روسیه آماده فروش 'اسلحه مجاز' به ایران است

موشک های اس 300
Image caption مقامات روسیه از اجرای قرارداد فروش موشکهای اس 300 به ایران خودداری کرده اند

روسیه آماده فروش "تسلیحات مجاز" به ایران است.

روز پنجشنبه، 19 اسفند (10 مارس)، آناتولی ایسایکین، مدیر عامل شرکت دولتی روسوبرون اکسپورت، که انحصار تجارت تسلیحات و تکنولوژی تسلیحاتی را در روسیه در دست دارد، گفت که این شرکت همچنان آماده است تسلیحات و فناوری تسلیحاتی را که فروش آنها به ایران منع نشده به این کشور صادر کند.

آقای ایسایکین در مصاحبه با خبرگزاری روسی اینترفاکس افزود: "طبیعتا ما گفتگو با ایران را در زمینه همکاری های نظامی و فنی به طور کامل منتفی نمی دانیم."

به گفته وی، صدور تسلیحاتی به ایران مجاز است که قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل و همچنین فرمان رئیس جمهوری روسیه فروش آنها را به جمهوری اسلامی منع نکرده باشد.

مدیرعامل روسویرون اکسپورت گفته است: "اگرچه ما دقیقا در انطباق با محتوای فرمان ریاست جمهوری عمل می کنیم، اما هنوز هم انواعی از اقلام نظامی وجود دارد که مشمول این فهرست نیست و ما مجاز هستیم در مورد فروش آنها با ایران وارد مذاکره شویم."

در ماه سپتامبر سال گذشته، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشور او در تبعیت از قطعنامه شماره 1929 مصوب شورای امنیت، نمی تواند به قرارداد تحویل موشک های زمین به هوا از نوع اس 300 به ایران عمل کند.

در همان زمان، دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، با صدور فرمانی با عنوان "تدابیر اجرایی راجع به قطعنامه شمال 1929 شورای امنیت" صدور سیستم موشکی اس 300 همچنین ارائه فناوری و تحویل قطعات مربوط به موشک های بالستیک قادر به حمل کلاهک اتمی را به ایران ممنوع کرد.

براساس فرمان رئیس جمهوری روسیه، حمل برخی تسلیحات نظامی ازقلمرو روسیه به مقصد ایران هم ممنوع است ولو اینکه این تسلیحات در کشور ثالث ساخته و به ایران فروخته شده باشد.

صادرات تسلیحاتی روسیه و تحولات منطقه

تانک و زرهپوش، تجهیزات توپخانه ای، هواپیماهای جنگنده، هلی کوپتر نظامی، ناوهای جنگی، موشک و تجهیزات موشکی از جمله اقلامی است که آقای مدودف عبور آنها از خاک روسیه به مقصد ایران را ممنوع کرده است.

حق نشر عکس RBE
Image caption روسوبرون اگسپورت نگران تاثیر منفی تحولات منطقه بر صادرات اسلحه است

سخنان رئیس روسوبرون اکسپورت در مورد صدور تسلیحات مجاز به ایران در حالی انتشار می یابد که برخی منابع روسی نسبت به تاثیر تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بر صادرات تسلیحاتی این کشور ابراز نگرانی کرده اند.

روسیه پس از ایالات متحده، بزرگترین صادرکننده اسلحه در جهان و از تامین کنندگان عمده نیاز تسلیحاتی برخی کشورهای منطقه است و بخش قابل توجهی از درآمد ارزی روسیه از این محل کسب می شود.

روز چهارشنبه، آقای ایسایکین گفت که شرکت روسوبرون اکسپورت از نزدیک تحولات منطقه خاورمیانه را زیر نظر دارد و افزود که این شرکت "طی سال های اخیر، همکاری های ثمربخشی با کشورهای منطقه داشته است."

وی تاکید کرد که این تحولات احتمالا بر اکثر قراردادهای تسلیحاتی موجود تاثیری نخواهد داشت اما بی ثباتی در کشورهای منطقه به آن معنی است که عقد قراردادهای جدید فروش اسلحه با موانعی مواجه شود.

مدیرعامل شرکت روسوبرون اکسپورت گفت که این شرکت قراردادی با تونس نداشته اما مصر از مشتریان مهم شرکت در خاورمیانه بوده و ابراز امیدواری کرد که این رابطه همچنان ادامه یابد.

در مورد لیبی، آقای ایسایکین گفت که تحریم های سازمان ملل مانع از ادامه همکاری تسلیحاتی با حکومت لیبی شده و اجرای قرارداد فروش چهار میلیارد اسلحه روسی به آن کشور را غیر ممکن ساخته است.

مطالب مرتبط