واکنش ها به اختلاف در محاسبه بهای گاز واحدهای مسکونی در ایران

شعله گاز
Image caption گزارش های متعددی از واکنش های مردمی به بهای قبض های گاز که با نرخ های جدید و بدون احتساب یارانه های مواد سوختی محاسبه شده اند، منتشر شده است

با وجود گذشت چند روز از ارسال نخستین قبض های گاز پس از آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در ایران، واکنش ها به نحوه محاسبه و اختلاف زیاد میان قبض های مجتمع های آپارتمانی و خانه های مسکونی همچنان ادامه دارد.

رضا رحیمی نسب، نماینده مجلس، امروز (سه شنبه ۱۷ اسفند - هشتم مارس) در تذکری به وزیر نفت ایران خواستار "بررسی جدی و دقیق افزایش غیرقابل قبول هزینه های گاز خانگی" شد.

فرهاد بشیری، از دیگر نمایندگان مجلس ایران نیز امروز در نطق میان دستور خود از ستاد هدفمند سازی یارانه ها خواست که در قیمت گذاری بهای گاز، برق و گازوئیل تجدید نظر کند و "راهکارهای لازم" برای حمایت از بخش های کشاورزی، صنعتی و خدماتی را در نظر بگیرد.

طی روزهای گذشته، گزارش هایی از واکنش های مردمی به بهای قبض های گاز که با نرخ های جدید و بدون احتساب یارانه های مواد سوختی محاسبه شده اند، منتشر شده است.

خبر آنلاین، وبسایت خبری نزدیک به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، روز گذشته (دوشنبه) با انتشار گزارشی در این باره نوشت: "مشترکان با دریافت اولین قبض گاز پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، نسبت به چگونگی محاسبه انجام شده دچار حیرت شدند و اعتراض هایی نیز داشتند."

در گزارش خبر آنلاین به مواردی از اعتراض های مردمی اشاره شده است و برای نمونه به قبض گاز مجتمعی مسکونی شامل ۱۲ آپارتمان اشاره شده است که قبض گاز مصرفی آن پیش از آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها ۹۰ هزار تومان و پس از آن ۳۵۰ هزار تومان محاسبه شده است.

در نمونه ای دیگر، بهای گاز مصرفی یک مجتمع پنج واحدی که در قبض قبلی ۷۰ هزار تومان برای ۴۰ روز محاسبه شده بود، در قبض جدید ۵۴۵ هزار تومان برای ۳۰ روز محاسبه شده است.

'هفتاد درصد مشترکان قبوض گاز را پرداخت کرده اند'

حق نشر عکس aftab
Image caption جواد اوجی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران می گوید که تاکنون هفتاد درصد از مشترکان گاز، قبض های ارسال شده پس از آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را پرداخت کرده اند

جواد اوجی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران می گوید که تاکنون هفتاد درصد از مشترکان گاز، قبض های ارسال شده پس از آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را پرداخت کرده اند.

آقای اوجی، امروز (سه شنبه هفدهم اسفند) گفت که به علت قرار گرفتن در سردترین ماههای سال، قبض های صادر شده علاوه بر نحوه محاسبه بدون یارانه آنها، احتمالا بیشترین میزان مصرف سالانه مشترکان گاز را نیز نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به برودت هوا در ماههای دی و بهمن گفت: "در این ماهها به دلیل کاهش ۵ تا ۶ درجه ای دما، در برخی مواقع مصرف گاز بخش خانگی تا ۵۳۵ میلیون لیتر مکعب رسید."

در اواخر دی ماه گذشته نیز آقای اوجی از شکسته شدن رکورد مصرف گاز خانگی در ایران به علت افزایش سرما خبر داده بود.

مصرف گاز در حالی به شدت افزایش پیدا کرده است که مقام های اقتصادی ایران، پیش از آغاز اجرایی شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها، پیش بینی کرده بودند که با حذف یارانه ها و بالا رفتن قیمت ها، مصرف گاز در حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کند.

محاسبه 'تصاعدی' علت اصلی اختلاف قبوض گاز

در همین حال، برخی از تحلیلگران اقتصادی نحوه محاسبه تصاعدی میزان گاز مصرفی در قبض های جدید را یکی از علل اختلاف "چشمگیر" بهای قبض های جدید ارزیابی کردند.

وبسایت خبری آینده در گزارشی به تشریح روش محاسبه شرکت گاز اشاره کرده و نوشته است: "قیمت گاز بعد از گذشتن از حد نصاب تعیین شده، یک باره به صورت تصاعدی دچار افزایش قیمت شده و چون مصرف خانوارها در مجتمع های با واحد های مسکونی زیاد، سریعتر از میزان حداقل فراتر می رود، میزان گاز بهای تصاعدی نیز بسیار بیشتر می شود و در واقع تجمیع میزان مصرف گاز چند واحد آپارتمان و یا مجتمع که معمولا به رسم گذشته، از یک دستگاه کنتور مشترک برخوردارند، باعث قرار گرفتن در جمع مشترکان پر مصرف می شود."

همزمان، جواد اوجی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده است که مشترکان گاز می توانند با در دست داشتن "تاییدیه نظام مهندسی" نسبت به نصب کنتور مجزا اقدام کنند و میانگین هزینه های مربوط به تهیه و نصب یک کنتور جدید نیز حدود ۴۲ هزار تومان است.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست