دادستان تهران: موسوی و کروبی در منازلشان هستند

کروبی، موسوی، فاطمه کروبی، رهنورد حق نشر عکس Jaras
Image caption دادستان تهران بازداشت و زندانی بودن رهبران مخالفان و همسرانشان را تکذیب کرده است

دادستان تهران با تکذیب بازداشت رهبران مخالفان در ایران، حرکت اعتراضی در این کشور را شکست خورده خوانده و در عین حال، خصوصیات مرحله جدید این حرکت را شرح داده است.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران که در یک نشست خبری سخن می گفت، گزارش های مربوط به بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالف دولت، و همسرشان را "به شدت" تکذیب کرده و گفته است: "مرجع دادستانی اعلام می کند آقایان در منازلشان هستند و این اخباری که منتشر می شود، دروغ است."

از حدود یک ماه پیش تا کنون، ارتباط آقایان کروبی و موسوی و همچنین همسرانشان، فاطمه کروبی و زهرا رهنورد، با خارج قطع بوده و خویشاوندان و نزدیکان آنان هم از وضعیت این چهار نفر اطلاعی ندارند.

فعالان مخالف حکومت گفته اند که این چهار نفر در بازداشت به سر می برند اما در مورد محل بازداشت آنان، اطلاع موثقی در دست نبوده است.

برخی گزارش ها حاکی از بازداشت خانگی آقایان موسوی و کروبی و همسرانشان است در حالیکه برخی دیگر، از انتقال آنان به زندان و یا یکی از مراکز مخفی نیروهای امنیتی حکایت دارد.

در مقابل، مقامات دولتی و قضایی گفته اند که آنان در خانه های خود هستند اما ارتباطشان با خارج قطع شده و امکان خروج از خانه را ندارند، هر چند این وضعیت را مصداق بازداشت یا حبس ندانسته اند.

روز گذشته، سایت کلمه، که اخبار و گزارش های مربوط به میرحسین موسوی را منعکس می کند نیز نوشت که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در بازداشت خانگی به سر می برند اما سحام نیوز، سایت حزب اعتماد ملی، گزارش کرده که فرزندان آقای کروبی، دبیرکل حزب، همچنان از وضعیت پدر و مادر خود بی خبرند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران در مصاحبه خود به تظاهرات روز 25 بهمن نیز اشاره کرد و آن را واکنشی نسبت به تظاهرات دولتی روز 22 بهمن دانست و گفت: "خودنمایی جریان فتنه در 25 بهمن و پس از حماسه بزرگ ملت ایران در 22 بهمن، ماهیت ضد انقلابی و ضد ولایتی آنان را برای همگان روشن کرد."

مقامات حکومتی حرکت هایی را که در اعتراض به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری آغاز شد "جریان فتنه" نام داده و رهبران مخالف دولت را "سران فتنه" می خوانند.

حق نشر عکس IRNA
Image caption دولت آبادی ضمن اعلام شکست "جریان فتنه" خصوصیات "مرحله جدید" اعتراضات را توصیف کرد

آقای دولت آبادی تظاهرات و تجمع های اعتراضی را نشانه مخالفت معترضان با رهبری جمهوری اسلامی توصیف کرد و گفت: "جریان فتنه پس از آنکه پایبندی مردم را به آرمان ها و ارزش های امام و انقلاب در 22 بهمن دیدند، صف خود را جدا کردند تا مشکل اساسی شان با ولایت فقیه به شکل مفهومی و مصداقی روشن شود."

در حالیکه نهادهای حکومتی مطابق معمول تظاهراتی را به مناسبت سالروز انقلاب اسلامی در روز 22 بهمن برگزار کردند، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالف دولت خواستار مجوز برگزاری تظاهراتی در روز 25 بهمن در حمایت از حرکت های اعتراضی مردم در مصر و تونس شدند.

اگرچه وزارت کشور چنین مجوزی را صادر نکرد، در روز 25، تظاهرات اعتراضی در تهران و برخی شهرهای دیگر ایران برگزار شد که برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی را در پی داشت.

مرحله جدید "جریان فتنه"

پس از برگزاری این تظاهرات، مقامات و رسانه های حکومتی با وجود بی اهمیت معرفی کردن این حرکت، آن را به شدت محکوم کردند و تظاهرکنندگان را به وابستگی به نیروهای خارجی و تلاش برای سرنگونی نظام حکومتی متهم ساختند.

آقای دولت آبادی نیز اعتراضات سیاسی ایران را مرتبط با کشورهای غربی قلمداد کرد که شکست خورده، و در عین حال هشدار داد که "جریان فتنه به مرحله جدیدی وارد شده است."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption به گفته دولت آبادی تظاهرات 25 بهمن "ماهیت ضد انقلابی و ضد ولایتی" معترضان را روشن کرد

وی "حادثه شورش های خیابانی، حضور در خیابان ها، تضعیف نظام و افزایش هزینه های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی" را مهمترین ویژگی های این مرحله جدید توصیف کرد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران این نظر مقامات رسمی حکومت را هم تکرار کرد که اعتراضات اخیر علیه نظام های استبدادی در منطقه، متاثر از انقلاب اسلامی ایران در سی سال پیش است و برای استقرار نظام حکومتی مشابه جمهوری اسلامی در این کشورها صورت می گیرد و معترضان ایرانی را به تلاش برای کمرنگ کردن نقش جمهوری اسلامی متهم ساخت.

عباس جعفری دولت آبادی گفت که کشورهای غربی و اسرائیل "با تحریک جریان فتنه خواستند به دنیا بگویند کشوری را که به عنوان الگو انتخاب کرده اید، خود گرفتار آشوب است" و افزود: "این طرح آمریکایی ها و سران فتنه با شکست سختی مواجه شد."

این مقام قضایی در عین حال در مورد احتمال ادامه اعتراضات در ایران و بروز خشونت در جریان این اعتراضات هشدار داد و گفت: "مسئولان و مردم هشیار باشند زیرا امروز، کشته سازی در دستور کار جریان فتنه قرار دارد اما پلیس و دستگاه های امنیتی ما هوشیار هستند."

آقای دولت آبادی بار دیگر مردم را از شرکت در تظاهرات مخالف دولت منع کرد و گفت: "امروز همه چیز روشن است، اگر کسی در تظاهرات ضدانقلابی شرکت کند، محکوم می شود و با وی برخورد قضایی خواهد شد."

وی همچنین خبر کشته شدن سه نفر در جریان تظاهرات 25 بهمن را تکذیب کرد و گفت که شخصی به نام تهرانچی که خبر کشته شدن او در این تظاهرات پخش شده، به طور عادی در آن روز فوت کرده است.

در جریان تظاهرات روز 25 بهمن، دو دانشجوی دانشگاه های تهران جان خود را از دست دادند که به گفته مقامات دولتی، با شلیک گلوله تظاهرکنندگان از پای درآمدند، اما مخالفان دولت نیروهای امنیتی را مسئول قتل آنان دانسته اند.

اظهارات دادستان تهران در حالی انتشار می یابد که به گفته رسانه های مخالف دولت در ایران، روز گذشته به مناسبت روز زن، تجمع های پراکنده ای در تهران صورت گرفت که با برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی و بازداشت شماری از زنان و دختران شرکت کننده در تجمع ها مواجه شد.

مقامات حکومتی در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

مطالب مرتبط