هشدار آمریکا به همکاری های اتمی زیمبابوه با ایران

پی جی کراولی حق نشر عکس AFP
Image caption آمریکا نگران است ایران در صدد خرید اورانیوم از زیمبابوه باشد

وزارت خارجه آمریکا به زیمبابوه هشدار داده است که اگر با نقض تحریم های سازمان ملل متحد به برنامه اتمی ایران کمک کند با انزوای بیشتری روبرو خواهد شد.

پی جی کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که واشنگتن نگران اظهارات اخیر وزیر خارجه زیمبابوه است که در آن تحریم های شورای امنیت علیه ایران "غیرعادلانه و ریاکارانه" خوانده شد.

وی گفت: "وزیر خارجه زیمبابوه حق دارد که نظر خود را بیان کند، اما حکومت زیمبابوه همچنان متعهد به پیمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی و قطعنامه های شورای امنیت است."

رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه سال گذشته از برنامه اتمی ایران حمایت کرده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "ما نگران اظهاراتی هستیم که نشان دهد زیمبابوه آماده همکاری هایی با ایران است که ناقض قطعنامه های شورای امنیت باشد."

وی افزود آمریکا اطلاعات مستقلی درباره همکاری های اتمی ایران و زیمبابوه ندارد.

بر اساس گزارشی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، وزیر خارجه ایران در ژانویه گذشته سفری سری به زیمبابوه برای یافتن اورانیوم داشته است.

آقای کراولی گفت که تلاش های ایران برای نزدیک شدن به زیمبابوه بخشی از تلاش های این کشور "برای رهایی از انزوای فزاینده خود" از طریق بهبود روابط تجاری و اقتصادی است.

او با اشاره به اینکه هر دو کشور ایران و زیمبابوه بدلیل نقض حقوق بشر مورد انتقادات زیادی قرار گرفته اند، افزود طبیعی است که در زمینه استخراج اورانیوم نیز با هم همکاری داشته باشند.

بر اساس یک گزارش محرمانه دو صفحه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، در ماه ژانویه به طور پنهانی با مقام های ارشد بخش معادن زیمبابوه دیدار کرد تا مذاکره برای خرید اورانیوم را از سربگیرد.

ایران با رد اتهامات غرب می گوید که هدفش از غنی سازی اورانیوم تولید سلاح هسته ای نیست.

چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد که تابستان سال گذشته علیه ایران وضع شد جمهوری اسلامی را از حضور در طرح های استخراج مواد هسته ای از جمله اورانیوم در سایر کشورها منع می کند.