شورای فعالان ملی-مذهبی خواستار آزادی موسوی و کروبی شدند

موسوی و کروبی حق نشر عکس FARS
Image caption شورای فعالان ملی-مذهبی می گوید حصر و زندانی کردن میر حسین موسوی و مهدی کروبی بر خلاف قانون اساسی ایران است

با تداوم بازداشت یا حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر مخالفان دولت ایران، واکنش های داخلی و جهانی به آن ادامه دارد.

در تازه ترین نمونه از این واکنش ها، شورای فعالان ملی-مذهبی و اتحادیه بین المجالس، خواستار آزادی آقایان موسوی و کروبی و همچنین برخورداری آنها از حقوق قانونی خود شدند.

شورای فعالان ملی-مذهبی با انتشار بیانیه ای "بازداشت و نگهداری" دو رهبر مخالفان دولت و همسران آنها را خلاف اصول قانون اساسی ایران دانسته است.

در این بیانیه که روز ۱۷ اسفند (۸ مارس) در سایت کلمه منتشر شد، شورای فعالان ملی-مذهبی "دستگیری رهبران جنبش سبز مرم ایران، آقایان میر حسین موسوی و مهدی کروبی" را "بدون هیچ محاکمه و محکمه قضائی" توصیف کرده و آن را صرفا به "واسطه اعمال زور توسط نیروهای امنیتی" دانسته است.

آقایان موسوی و کروبی به اتفاق همسرانشان از زمان تظاهرات ضد حکومتی ۲۵ بهمن تحت حصر خانگی یا بازداشت قرار دارند و گزارش‌های ضد و نقیضی از سوی مسئولان حکومتی و مخالفان دولت ایران در باره موقعیت کنونی آن‌ها منتشر شده است.

در حالیکه فرزندان آنها از وجود شواهد جدی مبنی بر عدم حضور آنها در خانه خبر می دهند، مقامات قضایی ایران می گوین که آنها در خانه های خود هستند، اما "محدودیت هایی در ارتباطات" برای آنها ایجاد شده است.

شورای فعالان ملی-مذهبی در بیانیه خود نوشته‌اند: "حصر و بازداشت این آقایان بر خلاف اصل ۲۲ قانون اساسی مبنی بر مصون بودن جان و مال و مسکن اشخاص از تعرض، اصل ۳۳ مبنی بر ممنوعیت اجبار به اقامت در محلی بدون حکم قانون، اصل ۳۶ مبنی بر حکم به مجازات و اجرای آن از طریق دادگاه صالح، اصل ۳۷ مبنی بر برائت افراد پیش از محکومیت در دادگاه و اصل ۳۹ مبنی بر ممنوعیت هتک اشخاص است."

در ادامه این بیانیه با اشاره به رویدادهای پس از انتخابات آمده است که مسئولان حکومت ایران به جای در پیش گرفتن سیاست مذاکره و گفت‌و‌گو با معترضان، سیاست های "نابخردانه‌ای" برای کنترل اعتراضات مردمی در پیش گرفته‌اند.

اعضای شورای فعالان ملی مذهبی در پایان بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت آقایان موسوی و کروبی، حصر یا بازداشت آنها را "بازی خطرناک با مصالح ملی با توجه به شرایط منطقه و اعتراض‌های اخیر در کشورهای اسلامی" دانسته‌ و خواهان "آزادی سریع" آنان شده‌اند.

قطع کامل ارتباطات آقایان موسوی و کروبی پس از آن آغاز شد که این دو رهبر مخالفان از هواداران خود خواستند که روز ۲۵ بهمن و در حمایت از حرکت‌های ضد استبدادی در منطقه به خیابان‌ها بیایند.

ابراز نگرانی رئیس اتحادیه بین المجالس از بازداشت مهدی کروبی

همزمان، رئیس اتحادیه بین المجالس در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، از بازداشت یا حصر خانگی رئیس سابق مجلس ایران و همسرش ابراز نگرانی کرد.

به گزارش سایت این اتحادیه، رئیس آن از رئیس مجلس هشتم درخواست کرده تا اطمینان حاصل کند که آقای کروبی از حقوق قانونی خود برخوردار است.

اتحادیه بین المجالس، سازمان بین المللی است که مرکز آن در ژنو قرار دارد و از نمایندگان مجالس کشورهای جهان تشکیل شده است.

علاوه بر اینکه شخصیت‌ها، مراجع مذهبی و نهادهای منتقد حکومت از حصر خانگی یا بازداشت رهبران مخالفان ایران تاکنون انتقاد کرده‌اند، گروهی از مخالفان دولت ایران از ۲۵ بهمن تاکنون سه بار به دعوت شورای هماهنگی راه سبز امید، به انجام اعتراضات خیابانی در تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران پرداخته‌اند.

شورای هماهنگی راه سبز امید، از هواداران "جنبش سبز" خواسته است تا امروز سه شنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) هم علاوه بر بزرگداشت روز جهانی زن، با شرکت در تظاهرات خیابانی به اعتراض به بازداشت مهدی و فاطمه کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بپردازند.

مطالب مرتبط