چمران: شهرداری‌ها با اجرای قانون یارانه‌ها میلیاردها تومان بدهکار شده‌اند

چمران
Image caption آقای چمران می گوید که شهرداری ها حتی توان پرداخت حقوق کارکنان خود را هم ندارند

مهدی چمران، رئیس شورای عالی استان‌های ایران، از بدهی چندین میلیارد تومانی شهرداری های ایران پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای چمران که ریاست شورای شهر تهران را هم به عهده دارد، روز پنج شنبه ۱۰ مارس (۱۹ اسفند) علت این بدهی را افزایش قیمت سوخت دانست که بر اساس آن قیمت گازوئیل از لیتری هفده و نیم تومان به ۳۵۰ تومان رسیده است.

او هدفمند کردن یارانه ها را محل درآمدی برای دولت دانست و گفت که دولت باید از این منبع درآمد به موسسات خدماتی که پس از اجرای این قانون متضرر می شوند، کمک کند.

این در حالیست که روز پنج شنبه ۲۸ بهمن محمد رویانیان، رئیس ستاد حمل و نقل و سوخت کشور گفته بود که بخش عمده یارانه سوخت به سیستم حمل و نقل عمومی پرداخت شده و بخشی دیگر در شرف پرداخت است و اگر چیزی غیر از این توافقات و سیاست‌ها انجام شود "خلاف اخلاق" است.

آقای چمران با بیان اینکه عمده منابع درآمد شهرداری‌ها اخذ عوارض است که ضمانت اجرایی ندارد، گفت: "نتایج بدهی شهرداری‌ها این است که آن‌ها حتی نمی‌توانند حقوق کارمندان خود را هم بپردازند."

او گفت: "مردم علاقمند به استفاده از حمل نقل عمومی هستند اما وقتی فشردگی در این وسائل به حدی است که کرامت انسانی لگد مال می‌شود، ترجیح می‌دهند بنزین لیتری ۷۵۰ تومان را بخرند و سوار خودروی شخصی خود شوند."

اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با سخنان آقای احمدی‌نژاد از اواخر آذرماه سال جاری در ایران آغاز شد.

بنابر این قانون، یارانه شانزده قلم کالا و خدمات در طول یک دوره پنج ساله حذف و این کالا‌ها و خدمات به قیمت بین المللی عرضه می‌شود.

از جمله یارانه موادی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز، نفت، برق، آب، گندم (نان)، شکر، برنج، روغن، شیر و شکر در مدت این پنج سال حذف شده و این کالا‌ها و خدمات با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می‌شود.

سیاست پیشگیرانه دولت ایران برای مقابله با تورم ناشی از افزایش قیمت کالا‌ها این است که نیمی از درآمدهای حاصل از افزایش قیمت، در اختیار خانواده‌ها قرار بگیرد و بخشی به تولید اختصاص داده شود و بخشی نیز در طرح‌های عمرانی هزینه شود.

مطالب مرتبط