به روز شده:  17:25 گرينويچ - چهارشنبه 09 مارس 2011 - 18 اسفند 1389

قوه قضائیه ایران

محسنی اژه‌ای: مبارزه با زمین‌خواری را باید از حکومت شروع کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران می گوید که اقدامات زمین خواران "پیچیده و تشکیلاتی" است و کسانی که از درون حکومت در این اقدامات دست دارند باید تنبیه شوند.

آقای محسنی اژه ای امروز چهارشنبه ۱۸ اسفند (۹ مارس) گفت: "کسانی که به دنبال کسب پول هستند و حاضرند حتی از طریق غیرقانونی به هدف خود برسند، دست به اقداماتی مانند دادن رشوه می زنند. اما مهم تر از آن کسانی هستند که در خود حکومت در مواردی مانند تعرض به اراضی و محیط زیست به آنها کمک می کنند".

او گفت علاوه بر "مفتضح کردن" زمین خواران، باید کسانی را هم که در سازمان هایی مانند ثبت اسناد، شهرداری ها، دستگاه قضایی و سازمان جنگل ها و مراتع با این افراد همکاری می کنند "نقره داغ" کرد.

آقای محسنی اژه ای گفت: "اگر می خواهیم مبارزه را شروع کنیم، ابتدا باید از خودمان و حکومت آغاز کنیم".

به گفته او، اقدامات زمین خواران در سال های اخیر "پیچیده تر" شده است و گاه به صورت "تشکیلاتی و با تمهید مقدمات" صورت می گیرد.

دیروز آیت الله خامنه ای، رهبر ایران هم در سخنانی بر لزوم مبارزه جدی با زمین خواری تأکید کرده بود.

موضوع زمین خواری و دست داشتن مقامات ارشد حکومتی و نظامی در آن در سال های اخیر موضوع بحث های داغ و برخوردهای متعدد بوده است.

در یکی از مشهور ترین نمونه ها، عبدالله شهبازی پژوهشگر تاریخ و رئیس پیشین "موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی" متعلق به وزارت اطلاعات ایران، به دلیل انتشار کتابی در مورد زمین خواری مقامات استان فارس به تحمل حبس محکوم شده است.

او با انتشار کتاب "زمین و انباشت ثروت: تکوین الیگارشی جدید در ایران امروز" در اینترنت، افرادی چون عبدالعلی جعفری، فرمانده پیشین سپاه ناحیه مقاومت فارس و فرمانده پیشین سپاه حفاظت انصار المهدی و ابراهیم عزیزی، فرمانده پیشین بسیج و فرماندار سابق شیراز را به زمین خواری و فساد متهم کرده بود.

آقای شهبازی می گوید که برکناری آقای جعفری از فرماندهی سپاه انصار المهدی و کناره گیری محی الدین حائری شیرازی، امام جمعه پیشین شیراز، بر اثر افشاگری های این کتاب بوده است.

او در دفاعیاتش در دادگاه اعلام کرده بود که بخش عمده اسناد و مدارک استفاده شده در کتاب را داوود احمدی نژاد، برادر رئیس جمهوری ایران و رئیس وقت بازرسی ویژه ریاست جمهوری در اختیار او قرار داده است.

نمونه های آشکار دیگر از زمین خواری، در سواحل دریای خزر در شمال ایران و حاشیه رودخانه هایی مانند رودخانه کرج به وضوح دیده می شود.

سواحل دریا و حاشیه رودخانه ها طبق قوانین ایران جزو منابع عمومی است و ساخت و ساز در آنها ممنوع است، اما ممنوعیت عملا اعمال نمی شود و به گفته کارشناسان، حدود ۹۰ درصد طول سواحل دریای خزر در اشغال منازل مسکونی، ویلاها و مجتمع های ساختمانی است . بسیاری از این ویلاها و مجتمع های مسکونی به کارکنان سازمان های حکومتی و نهادهای نظامی تعلق دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.