گروه ۱+۵: درهای مذاکره به روی ایران باز است

یوکیو آمانو حق نشر عکس AP
Image caption مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دو روز پیش اعلام کرده بود که نگرانی‌هایش از برنامه اتمی ایران بیشتر شده است

پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که هنوز راه مذاکره با ایران باز است و این کشور باید برای رفع نگرانی های موجود در مورد برنامه هسته‌ای‌ خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

در این بیانیه مشترک که روز چهارشنبه ۹ مارس (۱۸ اسفند) همزمان با نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر شد، آمده است: "ضروری است که مسائل باقی مانده به نحوی حل و فصل شود که احتمال وجود جنبه نظامی در برنامه اتمی ایران رفع شود".

به نظر می رسد که شش قدرت جهانی با صدور این بیانیه مشترک کم سابقه، قصد داشته اند که اتحاد خود را به نمایش بگذارند.

بیانیه کشورهای گروه ۱+۵ دو روز پس از آن صادر شده است که یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس اعلام کرد که اطلاعاتی که اخیرا به دفتر او رسیده، بر نگرانی ها در مورد جنبه نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران می افزاید.

قدرت های جهانی در بیانیه مشترک خود نوشته اند: "از ایران انتظار داریم روشی واقع بینانه در پیش گیرد و به پیشنهادات ما و استقبالی که ما از مذاکره و گفت و گو می کنیم، پاسخ مثبت دهد".

گلن دیویس، نماینده دولت آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنانی جداگانه در جلسه شورای حکام آژانس، در مورد "آشکار شدن هرچه بیشتر جنبه های نظامی برنامه اتمی ایران، از جمله تلاش ایران برای تولید کلاهک هسته ای" سخن گفت.

او از آقای آمانو خواست که "بدون فوت وقت ارزیابی خود را در این مورد اعلام کند که آیا فعالیت های اتمی ایران جنبه نظامی داشته است، و اگر چنین است، آیا او در موقعیتی هست که توقف فعالیت های ایران در این زمینه را تأیید کند یا خیر".

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مرتبط با آن را متوقف کند، اما ایران این فعالیت ها را حق خود می داند و درخواست شورای امنیت را رد می کند.

گروه کشورهای ۱+۵ از چند سال پیش مذاکره با مقامات ایران در مورد برنامه اتمی این کشور را به عهده داشته، اما این مذاکرات تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است.

مطالب مرتبط