هاشمی رفسنجانی: رهبری دستور برخورد با افراطیون را داده است

اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد و علی خامنه ای
Image caption در هفته‌های پیش، تعدادی از شخصیت‌های نزدیک به آیت الله خامنه ای به انتقاد شدید از اکبر هاشمی رفسنجانی پرداخته اند

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، دستور برخورد با "افراطیون خاطی را که خارج از قانون، اقدام به توهین و افترا می‌کنند" صادر کرده‌ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اکبر هاشمی رفسنجانی، وی این سخنان را در جریان ملاقات با بیش از ۶۰ نفر از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری بیان کرده که دیشب، سه شنبه هفدهم اسفند، در محل دفتر ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام، میزبان آنها بوده است.

در جلسه روز گذشته مجلس خبرگان رهبری، آقای هاشمی رفسنجانی رئیس سابق مجلس خبرگان، از کاندیدا شدن مجدد برای ریاست این مجلس خودداری کرد و محمدرضا مهدوی کنی با کسب آرای شصت و سه تن از هشتاد و چهار نماینده حاضر و بدون رقابت نامزد دیگری، به ریاست این نهاد برگزیده شد.

انتخابات دیروز هیات رئیسه مجلس خبرگان، در حالی برگزار شد که در هفته‌های پیش از آن، تعدادی از رسانه‌ها و شخصیت‌های نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی ایران به انتقاد شدید از آقای رفسنجانی پرداخته یا از ضرورت کنار رفتن او از ریاست مجلس خبرگان سخن گفته بودند.

'افراطی ها می‌گویند ائمه جمعه هم باید مانند ما فکر کنند'

بنا به خبر منتشر شده در سایت مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جریان دیدار اعضای مجلس خبرگان و اکبر هاشمی رفسنجانی، آقایان دری نجف‌آبادی، سلیمانی، اسلامی، نعیم‌آبادی، قرشی، طباطبایی، شاهرودی، جباری، وافی، شفیعی و امامی کاشانی از اعضای این مجلس، "با تشکر از اقدام ارزشمند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جلسه خبرگان و جلوگیری از فتنه جدیدی که مغرضان برای ایجاد تفرقه در نهاد مقدس خبرگان طراحی کرده بودند، حرکت وی را همانند حرکت‌های تاریخ ساز بزرگان دین اسلام خوانده‌اند".

همین سایت، بدون ذکر نام گویندگان، افزوده که تعدادی از نمایندگان مجلس خبرگان با اشاره به "رواج برخی بداخلاقی‌ها و هتک حرمت بزرگان در جامعه" گفته‌اند: "تمام دلسوزان نظام، بخصوص روحانیت معظم، خبرگان جامعه و ائمه جمعه و جماعات باید با هوشیاری در مقابل اقداماتی که هدم و ضربه به روحانیت را هدف قرار داده‌اند بایستند و با آگاهی و اطلاع‌رسانی، افراطیون را به حاشیه برانند."

اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در سخنان خود با انتقاد از برخوردهای "گروهی افراطی" با روحانیون اظهار داشته است: "آنها می‌گویند ائمه جمعه هم باید آن‌گونه که ما فکر می‌کنیم بیندیشند و خلاف سخنان آنان سخنی نگویند."

اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتقاد از گروه‌های افراطی، پس از آن منتشر شده که عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز گذشته از شناسایی دو متهم به "هتاکی" به خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی خبر داد. خبرگزاری مهر نیز گزارش کرد که این متهمان بازداشت شده اند.

این خبر در پی انتشار فیلمی اینترنتی که توهین‌های رکیک گروهی از افراد به فائزه هاشمی و همراهان او را نشان می داد منتشر شد. این افراد خود را در این فیلم "بچه حزب اللهی‌های شاه عبدالعظیم" می‌نامیدند.

هفته پیش گزارش‌هایی نیز در منابع نزدیک به منتقدان دولت منتشر شد که حاکی از توهین شدید به اکبر هاشمی رفسنجانی و اعضای خانواده وی، توسط عده‌ای از نیروهای لباس شخصی بود که در مقابل منزل مسکونی آقای رفسنجانی تجمع کرده بودند.

در واکنشی دیگر به رواج توهین در فضای سیاسی ایران، امروز آیت‌الله ناصر مکارم‌ شیرازی، از مراجع تقلید نزدیک به جناح محافظه کار، فحاشی را "آسیبی برای نظام اسلامی" دانسته و از "کسانی که خود را منتسب به حزب‌الله می‌دانند" خواسته است مراقب زبان و قلم خود باشند.

پیش‌تر، آقایان عبدالکریم موسوی اردبیلی، یوسف صانعی، اسدالله بیات زنجانی و علیمحمد دستغیب، از مراجع تقلید نزدیک به اصلاح طلبان نیز در اظهار نظرهایی جداگانه، افزایش حملات و توهین‌های نیروهای لباس شخصی به منتقدان و از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و خانواده وی را محکوم کرده بودند.

مطالب مرتبط