمي، مشاور قاليباف شد [فعلا دور و بر مترو آفتابي نشو تا اين پولو از دولت بگيريم]

- شجونی:ذره اي پدرسوختگی و بدذاتی در وجودم نيست! [بيايين بپرسين]

- دلايل علی معلم دامغانی برای خداحافظی با شاعری [شعر دکتر احمدي نژاد را که ديدم فهميدم که بايد عرصه را ترک کنم]

- معيارهای انتخاب رييس مجلس خبرگان از زبان اصولگرايان [قبلا رئيس خبرگان نبوده باشد، رئيس مجمع تشخيص هم نباشد، در دولت سازندگي رئيس جمهور نبوده باشد]

- يک سايت اصولگرا: حمله به فائزه هاشمی مشکوک است [شايد اون آقايي که حمله مي‌کنه برادرش باشه]

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارتون روز از علی کاشی - روزنامه مردم سالاری