آمریکا: رهبران ایران درباره تولید تسلیحات اتمی توافق ندارند

رابرت آینهورن
Image caption آقای آینهورن می گوید آمریکا در تصویب پی تحریم های جدید علیه ایران در شورای امنیت نیست

یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید حکومت ایران در حال تلاش برای به دست آوردن توانایی تولید تسلیحات اتمی است ولی مقام های این کشور درباره اقدام به تولید این جنگ افزارها با هم اختلاف دارند.

رابرت آینهورن، مشاور ارشد وزیر امورخارجه آمریکا در امور منع گسترش سلاح های اتمی و خلع سلاح گفت ایران در پی این است که حداقل از توانایی ساخت سلاح های هسته ای برخوردار شود.

آقای آینهورن که چهارشنبه در یک کنفرانس در واشنگتن صحبت می کرد، گفت ممکن است ایران هنوز برای تولید سلاح اتمی تصمیم گیری نکرده باشد و تاکید کرد این کشور به زودی توانایی ساخت این تسلیحات را نخواهد داشت.

به گفته آقای آینهورن، تحریم های بین المللی اعمال شده بر ایران فشار زیادی را بر این کشور وارد کرده است ولی رهبران آن هنوز عزم خود را به حضور جدی در مذاکرات نشان نداده اند.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی که به تازگی منتشر کرده اند، گفته اند در چند سال گذشته، مقام های ارشد ایران همچنان مشغول تبادل نظر درباره جنبه های مثبت و منفی اقدام به تولید تسلیحات اتمی بوده اند.

آمریکا و متحدان غربی این کشور ایران را متهم می کنند که در پی دستیابی به سلاح اتمی است ولی این کشور برنامه هسته ای خود را صلح آمیز می داند.

رابرت آینهورن همچنین گفت اعضای گروه ۱+۵ پس از برگزاری آخرین دوره مذاکرات با ایران در استانبول که اواخر ژانویه برگزار شد توافق کردند که برای متقاعد کردن ایران به توقف برنامه های مشکوک اتمی این کشور، فشار بیشتری را بر آن وارد کنند.

به گفته آقای آینهورن، ایالات متحده در پی اعمال تحریم های بین المللی جدید علیه ایران به وسیله شورای امنیت نیست و خواهان اجرای دقیق تر تحریم های کنونی است.

او گفت آمریکا همچنین در پی تحریم های دوجانبه و چندجانبه جدید علیه ایران با کمک کشورهای همسو است.

آقای آینهورن در این باره بیشتر توضیح نداد و تنها از بررسی گزینه های مختلف خبر داد.

مطالب مرتبط