ایرادهای مرکز پژوهش های مجلس ایران به لایحه بودجه ۱۳۹۰

پرچم ایران حق نشر عکس ISNA
Image caption اصلاحات مجلس در لایحه بودجه سال ۹۰ با واکنش دولت آقای احمدی نژاد مواجه شده است

مرکز پژوهش های مجلس ایران اعلام کرد که در لایحه بودجه سال آینده، بودجه شرکت های دولتی نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد رشد داشته و حدود دو برابر بودجه عمومی دولت شده است.

مرکز پژوهش های مجلس ایران که ریاست آن با احمد توکلی، نماینده اصولگرا و منتقد دولت است، امروز (پنجشنبه ۱۹ اسفند - دهم مارس) اعلام کرد که نحوه درج اعتبار هدفمندی یارانه‌ها برای شرکت های دولتی در لایحه بودجه سال ۹۰ مبهم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بنابر اعلام مرکز پژوهش های مجلس، در لایحه بودجه سال ۹۰ نام هیچ کدام از شرکت های دولتی "زیان‌ده" در فهرست شرکت های زیان‌ده درج نشده است و یکصد و سیزده شرکت زیان ده سال ۱۳۸۹، "به صورت صوری و بر خلاف قواعد بودجه ریزی" در فهرست شرکت های سودده ثبت شده اند.

مرکز پژوهش های مجلس، از بودجه ویژه سازمان صدا و سیما به عنوان یکی از موارد شرکت های زیان‌ده یاد کرده است که میزان کمک زیان به این سازمان در لایحه بودجه سال ۹۰ مشخص نشده است.

از دیگر ایرادهای لایحه بودجه سال آینده که مرکز پژوهش ها به آن اشاره کرده است، منابع مالی ناشی از واگذاری شرکت های دولتی است.

بنابر گزارش مرکز پژوهش ها، دولت در بودجه سال ۱۳۸۹ اعلام کرده بود که از محل واگذاری شرکت های دولتی مبلغ ۱۴۵ هزار میلیارد ریال درآمد کسب می کند، اما بنابر آمار اعلام شده، طی ۹ ماه اول سال، دولت از محل واگذاری شرکت های دولتی تنها موفق به کسب ۳۰ هزار و پانصد میلیارد ریال شده است.

مرکز پژوهش های مجلس ایران نتیجه گرفته است که پیش بینی دولت برای کسب ۲۳۲ هزار میلیارد ریال در آمد در سال ۱۳۸۹ از محل واگذاری شرکت های دولتی قابل تحقق نیست.

درآمد دولت از محل هدفمند کردن یارانه ها 'دچار ابهام است'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption با بالا گرفتن اختلاف ها میان دولت و مجلس ایران بر سر لایحه بودجه سال ۹۰، طی روزهای گذشته شایعاتی درباره احتمال درخواست دولت آقای احمدی نژاد برای استرداد این لایحه مطرح شده بود

در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس، نحوه درج بودجه قانون هدفمند کردن یارانه ها و تحقق میزان پیشنهادی آن به عنوان درآمد شرکت 'سازمان هدفمندسازی یارانه ها' مبهم عنوان شده است.

دولت در لایحه سال ۱۳۹۰، رقم درآمدهای ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را کمی بیش از ۵۶۰ هزار میلیارد ریال برآورد کرده اما مرکز پژوهش های مجلس خواستار آن شده است که دولت علاوه بر تعدیل کردن میزان پیش بینی این درآمد، منابع آن در بودجه شرکت های دولتی را "شفاف" کند.

ارائه و بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۰ در مجلس شورای اسلامی ایران، طی روزهای گذشته با مناقشات فراوان همراه بوده است.

دولت محمود احمدى نژاد بايد لايحه بودجه را مطابق قانون، تا نيمه آذر ماه به مجلس ارائه مى داد، اما آقای احمدی نژاد اين لايحه را با تاخيرى دو ماهه و روز اول اسفند به مجلس برد.

اين اتفاق در حالی رخ داد كه مجلس در اوايل بهمن نامه اى براى آقای احمدى نژاد فرستاد و از وى خواست که لايحه بودجه را تا دهم بهمن به مجلس بياورد، اما دولت توجهى به اين تذکر و درخواست مجلس نكرد.

دولت تصویب دیرهنگام برنامه پنجم توسعه را که از سال آینده خورشیدی آغاز می شود، دلیل این تاخیر می داند اما برخی نمایندگان می گویند که دولت می خواسته با این کار مانع از اصلاح و دخل و تصرف مجلس در لایحه بودجه شود.

استرداد بودجه: 'تن دادن به هرج و مرج مالی'

در همین حال، اصلاحات مجلس در لایحه بودجه سال ۹۰ با واکنش دولت آقای احمدی نژاد مواجه شده است.

محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس، روز گذشته (۱۸ اسفند) در واکنش به احتمال درخواست استرداد لایحه بودجه از سوی دولت گفت: "استرداد لایحه بودجه به معنی تن دادن کشور به هرج و مرج مالی است."

آقای دهقان در انتقاد از لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال آینده، گفت: "اینکه دولت هر پولی را بتواند از مردم دریافت کند و بدون قانون از مردم مالیات بگیرد و هر پولی هم بخواهد برخلاف قانون به مردم پرداخت کند، چیزی جز هرج و مرج مالی رخ نخواهد داد و این اتفاق بر خلاف اصول قانون اساسی و خلاف شرع است."

با بالا گرفتن اختلاف ها میان دولت و مجلس ایران بر سر لایحه بودجه سال ۹۰، طی روزهای گذشته شایعاتی درباره احتمال درخواست دولت آقای احمدی نژاد برای استرداد این لایحه مطرح شده بود، اما بنابر گزارش وبسایت الف، نزدیک به احمد توکلی، رایزنی های محمد حسن ابوترابی، نایب رئیس مجلس با دولت، "درخواست استرداد را تا این لحظه متوقف کرده است."

مطالب مرتبط