الیاس نادران: هفت بدهکار بزرگ را معرفی کنید

الیاس نادران حق نشر عکس Mehr
Image caption آقای نادران می گوید که گزارش معوقات بانکی از منظر مدیریت بانک های ایران و تطهیر آنها نوشته شده است

الیاس نادران، نماینده مجلس تهران گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درباره معوقات بانکی را فاقد شفافیت لازم خواند و گفت که در آن هیچ اشاره‌ای به نقش دولت وعوامل صاحب نفوذ که همه ابزارهای پولی و اعمال قدرت را در دست دارند نشده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، آقای نادران روز چهارشنبه ۱۸ اسفند (۹ مارس) در جلسه علنی مجلس گفت: "از ۹ نفری که بدهی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی به سیستم بانکی دارند تنها پرونده دو نفرشان وصول شده است. در این گزارش باید اعلام می‌شد که ۷ نفر باقیمانده چه کسانی هستند و به چه علت بدهی‌هایشان پرداخت نشده است."

آقای نادران این گزارش را سرشار از تناقض دانست و گفت: "در بخشی از این گزارش آمده که روند معوقات بانکی در سال گذشته کنترل شده اما در بخش دیگری به رشد آن اشاره شده است."

کمیسیون اقتصادی مجلس در گزارش خود میزان رشد مطالبات بانکی را در سال ۸۸، در حدود سی درصد و در سال ۸۹ در حدود یازده در صد اعلام کرده است.

آقای نادران گفت: "این گزارش از منظر مدیریت بانک‌های دولتی و برای تطهیر آنها تهیه شده است و هیچ مشکلی را از سیستم بانکی کشور حل نمی‌کند."

او گفت که اگر قرار بود مشکل معوقات بانکی حل شود باید بدهی افراد به سیستم بانکی طبقه بندی و میزان آن اعلام می شد.

پیش از این مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در تیر ماه سالجاری با انتقاد از نبود نظارت و ارزیابی کافی بر روند اعطای وام‌های کلان و تسهیلات توسط بانک‌ها گفته بود که که بخش مهمی از معوقات بانک‌ها و مشکل باز پرداخت بدهی وام گیرندگان مربوط به شرکت‌های دولتی است.

آقای پورمحمدی همچنین گفته بود که شرکت‌های دولتی بزرگ‌ترین وام گیرندگان از بانک‌های ایران هستند و بزرگی دستگاه‌های دولتی و دولتی بودن اقتصاد باعث شده است که "ویژه خواری، رانت خواری، و فساد‌های تو در تو و پنهان" روی دهد.

گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که بانکهای ایران حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان (۵۰ میلیارد دلار) وام پرداخت کرده‌اند اما اکنون نمی‌توانند آن را وصول کنند.

این حجم سنگین طلب‌های بانک‌ها، مشکلات فراوانی را در پرداخت وامهای جدید ایجاد کرده است.